Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک موجود زیرزمینی با رکورد ۱۳۰۶ پا در استرالیا کشف شد

هزارپای جدید شناخته شده با ۱۳۰۶ پا
هزارپای جدید شناخته شده با ۱۳۰۶ پا Copyright Paul E. Marek
Copyright Paul E. Marek
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان در اعماق زمین و در یک حفره حفاری اکتشافی در استرالیا، یک هزارپای کور با بیش از هزار پا را کشف کردند. این هزارپا به‌طور دقیق ۱۳۰۶ پا دارد که بیشترین در بین حیوانات شناخته شده محسوب می‌شود.

آگهی

دانشمندان در اعماق زمین و در یک حفره حفاری اکتشافی در استرالیا، یک هزارپای کور با بیش از هزار پا را کشف کردند. این هزارپا به‌طور دقیق ۱۳۰۶ پا دارد که یک رکورد در بین جانوران شناخته شده محسوب می‌شود.

طول این هزارپا با رنگ روشن حدود ۹۵ میلی‌متر و پهنای آن حدود ۰.۹۵ میلی‌متر است. این هزارپا سری مخروطی شکل، دهانی منقاری شکل و شاخک‌هایی بزرگ دارد. این هزارپا فاقد چشم است بنابراین دانشمندان معتقدند که احتمالا شاخک‌ها یکی از تنها منابع ورودی حسی (حسگرها) هزارپا محسوب می‌شوند.

پل مارک، حشره‌شناس از ویرجینیا و یکی از نویسندگان اصلی این تحقیق که در مجله ساینتیفیک ریپورتز (Scientific Reports) منتشر شده است می‌گوید: «پیش از این، هیچ هزارپای شناخته شده‌ای با بیش از هزارپا وجود نداشته است.»

این موجود از سرده هزارپایان «اومیلیپیز پرسفون» (Eumillipes persephone) است. این سرده از موجودات در عمق ۶۰ متری از زمین زندگی می‌کنند و تعداد پاهای ماده‌ها بیشتر از هزارپاهای نر است.

برونو بوزاتو، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه گفت: «به نظر من این موجود خیره‌ کننده است، یک شگفتی از تکامل.»

این نشان‌دهنده بیشترین کشیدگی است که تا به امروز در هزارپاها کشف شده است. این‌ها نخستین حیواناتی بودند که خشکی را فتح کردند و این گونه به ویژه توانسته است خود را با زندگی در عمق‌های ده‌ها متری در خاک سازگار کند.
برونو بوزاتو
یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه

وی افزود: «این نشان‌دهنده بیشترین کشیدگی است که تا به امروز در هزارپاها کشف شده است. این‌ها نخستین حیواناتی بودند که خشکی را فتح کردند و این گونه به ویژه توانسته است خود را با زندگی در عمق‌های ده‌ها متری در خاک سازگار کند.»

وی تصریح کرد که یافتن هزارپا در این سطح از زمین کارسختی است.

تا پیش از این، گونه هزارپای کالیفرنیایی با ۷۵۰ پا بیشترین رکورد را در اختیار داشت.

بوزاتو گفت: «معتقدیم که تعداد زیاد پاها از نظر کشش و نیرو یک مزیت است و این قدرت را به آنها می دهد تا بدن خود را به جلو هل دهند و از راه شکاف‌های موجود در خاک محل زندگی مسیر خود را ادامه دهند.»

این گونه در تاریکی کامل در یک زیستگاه زیرزمینی مملو از آهن و سنگ‌های آتشفشانی زندگی می‌کند. آن‌ها به دلیل نداشتن چشم، از حواس دیگر مانند لامسه و بویایی برای درک محیط خود استفاده می‌کنند.

هزارپای جدید در گلدفیلدز-اسپرانس ایالت استرالیای غربی در منطقه‌ای کشف شد که معدنچیان برای یافتن طلا و سایر مواد معدنی از جمله لیتیوم و وانادیم حفاری می‌کنند. در این مطالعه از چهار اومیلیپز نام برده شده است که هیچ‌کدام زنده نبودند.

طبق این تحقیق دو هزارپای ماده دارای ۱۳۰۶ و ۹۹۸ پا بودند و دو هزارپای نر ۸۱۸ و ۷۷۸ پا داشتند.

تعداد پاها در گونه‌های هزاپا یکسان نیست زیرا این موجودات پوست‌اندازی می‌کنند.

در هزارپاها بسیار رایج است که موجودات با پوست‌اندازی پاهای بیشتری به دست می‌آورند به‌طوریکه هزارپای مسن‌تر بیشتر از جوان‌ترها پا دارند.
برونو بوزاتو
یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه

بوزاتو گفت: «در هزارپاها بسیار رایج است که موجودات با پوست‌اندازی پاهای بیشتری به دست می‌آورند به‌طوریکه هزارپای مسن‌تر بیشتر از جوان‌ترها پا دارند.»

به‌طور معمول هزارپا حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ پا دارند.

نام علمی این موجود تازه کشف شده به معنای «هزارپای واقعی» است و «پرسفون» ملکه عالم اموات در اساطیر یونان باستان اشاره دارد.

تاکنون ۱۳ هزار گونه از هزارپاها شناخته شده است که در انواع محیط‌ها زندگی می‌کنند و از گیاهان و قارچ‌های در حال پوسیدگی تغذیه می‌کنند. آنها با تجزیه ماده‌ای که از آن تغذیه می‌کنند نقش مهمی در اکوسیستم دارند و اجزای تشکیل دهنده آن مانند کربن، نیتروژن و قندهای ساده را آزاد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف یک گونه از موجود دریایی عجیب «با ۲۰ بازو» در اعماق آب‌های قطب جنوب

سفر ۷ هزار کیلومتری یخ‌شکن استرالیایی به قطب جنوب برای نجات یک بیمار از ایستگاهی دورافتاده‌

چرا گربه‌ها بیشتر از همدیگر به انسان‌ها میومیو می‌کنند؟