کی‌یف: مربیان آمریکایی آموزش پرواز با جنگنده‌های «اف-۱۶» را به خلبانان اوکراینی آغاز کردند

جنگنده «اف-۱۶»
جنگنده «اف-۱۶» Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کی‌یف اعلام کرد که خلبانان اوکراینی جلسات آموزشی برای فراگیری استفاده از جنگنده‌های «اف-۱۶» را با حضور مربیان آمریکایی آغاز کرده‌اند.

آگهی

اوکراین از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه تاکنون بارها خواستار تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» شده بود. فرمانده نیروی هوایی اوکراین روز شنبه گفت: «جنگنده اف-۱۶ در پایگاه هوایی ما فرود آمد. دو نفر از خلبان‌های ما یک روز پیش از سوی مربیان آمریکایی مورد ارزیابی قرار گرفتند.»

فرمانده نیروی هوایی اوکراین افزود که هرچند دوره آموزش استفاده از این جنگنده‌ها ۳۲ ماه است اما گروهی از خلبانان اوکراینی می‌توانند پس از چهار ماه آموزش با «اف-۱۶» پرواز کنند.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین نیز در اظهارات جداگانه‌‌ای اعلام کرد که مهندسان و کارشناسان اوکراینی هم در کنار خلبان‌های این کشور در حال آموزش دیدن هستند. او حداقل دوره آموزشی را «شش ماه» دانست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته وزیر دفاع اوکراین مربیان آمریکایی هنگامی که از تسلط خلبانان اطمینان حاصل کنند مراتب را اعلام خواهند کرد.

برنامه آموزش استفاده از جنگنده‌های «اف-۱۶» مورد حمایت ائتلافی از ۱۱ کشور عضو ناتو قرار دارد. یک مقام آمریکایی روز جمعه گفته بود که واشنگتن خود را به موافقت با تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» به اوکراین به محض پایان دوره آموزشی خلبانان متعهد می‌‌داند. 

مقام‌های اوکراین گفته‌اند که انتظار ندارند زودتر از سال آینده میلادی جنگنده‌های «اف-۱۶» را دریافت کنند.

نخست‌وزیر هلند می‌گوید کشورش به همراه دانمارک متعهد به تحویل «اف-۱۶» به اوکراین شده است

مارک روته، نخست‌وزیر هلند روز یکشنبه در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که کشورش به همراه دانمارک متعهد به تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» به کی‌یف شده‌ است. وی افزود که تحویل این هواپیماهای نظامی هنگامی که شرایط آن فراهم باشد صورت خواهد گرفت.

در مقابل ولودیمیر زلنسکی ضمن استقبال از سخنان نخست‌وزیر هلند، تصمیم اتخاذ شده برای تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» به کشورش را «تاریخی» خواند. 

رئیس‌جمهوری اوکراین پس از سفر به سوئد در یک پایگاه هوایی در آیندهوون با مارک روته دیدار کرد. واشنگتن دو روز پیش با تصمیم هلند مبنی بر تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» ساخت آمریکا موافقت کرده بود. 

استفاده از این جنگنده‌ها محور اصلی گفتگوهای ولودیمیر زلسنکی با مارک روته بود. رئیس‌جمهوری اوکراین سپس راهی دانمارک شد و پس از دیدار با نخست وزیر این کشور از چراغ سبز دو کشور هلند و دانمارک برای تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی به کی‌یف که در پی صدور مجوز واشنگتن صورت گرفت، استقبال کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایتی از سقوط اف۳۵ آمریکایی؛ خلبان پس از فرود در حیاط خلوت یک منزل مسکونی درخواست آمبولانس کرد

روسیه تحویل «اف-۱۶» به اوکراین را به مساله دخالت ناتو در جنگ گره زد

چراغ سبز ضمنی دبیرکل ناتو به اوکراین برای حمله به داخل خاک روسیه با جنگنده اف-۱۶