Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سیاست «ادغام و همسان‌سازی قهری» یک میلیون دانش‌آموز تبتی؛ آمریکا چین را تحریم کرد

دانش‌آموزان تبتی در یک مدرسه شبانه‌روزی در حال یادگیری زبان ماندرین به تاریخ یکم ژوئن ۲۰۲۱.
دانش‌آموزان تبتی در یک مدرسه شبانه‌روزی در حال یادگیری زبان ماندرین به تاریخ یکم ژوئن ۲۰۲۱. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده در ۲۲ اوت اعلام کرد که چند مقام چینی را به علت تلاش برای «همگون‌سازی قهری» کودکان تبتی تحریم می‌کند. کارشناسان سازمان ملل معتقدند که بیش از یک میلیون کودک تبتی از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در جدیدترین مجموعه اقدامات ایالات متحده در مورد پکن با وجود از سرگیری گفتگوهای سطح بالا بین دو پایتخت، گفت که ایالات متحده در خصوص صدور روادید برای آن دسته از مقامات چینی که در تصمیم‌گیری در خصوص مدارس شبانه روزی دولتی دست دارند، محدودیت‌هایی را در نظر می‌گیرد.

بلینکن در بیانیه‌ای گفت: «سیاست‌های قهری [چین] به دنبال حذف سنت‌های متمایز زبانی، فرهنگی و مذهبی منطقه تبت در بین نسل‌های جوان است.»

او با اشاره به جمهوری خلق چین گفت: «ما از مقامات جمهوری خلق چین می‌خواهیم تا به فرستادن اجباری کودکان تبتی به مدارس شبانه‌روزی دولتی پایان دهند و سیاست‌های سرکوبگرانه همسان‌سازی را هم در تبت و هم در سایر نقاط چین متوقف کنند.»

ایالات متحده از سال ۲۰۲۱ تا کنون بارها چین را به نسل‌کشی در منطقه دیگری به نام سین‌کیانگ متهم کرده است؛ چرا که به گزارش مقامات آمریکایی، گروه‌های حقوق بشری و بسیاری از ناظران، شبکه گسترده‌ای از اردوگاه‌های کار اجباری در این منطقه ایجاد شده است. چین هرگونه اتهام در این زمینه را رد می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که محدودیت‌های جدید شامل مقامات فعلی و سابق درگیر در سیاست آموزشی در تبت می‌شود، اما جزئیات بیشتری را با استناد به قوانین محرمانه بودن سوابق ویزا ارائه نکرد.

به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در تبت، ایالات متحده در ماه دسامبر هم به طور جداگانه تحریم‌هایی را علیه دو مقام عالی‌رتبه چینی به نام‌های «وو یینگ جی» و «ژانگ هونگبو» اعمال کرد که بلافاصله با عمل متقابل پکن روبرو شد.

آسوشیتدپرس
یک مادر اویغوری در حال رساندن کودکان به مدرسه در حالیکه عکس رهبر چین در دیدار با مردم محلی نیز دیده می‌شود (سپتامبر ۲۰۱۸)آسوشیتدپرس

«بد نام کردن چین است»

پکن این اتهامات آمریکا را در جهت «لکه‌دار کردن» نام چین خواند و گفت که این عمل می‌تواند «به طور جدی روابط بین دو کشور را تضعیف می‌کند.»

لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن نیز گفت: «به عنوان یک رویه بین المللی رایج، مدارس شبانه‌روزی در چین بر اساس نیازهای دانش آموزان محلی راه اندازی می‌شوند.»

وی در این زمینه افزود: «مدارس شبانه‌روزی به یکی از شیوه‌های اصلی مدیریت تحصیل در مناطق اقلیت‌نشین قومی در چین تبدیل شده‌ است. علاوه بر این‌ها، روش متمرکز اداره مدارس، مشکل دانش‌آموزان اقلیت‌های قومی را که برای حضور در مدرسه می‌بایست فاصله زیادی را طی کنند را برطرف می‌سازد.»

این مدارس چه تعداد دانش‌آموز را در برمی‌گیرند و به آن‌ها چه چیزی آموزش داده می‌شود؟

بلینکن در بیانیه خود به یافته‌ای که در ماه فوریه توسط سه کارشناس سازمان ملل ارائه شد، استناد کرد و ‌گفت حدود یک میلیون کودک تبتی اغلب به‌زور به مدارس شبانه‌روزی فرستاده شده‌اند.

به اعتقاد گزارشگران ویژه سازمان ملل، به نظر می‌رسد این برنامه با در برداشتن آموزش اجباری زبان ماندارین و بدون ارائه هیچگونه آموزش فرهنگ بودایی منطقه هیمالیا؛ با این هدف صورت می‌گیرد که کودکان تبتی به طور ناخواسته در فرهنگ «اکثریت هان» در چین ادغام شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشی درباره جاسوسی چین از ایغورها با اپلیکیشن نماز؛ بدافزارهایی با قابلیت ضبط مکالمه و عکس

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟