روسیه با موشک‌های مافوق صوت «کینژال» غرب اوکراین را هدف گرفت؛ مرگ دست‌کم یک کودک تایید شد

 the side of the wreckage of the drone felled near Moscow, Russia
the side of the wreckage of the drone felled near Moscow, Russia Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی هوایی اوکراین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه چهار موشک مافوق صوت «کینژال» را به سمت فرودگاه کولومییا واقع منطقه «ایوانو‌-فرانکیفسک» در غرب اوکراین شلیک کرده است.

آگهی

به گفته این منبع، این موشک‌ها از شهرهای تولا و لیپتسک در ۱۸۰ و ۴۶۰ کیلومتری جنوب مسکو شلیک شده بودند.

سرنگونی این موشک‌ها به دلیل سرعت بالایشان دشوار است و بنا بر اعلام اوکراین، درنهایت نیز تنها یکی از این موشک‌ها سرنگون شده و «بقیه موشک‌ها در نزدیکی فرودگاه به زیرساخت‌های غیرنظامی و یک موشک نیز به یک منطقه مسکونی اصابت کرده است.»

غرب اوکراین صدها کیلومتر از خط مقدم جبهه جنگ دور است و به‌ ندرت هدف بمباران روسیه قرار می‌گیرد.

در جریان اصابت این موشک مافوق صوت به منطقه مسکونی، یک کودک هشت ساله کشته شده است.

دفتر دادستانی کل اوکراین در پیام جداگانه‌ای اعلام کرد: «روز جمعه حوالی ساعت ۱۱ بامداد (به وقت محلی)، ارتش روسیه با موشک به زیرساخت‌های منطقه ایوانو‌-فرانکیفسک حمله کرد. یکی از این موشک‌ها به خانه‌ای اصابت کرد که خانواده‌ای با سه فرزند در آن حضور داشتند. در جریان این حادثه، پسربچه هشت ساله جان خود را از دست داد.»

سویتلانا اونیشچوک، رئیس اداره منطقه نیز اعلام کرد که کودک در حالی که وضعیت وخیمی داشته به بیمارستان منتقل شده و «پزشکان هر کاری که ممکن بود انجام دادند، اما متاسفانه نجات جان کودک ممکن نشده است».

در این پیام آمده است که امدادگران در تلاش هستند تا مشخص کنند آیا قربانیان دیگری نیز وجود دارد یا خیر.

او تاکید کرد که ساکنان منطقه در صورت اعلام هشدار هوایی، حتما پناه بگیرند و گفت: «در هر کجا که زندگی می‌کنید، مراقب امنیت خود و عزیزانتان باشید.»

حملات اوکراین به مسکو

ارتش روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که یک پهپاد اوکراینی را در غرب مسکو منهدم کرده است.

وزارت دفاع روسیه بدون اشاره به جزئیات هدف احتمالی این پهپاد، در پیامی تلگرامی نوشت: «این پهپاد با جنگ الکترونیک خنثی شد و در منطقه‌ای جنگلی غرب مسکو سقوط کرد».

شهردار مسکو نیز اعلام کرد که پهپاد «بدون ایجاد خسارت قابل توجهی» در یک پارک جنگلی در حاشیه رودخانه «مسکوا» که از پایتخت روسیه می‌گذرد سقوط کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از سقوط این پهپاد، ماموران پلیس و سرویس‌های تحقیقاتی روسیه در محل حضور یافته‌اند و محل سقوط هواپیما را محاصره کرده‌اند.

خبرگزاری روسی ریانووستی نیز می‌نویسد که بقایای پهپاد در نزدیکی بیمارستان سقوط کرده و در پی این حادثه، جاده‌های منطقه بسته شدند.

سرنگونی پهپادها بر فراز مسکو در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. پیش از این در اواخر ژوئیه و اوایل اوت، هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز منطقه تجاری مسکو در غرب پایتخت روسیه و در ماه مه نیز، دو هواپیمای بدون سرنشین بر فراز کرملین سرنگون شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: مدارک استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی را به اوکراین داده‌ایم

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود

سازمان اطلاعات روسیه: نیروهای ویژه بریتانیا در عملیات خرابکارانه اوکراین دست داشتند