Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برنامه آلمان برای قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا تا ۲۰۲۴؛ قوانین اروپا تغییر می‌کند؟

گیاه شاهدانه
گیاه شاهدانه Copyright Copyright AP Photo/Mary Altaffer
Copyright Copyright AP Photo/Mary Altaffer
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس طرح جدید دولت ائتلافی آلمان، مصرف کنندگان مجاز به خرید حداکثر ۳۰ گرم ماری‌جوانا برای مصرف خصوصی از یک بازار کنترل شده خواهند بود.

آگهی

وزارت بهداشت آلمان در پاسخ به یورونیوز تایید کرد که برنامه دولت این کشور برای قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا در سال ۲۰۲۴ با توجه به عدم اخذ نظر مساعد کمیسیون اروپا احتمالا با وقفه عملی خواهد شد. 

این در حالی است که دولت کنونی آلمان به رهبری اولاف شولتس در اکتبر گذشته کارزاری را برای قانونی کردن مصرف ماری جوانا راه اندازی کرد. 

با این حال وزارت بهداشت این کشور می گوید هنوز «پیشنهادات نهایی دولت برای ارائه به کمیسیون اروپایی آماده نشده است.» چون که «پیش‌نویس قانون هنوز در دولت فدرال نهایی نشده است.»

براساس طرح جدید دولت ائتلافی آلمان، مصرف کنندگان مجاز به خرید حداکثر ۳۰ گرم ماری‌جوانا برای مصرف خصوصی از یک بازار کنترل شده خواهند بود. بزرگسالان آلمانی نیز اجازه خواهند داشت تا هر نفر سه گیاه شاهدانه کشت کنند.

وزارت بهداشت فدرال آلمان همچنین به یورونیوز گفت: «هدف دولت فدرال از توزیع کنترل‌شده ماری‌جوانا، محافظت از سلامت مصرف‌کننده، تضمین حمایت از کودکان و جوانان و همچنین کاهش جرایم مرتبط با مواد مخدر و محدود کردن بازار سیاه است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

 پروژه قانونی کردن مصرف ماری جوانا یکی از جسورانه‌ترین طرح‌های برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که با مواضع و سیاست‌های سختگیرانه و محافظه کارانه مقامات کمیسیون اروپا روبرو شده است. 

تنها مالت، یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست که اجازه کاشت و برداشت ماری جوانا و مصرف آن را به صورت محدود برای شهروندان صادر کرده است. 

حتی هلند هم که یکی از پیشگامان قانونی کردن مصرف ماری جوانا در کافی‌شاپ‌های ویژه است، هیچ‌گاه اجازه مصرف و کاشت گیاه شاهدانه را به شهروندان این کشور نداده است. 

البته این کشور به همراه اتریش و پرتغال، حمل مقادیر کم ماری‌جوانا را جرم زدایی کرده‌اند. لوکزامبورگ هم در سال ۲۰۱۸ طرحی جهت قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا ارائه کرد که پس از مخالفت اتحادیه اروپا مجبور به عقب نشینی شد. 

این احتمال وجود دارد که آلمان نیز به چنین سرنوشتی دچار شود. 

علیرغم مقاومت اتحادیه اروپا درباره قانونی کردن مصرف ماری جوانا، همچنان به نظر می‌رسد که کشورهای بیشتری در این اتحادیه تمایل به این طرح دارند.  یکی از آنها فنلاند است. کشوری که دولتی ائتلافی که سبزها در آن قدرت اصلی را دارند، خواهان قانونی کردن مصرف ماری جوانا هستند. 

آلمان به عنوان یکی از پرنفوذترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارد، مذاکراتی را با کمیسیون اروپا در جهت قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا داشته باشد و در صورت عدم متقاعد کردن مقامات این کمیسیون، سعی خواهد کرد قوانین پیشین درباره استفاده از مواد مخدر در اتحادیه را تغییر دهد. 

برلین برای قانونی کردن این طرح نیاز دارد تا الزامات اتحادیه اروپا کمی تسهیل شوند.

 کارل لاتربک، وزیر بهداشت آلمان می گوید که برلین تنها درصورتی می‌تواند این قانون را اجرایی کند که طرح‌ تهیه شده با قوانین اتحادیه اروپا سازگاری داشته باشند. 

آگهی

یکی از مهم‌ترین موانع کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای قانونی کردن مصرف ماری‌جوانا کنوانسیون ۱۹۶۱ سازمان ملل متحد است که اتحادیه اروپا هم آن را به قوانین خود اضافه کرده است. 

 این کنوانیسیون مصرف مواد مخدر از جمله ماری‌جوانا را حتی به صورت تفریحی ممنوع می‌کند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال وزارت بهداشت آلمان می‌گوید آمارها نشان می دهند که تنها در سال گذشته میلادی بیش از ۴ میلیون نفردر این کشور ماری‌جوانا مصرف کرده‌اند که یک چهارم آنها را جوانان بین ۱۸ تا ۲۴ ساله تشکیل می‌دهد. 

آگهی

دولت ائتلافی این کشور می‌گوید ترجیح می‌دهد که کنترل فروش و عرضه ماری جوانا را برای خطرات کمتر و مبارزه با باندهای قاچاق در دست بگیرد و به همین خاطر امیدوار است که بتواند در قوانین اتحادیه اروپا تغییرات اساسی ایجاد کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانمارکی‌ها در محله موادفروشان کپنهاگ سنگفرش خیابان را هم کندند

ماری‌جوانا و حشیش از فهرست مواد مخدر «بسیار خطرناک» سازمان ملل خارج شد

چند کشور اروپایی به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوریه و افغانستان به کشورهایشان هستند