Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیگر رهبران گروه واگنر که در سانحه هواپیما در روسیه کشته شدند چه کسانی بودند؟

تصاویر یوگنی پریگوژین و دیمیتری اوتکین
تصاویر یوگنی پریگوژین و دیمیتری اوتکین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان کسانی که گمان می‌رود در کنار رهبر واگنر، یوگنی پریگوژین، در سانحه هوایی در نزدیکی مسکو کشته‌ شده‌اند، نام دیمیتری اوتکین هم دیده می‌شود. از او اغلب به عنوان بنیانگذار یا یکی از بنیانگذاران گروه مزدور واگنر نام برده می‌شود. اگرچه درباره نقش دقیق اوتکین بحث‌های زیادی وجود دارد.

آگهی

شناسه تماس اوتکین، «واگنر» بود، آهنگساز مورد علاقه هیتلر. وب سایت تحقیقاتی بلینگکت در سال ۲۰۲۰ نوشت که اوتکین «شیفتگی وسواس‌گونه به تاریخ رایش سوم داشت»، در عین حال، گزارش دیگری او را «مشغول خالکوبی‌هایی از علامت‌های نازی‌ها، از جمله صلیب شکسته، عقاب نازی و صاعقه اس‌اس» توصیف می‌کند. به این ترتیب گروه واگنر ظاهرا به نام او نامگذاری شده است. 

با این حال، طبق گزارش سال ۲۰۲۰ مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یک اندیشکده آمریکایی، «نمی‌توان تایید کرد آیا اوتکین آغاز فعالیت واگنر را کلید زده یا فقط یک پیشرو بوده است.»

پریگوژین سپتامبر ۲۰۲۲ به تاسیس این گروه اذعان کرد، در حالی که قبلا منکر این کار شده بود. بعد هم آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل نقش واگنر در جنگ اوکراین، پریگوژین و اوتکین را تحریم کردند. 

اوتکین متولد ۱۹۷۰، افسر سابق سرویس اطلاعات نظامی اداره کل اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه (GRU) بود و در هر دو جنگ چچن و سوریه حضور داشته است. او همچنین از جمله اعضای واگنر بود که از سال ۲۰۱۴ در عملیات روسیه در شرق اوکراین شرکت کرد و برای خدماتش از کرملین جوایزی گرفت. 

در اوایل دهه ۲۰۰۰ او قبل از بازنشستگی از ارتش، ۱۰ سال به عنوان فرمانده تیپ دوم «اسپتسناز» (واحدهای نظامی هدف ویژه) جی‌.آر‌.یو در مرز استونی خدمت کرد. با این حال به گفته همسر سابقش، او دلش برای زندگی در میدان جنگ تنگ شده بود. 

اوتکین به ندرت در ملاعام دیده شده یا صحبت کرده است. او آخرین بار در ویدئویی که پریگوژین در ماه ژوئیه در بلاروس منتشر کرد، دیده شده است. در این ویدئو، پریگوژین مردی را معرفی می‌کند که در واقع همان اوتکین است. این اولین باری بود که از این فرمانده در حال صحبت کردن با سربازانش فیلم گرفته شده است. 

اوتکین در این ویدئو می‌گوید: «این پایان نیست، این تنها آغاز بزرگترین کار در جهان است که به زودی ادامه خواهد یافت.» او بعد هم به انگلیسی ادامه داد: «به جهنم خوش آمدید.»

چه افراد مهم دیگری در هواپیما بودند؟

براساس فهرست رسمی مسافران منتشر شده توسط روساویاتسیا، آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، چند تن دیگر از اعضای ارشد واگنر در هنگام سقوط هواپیمای پریگوژین سوار بر هواپیما بودند. 

در میان آنها والری چکالوف، متحد دیرینه پریگوژین هم دیده می‌شود که گمان می‌رفت مسئول امپراتوری تجاری او بوده است. گفته می‌شود چکالوف روی شرکت کترینگ پریگوژین نظارت داشت و برای مدارس سراسر روسیه و ارتش، غذا تهیه می‌کرده است. 

گفته می‌شود چکالوف برخی از دارایی‌های تجاری پریگوژین در سوریه از جمله سرمایه‌گذاری در نفت این کشور جنگ زده را هم مدیریت می‌کرده است. به گفته رسانه‌های مستقل روسیه، چکالوف مسئول ترتیبات سفر پریگوژین هم بود. در واقع او تنها افرادی بوده که از حرکات مخفیانه فرمانده جنگ آگاهی داشته است.

او همچنین مسئول امنیت شخصی پریگوژین بود. آمریکا ماه گذشته چکالوف را به دلیل ارتباطش با پریگوژین و تسهیل ارسال مهمات به روسیه تحریم کرد. 

گفته می‌شود تعدادی از فرماندهان کهنه کار واگنر از جمله اوگنی ماکاریان هم در این هواپیما حضور داشته‌اند. 

ماکاریان سال ۲۰۱۶ به واگنر پیوست و در جریان مداخله روسیه در سوریه به عنوان بخشی از این گروه مزدور جنگید.  گفته می‌شود او در جریان نبرد «خشام» مجروح شده بود. در این جنگ، صدها مزدور روسی پس از حملات هوایی آمریکا علیه نیروهای حامی اسد، کشته شدند. 

اعضای گارد امنیتی شخصی پریگوژین هم در فهرست مسافران کشته شده بوده‌اند، از جمله سرگئی پروپوستین، کهنه سرباز جنگ چچن که در سال ۲۰۱۵ به واگنر پیوست. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که در سقوط این هواپیما، بسیاری از رهبران واگنر کشته شدند، اما تعداد زیادی کهنه سرباز دیگر باقی مانده است. البته آنها فاقد کاریزمای پریگوژین، قدرت‌ اقتصادی و ارتباطات سیاسی هستند و این مساله سوالات جدی را در مورد آینده این گروه مزدور ایجاد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مزدوران بی‌رهبر واگنر؛ یوگنی پریگوژین،«آشپز پوتین» که بود؟

پوتین وزیر دفاع خود را کنار گذاشت؛ از بقیه تغییرات در کابینه روسیه چه می‌دانیم؟

انتخاب تکراری پوتین؛ چرا میشوستین بار دیگر نخست وزیر روسیه می‌شود؟