سازمان ملل: قانونی‌سازی و قرنطینه‌های کووید باعث افزایش مصرف شاهدانه شده است

کارگری در یک کافه پزشکی  کانابیس در شهر طیره  در مرکز اسرائیل حشیش می‌کشد
کارگری در یک کافه پزشکی کانابیس در شهر طیره در مرکز اسرائیل حشیش می‌کشد Copyright Reuters
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گزارش سالیانه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، کانابیس مدت‌هاست که پرمصرف‌ترین ماده مخدر جهان می‌باشد. مصرف این مخدر در حالی همچنان افزایش می یابد که میزان غلظت تتراهیدروکانابینول کانابیس های موجود در بازار روز به روز بیشتر می‌شود.

آگهی

بنابر گزارش سازمان ملل، قانونی شدن استعمال شاهدانه (کانابیس) و مشتقات آن در برخی از بخش‌های آمریکا، احتمالا در افزایش قابل توجه میزان مصرف این ماده نقش داشته است. طبق این گزارش که دوشنبه ۲۷ ژوئن منتشر شده، قرنطینه‌های ناشی از کووید نیز تاثیری مشابه داشته است.

طبق گزارش سالیانه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، (UNODC)، کانابیس (شاهدانه) مدت‌هاست که پرمصرف‌ترین ماده مخدر جهان است. مصرف این مخدر در حالی همچنان افزایش می یابد که میزان غلظت تتراهیدروکانابینول کانابیس‌های موجود در بازار روز به روز بیشتر می‌شود. تتراهیدروکانابینول یا THC ماده فعال اصلی موجود در ماری جوانا است. THC خاصیت روان‌گردانی دارد، به این معنا که مصرف آن موجب تغییر خلق و خو، هوشیاری، آگاهی و عملکردهای شناختی می‌شود.

تعدادی از ایالت‌های آمریکا استفاده غیرپزشکی شاهدانه را قانونی کرده‌اند که از واشنگتن و کلرادو در سال ۲۰۱۲ شروع شد. اروگوئه در سال ۲۰۱۳ و کانادا در سال ۲۰۱۸ مصرف آن را قانونی کردند. کشورهای بسیار دیگری نیز طی سال‌های اخیر اقدامات مشابهی انجام داده‌اند اما این گزارش سازمان ملل بیشتر بر این سه کشور متمرکز شده است.

در گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) آمده است: «به نظر می‌رسد قانونی سازی کانابیس، روند افزایشی مصرف روزانه گزارش شده از این ماده را تسریع کرده است».

این گزارش در ادامه به این موضوع می‌پردازد که اگرچه شیوع مصرف شاهدانه و مشتقات آن در میان نوجوانان «تغییر زیادی نکرده است» اما افزایش قابل توجهی از استفاده مکرر از محصولات قوی‌تر این ماده در میان جوانان مشاهده شده است.

همچنین باید اذعان داشت که تعداد افراد مبتلا به اختلالات روانی و تعداد خودکشی‌های مرتبط با مصرف منظم مشتقات شاهدانه افزایش یافته است.

طبق جدیدترین داده‌های آماری مورد استناد در این گزارش، تقریباً ۲۸۴ میلیون نفر یعنی معادل ۵.۶ درصد از جمعیت جهان در سال ۲۰۲۰،  مواد مخدری مانند هروئین، کوکائین، آمفتامین‌ها یا اکستازی را استعمال کرده‌اند. از این تعداد ۲۰۹میلیون نفر کانابیس استفاده کرده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است: «دوره‌های قرنطینه در طول همه‌گیری کووید-۱۹ باعث افزایش استفاده از کانابیس در سال ۲۰۲۰ شده است.»

از سوی دیگر تولید کوکائین در سال ۲۰۲۰ رکورد زد و علاوه بر بازار آمریکای شمالی و اروپا به طرز فزاینده تری وارد بازارهای آسیا و آفریقا هم شد. قاچاق این ماده مخدر از طریق دریا نیز افزایش یافته است.

به گفته این نهاد سازمان ملل، مواد افیونی یا اُپیوئیدها همچنان کشنده‌ترین مواد مخدر هستند و فنتانیل (شبه‌مرفین بسیار قوی) باعث مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد در ایالات متحده رکورد جدیدی زده است؛ این میزان در سال ۲۰۲۱ مرگ ۱۰۷۶۲۲ نفر را در آمریکا به‌دنبال داشته است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز آلمان به استفاده تفریحی شاهدانه؛ دولت آزادی مصرف ۲۵ گرمی ماری‌جوانا را تصویب کرد

ایتالیا برای جرم زدایی از حشیش همه پرسی برگزار می‌کند

آمستردام فروش ماری جوانا در کافی شاپ‌ها را به گردشگران خارجی ممنوع می‌کند