Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش صادرات برنج هند به آسیا و آفریقا؛ خروج ۹.۵ میلیون تن برنج از بازارهای جهانی

زنی در حال حمل نشای برنج برای کاشت مجدد در شالیزاری در هند
زنی در حال حمل نشای برنج برای کاشت مجدد در شالیزاری در هند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناٰظران بازار می‌گویند که تصمیم هند در توقف صادرات برنج برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت‌ها در داخل این کشور، بر توانایی اقتصادی کشورهای بسیاری در آسیا و آفریقا تاثیر گذاشته است.

آگهی

پیش از این نیز زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، قیمت برنج در کنیا افزایش یافت؛ چراکه روسیه تولیدکننده بزرگ کود در جهان است و در پی تحریم مسکو، صادراتش به کشورهای آفریقایی با مشکلاتی روبرو شده بود. 

این مشکل به همراه چند سال بارندگی کم در شاخ آفریقا، به تولید برنج در شرق ‌این قاره ضربه زد. البته تا مدت‌ها برنج ارزان قیمت هند، نیازهای آفریقا را تامین کرد و صدها هزار نفر را که در مناطق فقیرنشین نایروبی زندگی می‌کردند و روزانه کمتر از دو دلار درآمد داشتند تغذیه کرد. 

اما قیمت یک کیسه ۲۵ کیلویی برنج در کنیا از ژوئن تاکنون بیش از ۱۲ درصد و گاه بیش از ۱۴ دلار افزایش یافته است؛ زیرا واردکنندگان کنیایی می‌گویند که محموله‌ جدیدی از هند دریافت نکرده‌اند. 

فرانسیس اندگه، ۵۱ ساله که ۳۰ سال است به فقرا در نایروبی برنج می‌فروشد، می‌گوید: «واقعا امیدوارم واردات ادامه یابد.»

کاهش صادرات موادغذایی بخشی از تلاش هند برای  پایین نگه داشتن قیمت‌ها در خانه و جلوگیری از خشم گسترده عمومی از دولت است. با این حال، این محدودیت‌ها ۹.۵ میلیون تن برنج را از بازار جهانی خارج می‌کند. این حدود یک پنجم صادرات برنج در سراسر جهان است. 

نقطه عطف کجاست؟

علاوه بر اقدامات هند، آسوشیتدپرس گزارش داده که قیمت برنج صادراتی ویتنام نیز به بالاترین حد خود در ۱۵ سال گذشته رسیده است. روسیه هم که قبلا با مجوز صادرات محصولات کشاورزی اوکراین موافقت کرده بود، ماه گذشته از این توافق خارج شد. 

حتی قبل از اینکه هند صادرات برنج را محدود کند، کشورها با این انتظار که عرضه به زودی محدود می‌شود، برنج بیشتری می‌خریدند. 

برخی نگران هستند که کشورهای دیگر از هند پیروی کنند. به گزارش آسوشیتدپرس، امارات عربی متحده برای حفظ ذخایر، صادرات برنج را به حالت تعلیق درآورده است. برخی دیگر هم می‌گویند آب وهوای بد، روی برداشت برنج تاثیر خواهد گذاشت. آنها می‌گویند رویداد اقیانوسی ال‌نینو می‌تواند بر برداشت برنج در بسیاری از کشورها تاثیر منفی بگذارد. 

ال‌نینو، جریان گرم اقیانوس آرام جنوبی است که بر وضعیت آب و هوا در منطقه وسیعی از جهان تاثیر می‌گذارد. این اتفاق به طور منظم روی می‌دهد اما پیش‌بینی آن دشوار است. 

رشد تقاضای برنج در آفریقا

در آفریقا، مصرف برنج به طور منظم در حال رشد است و اکثر کشورها به شدت به واردات وابسته هستند. برخی از کشورهای آفریقایی با جمعیت رو به رشدشان در تلاشند تا خودشان برنج بکارند. اما نتایج آن چیزی نبوده که برخی انتظار داشتند. 

۷۰ درصد برنج وارداتی سنگال از هند می‌آيد، اما اکنون واردات این کالا بسیار گران است. بنابراین مردم باید به فکر کاشت برنج در خانه‌های خود باشند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت کشاورزی سنگال گفته است که بیش از نیمی از تقاضای این کشور اکنون به صورت محلی تامین می‌شود و به این ترتیب این کشور «از خودکفایی دور نیست».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ بر سر منابع آب شیرین با گرمایش زمین؛ بالا آمدن آب دریاها «حکم اعدام» بسیاری از ملل جهان است

تغییرات آب و هوایی به روایت آمار؛ گرمایش زمین چه تاثیری بر زندگی اروپایی‌ها گذاشته است؟

چگونه می‌توان با دی‌اکسیدکربن به جنگ گرمایش زمین رفت؟