چراغ سبز آلمان به استفاده تفریحی شاهدانه؛ دولت آزادی مصرف ۲۵ گرمی ماری‌جوانا را تصویب کرد

آلمان به قانونی ساختن و جرم‌زدایی از مصرف تفریحی شاهدانه یک قدم دیگر نزدیک می‌شود
آلمان به قانونی ساختن و جرم‌زدایی از مصرف تفریحی شاهدانه یک قدم دیگر نزدیک می‌شود Copyright Markus Schreiber/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Markus Schreiber/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت آلمان با تصویب لایحه‌ای مبنی بر تدوین قوانینی برای آزادی کاشت و فروش گیاه شاهدانه، گامی بزرگ در راه جرم‌ زدایی محدود از کاشت، فروش و مصرف این ماده برداشت. پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا این طرح به اعضای «کلوپ‌های شاهدانه» اجازه داد این گیاه را برای مصارف تفریحی خریداری کنند.

آگهی

نخستین قسمت از این طرح دوبخشی روز چهارشنبه به تصویب هیات دولت رسید. سپس این لایحه برای اجرایی شدن نیازمند تایید پارلمان آلمان خواهد بود. 

با این حال اگرچه این گام رو به جلوی دولت ائتلافی سوسیال لیبرال اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان به یکی از پروژه‌های اصلی این دولت تبدیل شد، طرح اولیه آن بسیار فراتر قانون کنونی می‌رفت و برلین در مواجهه با آن مجبور به بازنگری و اصلاحات اساسی شد.

مخالفان راستگرای میانه‌رویِ دولت با این اصلاحات مخالفند و می‌گویند که دولت آلمان با قانونی کردن مواد مخدری خطرناک، قوانین اروپایی و نظرات متخصصان را نادیده می‌گیرد. نهادی به نمایندگی از قضات آلمانی نیز می‌گوید قانونی کردن کاشت و فروش این ماده نه تنها بار سیستم قضایی را کم نمی‌کند بلکه باعث افزایش تقاضای بازار سیاه می‌شود. برخی از قانون‌گذاران نیز منتقد این طرح هستند. 

الیویر واک یورگنسن، رئیس  کلوپ شاهدانه‌های‌ گراوند برلین می‌گوید: «‌آن‌چه از اظهارات وزیر بهداشت به نظر می‌رسد، همچنان شاهد وضع مقررات سختگیرانه، بدنام‌سازی مستمر مصرف‌کنندگان شاهدانه و نیز ایجاد تنگنای قانونی خواهیم بود. این موضوع فعالیت بسیاری از کلوپ‌های شاهدانه را غیرممکن می‌سازد.»

کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت روز چهارشنبه با اعلام این‌که مصرف شاهدانه برای افراد زیر ۱۸ سال همچنان ممنوع و برای جوانان تا ۲۱ سال محدود است گفت که مصرف تفریحی تا ۲۵ گرم (نزدیک به یک اونس) شاهدانه و همچنین کاشت حداکثر سه گیاه شاهدانه در خانه قانونی می‌شود. 

او همچنین در حال برنامه ریزی برای راه اندازی کارزار آگاه سازی جوانان در مورد خطرات مصرف شاهدانه برای مغز است. وی گفت: «مصرف این ماده به ويژه در سنین رشد بسیار زیان‌بار است.» 

صدها نفر روز شنبه در راهپیمایی موسوم به «رژه شاهدانه» در برلین به حمایت از قانونی ساختن کاشت، فروش و مصرف این ماده پرداختند. 

میلنا ناورووتک یکی از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی می‌گوید: «مردم هزاران سال است که از شاهدانه استفاده می‌کنند و هیچ‌چیز و هیچ ممنوعیتی نمی‌تواند آن‌ها را بازدارد. به همین دلیل هم آن‌ها باید با امنیت از این ماده استفاده کنند و شاهدانه‌ مصرفی‌شان را توزیع‌کنندگان نظارت شده تهیه کنند تا خطری که امروزه در بازار سیاه وجود دارد آن‌ها را تهدید نکند.»

بر اساس لایه هیات دولت، ساکنان آلمان که ۱۸ سال به بالا سن دارند می‌توانند به «کلوپ‌های شاهدانه» غیر دولتی با حداکثر ۵۰۰ عضو بپیوندند. این کلوپ‌ها مجازند برای مصرف شخصی اعضایشان  شاهدانه پرورش دهند.

بر اساس این لایحه هر شخص مجاز است ۲۵ گرم در روز یا ۵۰ گرم در ماه-۳۰ گرم برای افراد زیر ۲۱ سال- شاهدانه خریداری کند. عضویت در چند کلوپ به صورت همزمان مجاز نیست و هزینه‌های کلوپ‌ها نیز از طریق حق عضویت‌ها تامین می‌شود. این حق عضویت‌ها بسته به میزان مصرف اعضا ممکن است متفاوت باشند. 

همچنین شاهدانه باید خارج از این کلوپ‌ها مصرف شود و استعمال آن در فاصله کمتر از ۲۰۰ متری این کلوپ‌ها، مدارس، زمین‌های بازی، زمین‌های ورزشی و انجمن‌های جوانان ممنوع است.

مقامات امید‌وارند این لایحه به آن‌ها برای مقابله با بازار سیاه، حفاظت از مصرف‌کنندگان در مقابل محصولات نامرغوب و آلوده و همچنین کاهش جرایم مرتبط با مواد مخدر یاری رساند.  

مارکوس، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی مزبور می‌گوید: «اگر شاهدانه غیرقانونی باشد، بازار سیاه آن را تامین می‌کند. در این صورت نمی‌توان از افراد زیر ۱۸ سال محافظت کرد زیرا هیچ موادفروشی از شما مدارک هویتی نمی‌خواهد. این در صورتی است که با توزیع کنترل شده می‌توانید دقیقا از افراد زیر ۱۸ سال محافظت کنید.»

مصرف تفریحی شاهدانه در اروپا پیش از آلمان در مالت و لوکزامبورگ مجاز شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان آکسفورد در پی بررسی داروی مبتنی بر شاهدانه برای درمان بیماری روان‌پریشی

سازمان ملل: قانونی‌سازی و قرنطینه‌های کووید باعث افزایش مصرف شاهدانه شده است

کانادا یک گام به مصرف قانونی ماریجوانا نزدیک شد