Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آژانس حمل و نقل هوایی روسیه: پریگوژین در هواپیمای سانحه دیده بود

محل سقوط هواپیما
محل سقوط هواپیما Copyright HANDOUT/AFP or licensors
Copyright HANDOUT/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک هواپیمای شخصی با ۱۰ سرنشین روز چهارشنبه در منطقه تور روسیه سقوط کرد. در گزارش‌ها تایید شده است که یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر در فهرست مسافران این هواپیما بوده است. طبق گزارش‌ها هیچ یک از سرنشینان این هواپیما زنده نمانده‌اند.

آگهی

اورژانس روسیه در کانال تلگرام اعلام کرد: «در این هواپیما ۱۰ سرنشین شامل ۳ خلبان حضور داشتند. طبق اطلاعات اولیه، همه سرنشینان هواپیما جان باختند.»

مقامات اورژانس روسیه اعلام کردند که یک جت تجاری که از مسکو به سمت سن‌پترزبورگ در حرکت بود، روز چهارشنبه سقوط کرد و هر ده سرنشین آن کشته شدند. به گفته آنها، یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه نظامی واگنر در فهرست مسافران این هواپیما بوده است.»

روساویاتسیا، آژانس هوانوردی غیرنظامی روسیه هم گفت که پریگوژین در فهرست مسافران قرار داشته است. اما ابتدا مشخص نبود که آیا او سوار این پرواز بوده است یا خیر. سپس حضور پریگوژین در هواپیما تایید شد. 

روساویاتسیا همچنین اعلام کرد: «تحقیق در مورد سقوط هواپیمای امبرائر که امشب در منطقه تور رخ داد، آغاز شده است.»

آژانس حمل و نقل هوایی روسیه: پریگوژین داخل هواپیمای سانحه دیده بود

چند ساعت بعد خبرگزاری تاس به نقل از آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه گزارش داد که یوگنی پریگوژین و دیمیتری اوتکین در هواپیمای سقوط کرده امبرائر بوده‌اند. این آژانس اسامی همه مسافران هواپیما را منتشر کرده است. به گفته آژانس حمل و نقل هوایی فدرال، این هواپیما بر اساس مجوز استفاده از حریم هوایی در حال پرواز بوده است.

رویترز: یک کانال تلگرامی مرتبط با واگنر گفته است که پریگوژین درگذشت

رویترز در گزارشی به نقل از یک کانال تلگرامی وابسته به گروه واگنر نوشت که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر درگذشت.

در پستی در کانال تلگرامی «منطقه خاکستری» آمده است: «رییس گروه واگنر، قهرمان روسیه، میهن پرست واقعی سرزمین مادری‌اش، یوگنی ویکتوروویچ پریگوژین در نتیجه اقدامات خائنان به روسیه درگذشت. اما حتی در جهنم، او بهترین خواهد بود! افتخار برای روسیه!»

Ostorozhno Novosti
محل سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژینOstorozhno Novosti

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که ولادیمیر روگوف، مقام انتصابی روسیه در منطقه نیمه اشغالی زاپوریژیا گفته است که با فرماندهان واگنر صحبت کرده و آنها تایید کردند که پریگوژین در هنگام سقوط، داخل هواپیما بوده است.

در عین حال، کی‌یر گیلز، کارشناس امور روسیه در اتاق فکر امور بین‌المللی چتم‌هاوس خواستار احتیاط در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره مرگ پریگوژین شد. او گفت: «چند نفر نام خود را به یوگنی پریگوژین تغییر داده‌اند تا بخشی از تلاش‌های او برای پنهان ماندن در سفرهایش باشد. اجازه دهید تعجب نکنیم اگر او به زودی در یک ویدئوی جدید از آفریقا ظاهر شد.»

داده‌های ردیابی پرواز که توسط آسوشیتدپرس بررسی شده نشان می دهد که یک جت شخصی که پریگوژین قبلا از آن استفاده کرده بود، عصر چهارشنبه از مسکو پرواز می‌کند و سیگنال فرستنده آن دقایقی بعد ناپدید می‌شود.

در تصویری که توسط یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی طرفدار واگنر منتشر شده، لاشه در حال آتش هواپیما نشان داده می‌شود که با شماره دم جتی که قبلا توسط پریگوژین استفاده می‌شده، تقریبا یکی است. 

کانال تلگرامی منطقه خاکستری، کانال حامی واگنر هم ویدئویی منتشر کرد که در آن هواپیما مانند سنگ از آسمان، با سرعت سقوط می‌کند. چنین سقوط آزادی زمانی رخ می‌دهد که یک هواپیما آسیب شدید دیده باشد. تجزیه و تحلیل فریم به فریم ویدئو توسط آسوشیتدپرس با نوعی انفجار در اواسط پرواز مطابقت دارد. در این تصاویر به نظر می‌رسد هواپیما بال ندارد.

پریگوژین در آفریقا نبود؟

در حالی که خبرها حاکی از این است که امروز، هواپیمای حامل پریگو‌ژین سقوط کرده، روز سه‌شنبه نخستین ویدئوی سخنرانی او پس از شورش نافرجامش علیه کرملین منتشر شده بود. در آن ویدئو به نظر می‌رسید که او احتمالا در آفریقا حضور دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویدئوی منتشر شده در کانال‌های تلگرامی مرتبط با گروه مزدوران واگنر، پریگوژین را در لباس رزم نشان می‌داد. پریگوژین در ویدئوی جدید خود گفته بود که واگنر در حال اکتشاف مواد معدنی و همچنین مبارزه با شبه نظامیان اسلام‌گرا و سایر جنایتکاران است. او سپس ادامه داد که در دمای بالای ۵۰ درجه در حال کار هستند و حضور آن‌ها در آفریقا باعث می‌شود روسیه در تمام قاره‌ها بزرگ‌تر شود و حتی آفریقا را «آزادتر» کند. رهبر واگنرها همچنین گفته بود: «ما زندگی را برای داعش و القاعده و دیگر راهزنان به کابوس تبدیل می‌کنیم.»

پریگوژین رهبر گروه شبه نظامی واگنر بود که در کنار ارتش روسیه در اوکراین می‌جنگید. او در اواخر ماه ژوئن، شورش مسلحانه کوتاهی را علیه رهبری نظامی روسیه ترتیب داد. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس با میانجی‌گری، پریگوژین را مجاب کرد تا پیشروی نیروهایش به سمت مسکو را متوقف کرده و آنها را به مقرهای خود بازگرداند.

سپس کرملین گفت که پریگوژین به بلاروس تبعید خواهد شد و نیروهایش یا بازنشسته خواهند یا به دنبال او به بلاروس خواهند رفت یا به ارتش روسیه خواهند پیوست.

حتی در صورت تایید، بعید است مرگ پریگوژین تاثیری بر جنگ روسیه در اوکراین داشته باشد، جایی که نیروهای واگنر برخی از شدیدترین نبردها را در ۱۸ ماه گذشته انجام داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت لوکاشنکو از تماس تلفنی «پرتنش» با پریگوژین: پوتین واگنر را مثل یک حشره له می‌کند

لوکاشنکو: از پوتین خواستم پریگوژین را نکشد؛ رهبر مزدوران واگنر در بلاروس به سر می‌برد

یک سال پس از شورش واگنر؛ آیا کنترل پوتین بر حکومتش مستحکم‌تر شده است؟