Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روایتی از سقوط اف۳۵ آمریکایی؛ خلبان پس از فرود در حیاط خلوت یک منزل مسکونی درخواست آمبولانس کرد

جنگنده اف۳۵ آمریکایی
جنگنده اف۳۵ آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تفنگداران دریایی آمریکا می‌گویند که ویژگی‌های طراحی شده برای حذف کدهای ارتباطی پس از پرتاب اضطراری خلبان ممکن است تلاش برای یافتن لاشه جنگنده اف۳۵ را پیچیده کرده باشد.

آگهی

آسوشیتدپرس در گزارشی سرنوشت خلبان یک جنگنده فوق پیشترفته اف۳۵ آمریکایی را پس از اقدام به پرش از هواپیما در پی بروز سانحه روایت کرده است.

در این گزارش به صدای ضبط شده خلبان در تماس‌های مکرر با مرکز فوریت‌های پزشکی آمریکا (شماره تلفن ۹۱۱) استناد شده که وی طی آن بارها درخواست آمبولانس می‌کند.

جنگنده سانحه دیده متعلق به نیروی دریایی آمریکا که هنگام یک ماموریت آموزشی ناپدید شده بود سرانجام بقایای آن در منطقه ویلیامزبرگ پیدا شد.

خلبان این جنگنده فوق مدرن ظاهرا به دلیل بروز سانحه‌ای مجبور به خروج اضطراری از هواپیما شده و در مناطق ساحلی کارولینای جنوبی فرود آمده بود.

وی که اطلاعی از محل سقوط هواپیما نداشت بارها از منزلی مسکونی در کارولینای جنوبی با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس می‌گیرد و درخواست آمبولانس می‌کند.

در فایل صوتی ۴ دقیقه‌ای که به دست آسوشیتدپرس رسیده صدای سه نفر که به نوعی با این ماجرای عجیب و کم‌سابقه مرتبط هستند شنیده می‌شود.

یکی از آنها، فردی ساکن شمال چارلستون است که با آرامش توضیح می‌دهد یک خلبان به تازگی با چتر در حیاط خلوت منزل مسکونی‌اش فرود آمده؛ دیگری خود خلبان است که نمی‌داند چه بر سر جنگنده اف۳۵ آمده و در نهایت هم فردی که از شنیدن این روایت گیج شده و سعی می‌کند ماجرا را رمزگشایی کند.

شهروند آمریکای ساکن چارلستون به اپراتور مرکز فوریت‌های پزشکی می‌گوید خلبانی در خانه او است که گمان می‌رود در حیاط خلوت فرود آمده. وی می‌گوید در تلاش است تا آمبولانسی را راهی منزلش کند.

سپس صدای خلبان شنیده می‌شود که می‌گوید ۴۷ سال دارد و پس از سقوط از ارتفاع حدود ۲ هزار پایی با چتر نجات حالش خوب است.

او با این حال می‌گوید فقط کمی کمرش درد می‌کند؛ شهروند ساکن شمال چارلستون نیز سپس تایید می‌کند که خلبان به ظاهر حالش بد نیست.

صدای خلبان بازهم شنیده می‌شود که می‌گوید: «خانم، یک جت نظامی سقوط کرده و من خلبان هستم؛ باید عملیات امداد و نجات صورت گیرد؛ من دقیقا نمی‌دانم هواپیما کجاست. احتمالا در جایی سقوط کرده. من خودم را به بیرون پرتاب کردم.»

خلبان کمی بعد باز هم ماجرای اجکت و فرود با چتر از جنگنده را تکرار می‌کند و درخاست کمک پزشکی و اعزام آمبولانس می‌کند.

تفنگداران آمریکایی پیش‌تر این فرد را یکی از خلبانان خبره و بسیار باتجربه نیروی دریایی ایالات متحده معرفی کرده بودند.

جنگنده اف۳۵ حادثه دیده نیروی دریایی آمریکا روز یکشنبه پس از نقصی فنی که باعث شد خلبان به صورت اضطراری از آن به بیرون بپرد، در منطقه ویلیامزبرگ سقوط کرد.

این جت جنگنده که به گفته تفنگداران دریایی هنگام نقص فنی در ارتفاع ۱۰۰۰ پایی قرار داشت پس از خروج خلبان همچنان ۶۰ مایل (۱۰۰ کیلومتر) دیگر به مسیر خود ادامه داده و سرانجام در یک منطقه روستایی در نزدیکی ایندیان تاون سقوط کرد؛ یافتن لاشه این هواپیما پیشرفته جنگی بیش از یک روز به طول انجامید.

یگان تفنگداران دریایی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که یک ویژگی در این نوع جت‌های جنگنده برای محافظت از خلبانان در مواقع اضطراری تعبیه شده که می تواند دلیل ادامه طی مسیر از سوی جنگنده اف۳۵ پس از خروج خلبان را توضیح دهد.

سؤالات دیگری در مورد سقوط این جنگنده همچنان باقی است، به ویژه اینکه چرا هواپیما در ادامه پرواز بر فراز کارولینای جنوبی ردیابی نشد و چگونه یافتن یک جت جنگنده عظیم که بر فراز مناطق پرجمعیت به پرواز درآمده بود، باید بیش از یک روز طول بکشد؟

تفنگداران دریایی آمریکا می‌گویند که ویژگی‌های طراحی شده برای حذف کدهای ارتباطی پس از پرتاب اضطراری خلبان ممکن است تلاش برای یافتن لاشه جنگنده اف۳۵ را پیچیده کرده باشد.

آگهی

به گفته این یگان از نیروی دریایی آمریکا، هواپیمای جنگی پیشرفته و رادار گریزی چون اف۳۵ «به طور معمول، از طریق کدهای رادار و ارسالی از سوی فرستنده ردیابی می شود. به محض پرتاب خلبان، هواپیما به گونه ای طراحی شده که تمام ارتباطات ایمن پاک می‌شود.»

به گزارش آسوشیتدپرس، علت وقوع این سانحه همچنان در دست بررسی است و انتشار نتایج اولیه تحقیقات کارشناسان در این خصوص ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا جنگنده‌های سوئدی «گریپن» می‌توانند در جنگ اوکراین تغییر ایجاد کنند؟

مسکو: جنگنده‌مان مانع از ورود پهپاد آمریکایی به حریم هوایی روسیه شد

کی‌یف: مربیان آمریکایی آموزش پرواز با جنگنده‌های «اف-۱۶» را به خلبانان اوکراینی آغاز کردند