لوکاشنکو: از پوتین خواستم پریگوژین را نکشد؛ رهبر مزدوران واگنر در بلاروس به سر می‌برد

عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های بلاروس از فرودآمدن یک جت تجاری متعلق به یوگنی پریگوژین، رهبر گروه مزدور واگنر در پایتخت این کشور خبر دادند.

آگهی

مطابق گزارش این رسانه‌ها، هواپیمای شخصی آقای پریگوژین صبح امروز از سن‌پترزبورگِ روسیه به هوا برخاسته و سپس در پایگاه هوایی ماچولیشچی در نزدیکی مینسک به زمین نشسته است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز سه‌شنبه ۲۷ ژوئن تایید که رهبر مزدوران واگنر وارد این کشور شده است. 

بلتا، خبرگزاری دولتی بلاروس به نقل از الکساندر لوکاشنکو نوشت که مینسک اردوگاه جدیدی را برای مزدوران  واگنر نمی‌سازد، اما اگر بخواهند آنها را اسکان می‌دهد. 

لوکاشنکو گفت: «ما یکی از پایگاه‌های نظامی متروکه را به آنها پیشنهاد دادیم. بفرمایید، ما حصار داریم، همه چیز داریم، چادرهای خود را برپا کنید.»

لوکاشنکو: از پوتین خواستم پریگوژین را نکشد

خبرگزاری رسمی بلاروس نوشت که لوکاشنکو در دیداری با مقامات امنیتی گفته است: «من به پوتین گفتم؛ ما می‌توانیم (پریگوژین) را از میان برداریم، مشکلی نیست؛ اگر نه در اولین تلاش، در تلاش دوم. به او گفتم: این کار را نکن.»

در پی شورشِ روز شنبهٔ گروه واگنر علیه ارتش و حکومت روسیه که با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و حصول توافق‌های میان رهبر این گروه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به پایان رسید، از سرنوشت آقای پریگوژین و محل اقامت او خبری منتشر نشده بود.

 روز گذشته همزمان با نخست موضع گیری ولادیمیر پویتن، فایل صوتی یازده دقیقه ای از یوگنی پریگوژین هم منتشر شد که در آن تلویجا اقدام یا نیت اقدام علیه شخص اول مملکت را رد کرده بود.

پیشتر اعلام شده بود که رهبر گروه واگنر با توقف پیگیری پرونده او به اتهام «خیانت» به بلاروس خواهد رفت و اعضای این گروه نیز با پیوستن به ارتش روسیه، تمامی سلاح‌های سنگین خود را تسلیم خواهند کرد. 

رئیس جمهوری بلاروس: مینسک از تجربه رزمی جنگجویان واگنر استفاده خواهد کرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در بخش دیگری از سخنانش درباره گروه واگنر گفت که کشورش می‌تواند از تجربه رزمی واگنرهای تبعیدی بهره‌مند شود.

وی گفت: «اگر فرماندهان آنها نزد ما بیایند و به ما کمک کنند... (این) تجربه است. آنها آن را [جنگ] پشت سر گذاشته اند. آنها می‌توانند در مورد سلاح‌ها به شما اطلاعات بدهند که کدام یک خوب عمل کردند، کدام یک نه، و نیز تاکتیک‌ها و اینکه چگونه حمله کنیم ویا چگونه دفاع کنیم.»

رسانه‌های بلاروس ظهر سه‌شنبه نیز از پرواز یک هواپیمای متعلق به نیروی هوایی این کشور به مقصد تهران خبر دادند. برخی منابع نیز روز سه‌شنبه با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی مدعی شدند که یک هواپیمای ترابری متعلق به ایران در آسمان مسکو رویت شده که دومین مورد طی یک هفته گذشته بوده است.

لوکاشنکو می‌گوید تنش‌ها با واگنر به درستی مدیریت نشده است

به گفته لوکاشنکو تنش‌های طولانی‌مدت میان ارتش مسکو و گروه مزدور واگنر که شورش در روسیه را به راه انداختند، سومدیریت شده بود.

رئیس‌جمهور بلاروس کسی است که برای پایان این درگیری میان دو طرف میانجیگری کرده است. خصومت بین واگنر و ارتش روسیه برای ماه‌ها تشدید شده بود و یوگنی پریگوژین، رییس این گروه شبه نظامی اظهارات تندی علیه ژنرال‌های ارتش روسیه مطرح کرده بود. 

لوکاشنکو ادامه داد: «ما این موقعیت را از دست دادیم و سپس فکر کردیم که خود به خود حل می‌شود، اما حل نشد.» او اضافه کرد: «دو نفر که در یک جبهه می جنگیدند باهم درگیر شدند. هیچ قهرمانی در این میان وجود ندارد.» اشاره او به رییس واگنرها و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بوده است. 

پوتین می‌گوید شورشیان واگنر هرگز از حمایت ارتش یا مردم روسیه برخوردار نبودند

پوتین، رییس جمهوری روسیه گفت که گروهی از مزدوران واگنر که هفته گذشته برای سرنگونی رهبری نظامی روسیه اقدام به شورش مسلحانه کرده بودند، نتوانستند حمایت مردم یا ارتش روسیه را جلب کنند. 

رهبر روسیه در سخنرانی تلویزیونی گفت: «افرادی که به شورش کشیده شدند، دیدند که ارتش و مردم با آنها همراه نشدند.»

پوتین همچنین گفت که مسکو هیچ سربازی را از خاک اوکراین برای مقابله با نیروهای شورشی واگنر به داخل روسیه منتقل نکرده است. او ادامه داد: «ما مجبور نبودیم واحد‌های نظامی را از منطقه عملیاتی نظامی ویژه بیرون ببریم. همه تشکل‌های نظامی به نبرد قهرمانانه در جبهه جنگ ادامه دادند.»

رییس جمهوری لهستان: انتقال واگنرها به بلاروس برای لهستان بد است

آندری دودا، رییس جمهوری لهستان گفت که حرکت نیروهای واگنر به بلاروس یک سیگنال منفی برای لهستان است. 

آگهی

او به خبرنگاران گفت: «ما می‌بینیم که چه اتفاقی می‌افتد. انتقال نیروهای روسی در قالب گروه واگنر به بلاروس و رفتن رییس گروه واگنر به آنجا، همه سیگنال‌های بسیار منفی برای ما است که می‌خواهیم با متحدان خود مطرح کنیم.»

عربستان از کاهش تنش در روسیه راضی است

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز سه شنبه در جریان تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه گفت که عربستان سعودی از موفقیت کاهش تنش در روسیه راضی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار ویدئویی که ظاهرا اولین حضور رهبر گروه واگنر در انظار عمومی محسوب می‌شود

وال‌استریت ژورنال: دلیل حرکت گروه واگنر به سمت مسکو، ناکامی در دستگیری فرماندهان ارشد روسیه بود

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است