Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف یک گونه از موجود دریایی عجیب «با ۲۰ بازو» در اعماق آب‌های قطب جنوب

ستاره پردار دریایی
ستاره پردار دریایی Copyright Wikipedia
Copyright Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان می‌گویند این گونه «فسیل زنده» بیش از ۲۰۰ میلیون سال است که در اقیانوس‌های سطح زمین زیست می‌کند.

آگهی

گروهی از محققان در آب‌های اقیانوسی قطب جنوب یک گونه جدید از «ستاره پردار دریایی» را یافته‌اند که هرچند ممکن است در تصاویر ترسناک به نظر برسد، با این حال در واقعیت بی‌آزار است.

این جانوران دریایی گونه‌ای بی‌مهره در دریا هستند که بازوهای پردار آن‌ها از یک بدن مرکزی بیرون زده‌ است. 

دانشمندان به دلیل ظاهر منحصر به فرد این گونه جدید، نام آن را «ستاره پردار توت‌فرنگی» گذاشته‌اند. هرچند این موجود بیگانه‌شکل در ابتدا شبیه توت فرنگی به نظر نمی‌رسد، با این حال اگر روی آن متمرکز شوید مژک‌های کوچک مشابه توت‌فرنگی و در اندازه این میوه را در زیر بخش ساقه آن می‌توان دید.

این جانور هر چند در تصاویر رنگی نسبتا سفید دارد، با این حال رنگ واقعی آن در زیر آب بین بنفش و قرمز تیره متغیر است. ستاره پردار قطب جنوب در عمق ۶۵ تا ۱۱۷۰ متری آب زیست می‌کند.

گرگ روس، استاد زیست‌شناسی دریایی در دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «ستاره پردار توت‌فرنگی قطب جنوب موجودی دریایی با ۲۰ به اصطلاح ‘بازو’ است که برخی از آنها ناهموار و برخی دیگر پردار هستند و در مجموع می‌تواند تا ۲۰ سانتی‌متر طول داشته باشد.»

این بازوها در نقاط انتهایی خود پنجه‌های ریزی دارند که این جانور دریایی از آنها برای نگه داشتن خود در کف دریا استفاده می‌کند.

گونه تازه‌ کشف شده در اصطلاح علمی «Promachocrinus fragarius» نام دارد و معتلق به گونه زنبق‌های دریایی است. این گونه شامل ستاره‌های دریایی، خارپشت‌های دریایی، خیار دریایی و ستاره های دریایی پردار است و از این رو با نام کمتر رسمی «ستاره پردار قطب جنوب» نیز شناخته می‌شود.

ستاره‌‌های پردار قطب جنوب بیش از ۲۰۰ میلیون سال است که در آب‌های کره زمین زیست می‌کنند و غالبا از آنها با عنوان «فسیل زنده» یاد می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ستاره های پردار دریایی بیش از دویست میلیون سال قدمت دارند

در ابتدا تنها یک گونه ستاره پردار قطب جنوب شناخته شده بود، با این حال دانشمندان استرالیایی و آمریکایی با تحقیق در امتداد اقیانوس قطب جنوب برای یافتن نمونه‌های بیشتری از این موجودات، چهار گونه جدید را شناسایی کردند که می‌توانند در زیر گروه ستاره‌های پردار قطب جنوب قرار گیرند.

نتایج تحقیقات جدید در نشریه علمی «Invertebrate Systematics» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بسیج پهپادها و قایق‌های شناسایی؛ شکار هیولای مرموز دریاچه معروف اسکاتلند آغاز شد

یک موجود زیرزمینی با رکورد ۱۳۰۶ پا در استرالیا کشف شد

شامپانزه‌ها می‌توانند دوستان قدیمی و اعضای خانواده‌شان را «بعد از ۲۵ سال» به یاد بیاورند