Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سقوط هواپیمای پریگوژین؛ از عدم قطعیت بریتانیا تا فرمان پوتین برای سوگند وفاداری واگنری‌ها

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که هنوز مدرکی قطعی دال بر حضور یوگنی پریگوژین در هواپیمای حامل او که در روسیه سقوط کرد وجود ندارد؛ اما به «احتمال زیاد» او کشته شده است. این در حالی است که برخی پیشنهاد داده‌اند تا نیروهای واگنر به صفوف اوکراین علیه روسیه بپیوندند.

آگهی

بنابر اعلام مقامات روسیه، نام آقای پریگوژین در فهرست مسافران هواپیمایی است که عصر چهارشنبه در روسیه سقوط کرد و وی یکی از ده سرنشین آن بوده است.

با این حال، وزارت دفاع بریتانیا روز جمعه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «هنوز مدرکی قطعی که نشان دهد پریگوژین سوار هواپیما بوده است وجود ندارد و [البته که] او به رعایت تمهیدات استثنایی امنیتی شناخته می‌شود. با این حال، به احتمال زیاد او واقعا کشته شده است.»

وزارت دفاع بریتانیا گفت که مرگ پریگوژین «به احتمال بسیار قوی تاثیری به‌شدت بی‌ثبات‌کننده بر گروه واگنر خواهد داشت». 

در این بیانیه آمده است: «ویژگی‌های شخصی او یعنی بیش فعالی، جسارت استثنایی، میل به حصول نتیجه و وحشیگری شدید او در واگنر نفوذ کرده است ولی بعید است که کسی که جانشینی او می‌شود بتواند با این ویژگی‌های او مطابقت داشته باشد.»

بازرسان روسی تحقیقات خود را در مورد علت این حادثه آغاز کرده‌اند، اما هنوز هویت ۱۰ جسد کشف شده از لاشه هواپیما را به طور رسمی تایید نکرده‌اند. البته بعید به نظر می‌رسد که نتیجه این تحقیق تاثیری بر باورهای عمومی در مورد انتقام‌جویی کرملین از پریگوژین داشته باشد. 

رویترز روز پنجشنبه به نقل از دو مقام آمریکایی گفته بود که احتمالا یک موشک زمین به هوا به این هواپیما اصابت کرده است. پنتاگون بعدا اعلام کرد که هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

فرمان پوتین برای ادای سوگند جنگجویان شبه نظامیان

دو روز پس از اعلام مرگ احتمالی فرمانده گروه مزدوران واگنر، کلیه جنگجویان شبه نظامی روسیه باید به فرمان ریاست جمهوری این کشور، به پرچم روسیه سوگند یاد کنند. هدف از این اقدام «شکل‌دهی به بنیان‌های معنوی و اخلاقی برای دفاع از فدراسیون روسیه» عنوان شده است. 

این فرمان شامل «اعضای تشکل‌های داوطلبی» می‌شود. تشکل‌های داوطلبی اصطلاحی است که معمولاً توسط مسکو به گروه‌های مزدور اطلاق می‌شود.

در این فرمان که در وب‌سایت کرملین منتشر شد، آمده است که این حکم گروه‌هایی که «در اجرای وظایف محوله به نیروهای مسلح مشارکت می‌کنند» و یگان‌های دفاع سرزمینی را نیز شامل می‌شود.

در این فرمان آمده است که کلیه جنگجویان می‌بایست متعهد شوند که «به فدراسیون روسیه وفادار می‌مانند... به شدت از دستورات فرماندهان و مافوق خود پیروی می‌کنند و تعهدات خود را با وجدان انجام خواهند داد.»

سند این فرمان به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رسیده است.

درخواست روس‌های طرفدار کی‌یف برای گرفتن انتقام مرگ پریگوژین

پس از ۲۴ ساعت سکوت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به خانواده هر ۱۰ سرنشین هواپیما «صمیمانه تسلیت» گقت و پریگوژین را به عنوان یک «تاجر با استعداد» تحسین کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه در پاسخ به سوالی درباره آینده واگنر گفت که «از نظر قانونی گروه نظامی خصوصی واگنر وجود ندارد.» به لحاظ فنی، گروه های مزدور در روسیه غیرقانونی هستند.

گروهی از شبه‌نظامیان روسی که در جبهه‌های نبرد در جناح اوکراین می‌جنگند، از مزدوران واگنر خواستند تا طرف خود را تغییر داده و به صفوف آن‌ها بپیوندند، تا از این طریق انتقام مرگ یوگنی پریگوژین بنیانگذار گروه واگنر و دیمیتری اوتکین فرمانده گروه واگنر را بگیرند.

مقامات هوایی روسیه گفته‌اند که یوگنی پریگوژین، دیمیتری اوتکین و هشت نفر دیگر در این هواپیمای تجاری بوده‌اند و همه سرنشینان کشته شده‌اند.

دنیس کاپوستین، فرمانده سپاه داوطلبان روسیه (RVC) اواخر روز پنجشنبه در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به شبه‌نظامیان واگنر گفت: «اکنون با یک انتخاب جدی روبرو هستید – یا می‌توانید در جناح وزارت دفاع روسیه بایستید و به عنوان نگهبان برای قاتلان فرماندهان خود خدمت کنید یا انتقام بگیرید.» 

وی در ادامه گفت: «اگر انتقام را انتخاب می‌کنید باید به نفع اوکراین تغییر موضع دهید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک فروند هواپیمای مسافربری در کوه‌های شمال شرق افغانستان سقوط کرد

پوتین با تروشف، فرمانده سابق گروه واگنر دیدار کرد؛ شرایط فعالیت «یگان‌های داوطلب» در اوکراین چیست؟

مزدوران بی‌رهبر واگنر؛ یوگنی پریگوژین،«آشپز پوتین» که بود؟