Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

غرق قایق مهاجران در کانال مانش؛ ۴ نفر از جمله دو عراقی بازداشت شدند

قایق پناهجویان در مسیر رسیدن به بریتانیا، اوت ۲۰۲۳
قایق پناهجویان در مسیر رسیدن به بریتانیا، اوت ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر دادستانی پاریس روز چهارشنبه اعلام کرد که ۴ نفر در ارتباط با حادثه غرق قایق مهاجران در روز شنبه در کانال مانش، بازداشت شدند. این حادثه منجر به جان باختن ۶ پناهجوی افغان نیز شده بود.

آگهی

اجساد قربانیان این حادثه همچنان در پزشکی قانونی شهر لیل فرانسه در حال طی روند تشخیص هویت است و چهار مرد دستگیر شده در این رابطه نیز قرار است به اتهام‌های متعددی از جمله قتل و نقض آشکار و عمدی تعهدات امنیتی، کمک برای اقامت غیرقانونی در قالب یک باند سازمان‌یافته و همکاری در ارتکاب اعمال مجرمانه محاکمه شوند.

دفتر دادستانی پاریس اعلام کرد که دو نفر از چهار مرد دستگیر شده، دارای ملیت عراقی و متولد سال ۱۹۸۰ هستند. آنها «به عضویت در شبکه مهاجرت غیرقانونی که انتقال مهاجران را سازماندهی می‌کند» متهم شده‌اند.

دادستانی پاریس ملیت دو نفر دیگر را سودانی اعلام کرد که متولد سال‌های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۶ میلادی و مظنون به «مشارکت فعالانه در انتقال مسافران در شرایط خطرناک» به ازای دریافت مبالغ گزاف هستند.

دادستان تحقیق این حادثه همچنین اعلام کرد که قایق مهاجران روز شنبه و در زمان وقوع حادثه، «دچار آسیب در موتور .. و در دریا متلاشی شده» است و این اتفاق نیز در حالی روی داده که «بیشتر» سرنشینان قایق بدون جلیقه نجات بودند.

بازجویی از نجات یافتگان

این قایق بیش از ۶۰ سرنشین داشته است و دادستانی فرانسه مصاحبه با ۳۸ نفری که در آبهای فرانسه نجت یافته‌اند را انجام داده است. 

فرانسه همچنین درخواستی برای همکاری کیفری مقامات بریتانیایی در این پرونده، به لندن فرستاده تا صحبت‌های ۲۳ نفر دیگر از مهاجران که در آبهای بریتانیا نجات یافته‌اند نیز شنیده شود.

جستجوی برای یافتن ناپدیدشدگان احتمالی این حادثه روز چهارشنبه همچنان ادامه داشت چراکه برخی، شمار سرنشینان قایق را ۶۵ و برخی ۶۶ نفر گزارش کرده‌اند.

بنا بر اعلام اداره پلیس مانش و دریای شمال فرانسه، با وجود وقوع این حادثه، تلاش مهاجران غیرقانونی برای عبور از کانال مانش همچنان ادامه دارد و تا ظهر چهارشنبه بار دیگر دهها قایق در میان امواج آب دیده شدند که یکی از آنها نجات یافت و با حدود بیست سرنشین به سمت خاک فرانسه بازگردانده شد.

یک عکاس خبرگزاری فرانسه نیز از ورود ده‌ها مهاجر از جمله تعداد زیادی کودک و یک زن باردار به سواحل بریتانیا خبر داد.

مرگبارترین حادثه مربوط به غرق شدن قایق به نوامبر سال ۲۰۲۱ بازمی‌گردد که در طی آن دست‌کم ۲۷ مهاجر جان خود را از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدافعان حقوق بشر: کودکان پناهجو در بریتانیا همراه با متهمان جرائم جنسی زندانی می‌شوند

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا: منع تحصیل و اشتغال زنان و دختران افغانستان مصداق «جنایت علیه بشریت» است

بسیج پلیس فرانسه برای یافتن افراد مسلحی که دو مامور را کشتند و یک زندانی را فراری دادند