Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چین، ایران و روسیه به فعالیت اطلاعاتی در نیوزیلند متهم شدند

نقشه نیوزیلند
نقشه نیوزیلند Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستگاه اطلاعاتی نیوزیلند در گزارشی منحصر به فرد چین، ایران و روسیه را به فعالیت جاسوسی و مداخله در این کشور متهم کرده است.

آگهی

سرویس اطلاعات و امنیت نیوزیلند در گزارش سالانه خود از مداخله خارجی کشورهای یاد شده به عنوان « یک نگرانی پیچیده اطلاعاتی برای نیوزیلند» نام برده است.

در این گزارش چندین عامل موثر بر امنیت ملی نیوزیلند از جمله افراط گرایی توام با خشونت، مداخله خارجی، رقابت استراتژیک، کاهش اعتماد اجتماعی، نوآوری های تکنولوژیکی و بی ثباتی اقتصادی جهانی مورد اشاره قرار گرفته است.

مداخله خارجی در این گزارش اینگونه تعریف شده است: «عملی از سوی یک دولت خارجی که با هدف تأثیرگذاری، مختل کردن یا برهم ‌زدن منافع ملی نیوزیلند با ابزارهای فریبنده، فساد برانگیز یا قهری انجام می شود.»

در این گزارش که به صراحت از سه کشور چین، ایران و روسیه نام برده شده، آمده است: «تعداد معدودی از کشورها هستند که مداخله خارجی در نیوزیلند انجام می دهند، اما توانایی آنها در ایجاد آسیب قابل توجه است.»

هدف‌های اصلی فعالیت‌های مداخله‌‌جویانه خارجی در نیوزیلند، بنا به گزارش دستگاه اطلاعات و امنیت این کشور جوامع مهاجرهستند که ممکن است توسط یک دولت خارجی به عنوان افراد ناراضی تلقی شوند.

سفارتخانه‌های چین و ایران تاکنون از واکنش به انتشار این گزارش امتناع کرده‌اند اما سفارت روسیه در واکنشی متقابل، نیوزیلند را به دلیل مواضع آشکار پیشین در خصوص مسمومیت الکسی ناوالنی،‌ چهره شاخص اپوزیسیون روسیه به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

این گزارش همچنین به یک «افسر اطلاعاتی خارجی» اعلام نشده در نیوزیلند اشاره می‌کند که ماموریت وی احتمالاً بر «نظارت بر افراد مورد توجه آن کشور» متمرکز بوده است.

بنا به این گزارش، این افسر اطلاعاتی به اطلاعات حساس و خصوصی در مورد تعدادی از افراد مستقر در نیوزیلند دسترسی پیدا کرده است.

گزارش دستگاه اطلاعاتی نیوزیلند بدون نام بردن از کشور مبدأ افسر یاد شده، ادعا می‌کند که این کشور «به طور منظم مهاجران، دانشجویان و مخالفان را در سطح بین‌المللی زیر نظر دارد و دست به فعالیت‌های مداخله‌جویانه و سرکوب فراملی، از جمله بازداشت اجباری و ترور، می‌زند.»

اندرو همپتون، مدیرکل سرویس اطلاعات و امنیت نیوزیلند در بیانیه ای که همراه با این گزارش منتشر شد، اعلام کرد که رقابت بین کشورها شدت گرفته است و این امر برخی را وادار می کند تا از طریق فعالیت‌های «خرابکارانه و غیر صادقانه» به دنبال کسب امتیاز باشند.

این گزارش می‌افزاید که محیط امنیتی بین المللی که نیوزلند در آن فعالیت می کند به طور گسترده تری نسبت به دهه‌های اخیر چالش برانگیزتر و غیر قابل پیش بینی شده است.

ولینگتون عضوی از یک اتحادیه اطلاعاتی موسوم به «فایو‌آیز» شامل پنج کشور نیوزیلند، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بریتانیا و کانادا است.

نیوزیلند به لحاظ تاریخی همواره رویکرد آشتی‌جویانه‌تری را در قبال چین، بزرگترین شریک تجاری خود در پیش می‌گیرد، اما در ماه‌های اخیر به صورت آشکار نگرانی‌هایی را نسبت به اقدامات مداخله جویانه این کشور مطرح کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاسیندا آردرن در آخرین سخنرانی خود در پارلمان نیوزیلند بر ضرورت توجه به تغییرات آب و هوایی تأکید کرد

پلیس نیوزیلند یک محموله کوکائین «که برای مصرف ۳۰ سال کشور کافی بود» را ضبط کرد

استعفای گلریز قهرمان نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند در پی اتهام سرقت از یک فروشگاه لباس