Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جاسیندا آردرن در آخرین سخنرانی خود در پارلمان نیوزیلند بر ضرورت توجه به تغییرات آب و هوایی تأکید کرد

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر پیشین نیوزیلند
جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر پیشین نیوزیلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر پیشین نیوزیلند در آخرین سخنرانی احساسی و اشک‌آلود خود در پارلمان این کشور گفت که «لطفا سیاست را از تغییرات آب و هوایی جدا کنید.»

آگهی

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر پیشین نیوزیلند در آخرین سخنرانی احساسی و اشک‌آلود خود در پارلمان این کشور گفت که «لطفا سیاست را از تغییرات آب و هوایی جدا کنید.»

خانم آردرن در اوایل سال جاری با اعلام اینکه در انتخابات مجدد نیوزیلند شرکت نمی‌کند و خود را از سیاست بازنشسته می‌کند، همه را بهت‌زده کرد.

او که به دلیل رویکرد عملی و جدی‌ خود به سیاست و اداره نیوزیلند، شهرت جهانی پیدا کرده است، پیشتر گفته بود که دیگر به اندازه کافی توان ندارد.

از نحوه مدیریت بحران‌هایی مانند بلایای طبیعی، همه‌گیری کرونا و حمله تروریستی به مسجد کرایست‌چرچ که نیوزیلند گرفتار آن‌ها شده بود به عنوان نقاط قوت کارنامه مدیریتی خانم آردرن نام برده می‌شود.

خانم آردرن که لباس سنتی بومی‌های نیوزیلند را پوشیده بود در سخنان خود با بیان اینکه هرگز انتظار نداشته است که روزی کشورش را رهبری کند، گفت که احساس وظیفه او را به پذیرش مسئولیت ترغیب کرده است.

این زن ۴۲ ساله که زمانی جوان‌ترین رئیس دولت زن جهان بود، در سخنان خود که شروع و پایانش به زبان بومی‌های نیوزیلند بود، از بحران تغییرات آب و هوایی به عنوان موضوعی تعیین‌کننده در دوران مسئولیت خود نام برد.

خانم آردرن از حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند که به کشته شدن شماری از نمازگزاران انجامید، به عنوان رویدادی یاد کرد که بر او تأثیر غیرقابل انکاری گذاشته است.

او در پایان گفت که امیدوار است که نشان داده باشد که «سرسخت و بی‌رحم بودن» تنها ویژگی رهبر خوب نیست.

بنا به گزارش‌ها، خانم آردرن تصمیم دارد خود را وقف سرکوب افراط‌گرایی از طریق پروژه‌ای کند که پس از حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ آغاز کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین یکی از متولیان جایزه «ارث شات» شاهزاده ویلیام است که به دنبال راه حل‌هایی برای فوری‌ترین چالش‌های زیست محیطی است.

خانم آردرن بارها در شبکه‌های اجتماعی با الفاظ خشونت‌آمیز و جنسی هدف گرفته شده است. نتایج یک تحقیق که توسط دانشگاه اوکلند انجام شده، نشان می‌دهد که خانم آردرن ۵۰ برابر بیشتر از هر چهره برجسته دیگر نیوزیلندی در شبکه‌های اجتماعی مورد خشونت قرار گرفته است.

با این حال، خانم آردرن چنین حملاتی را دلیل استعفای خود عنوان نمی‌کند بلکه بر تمایلش برای گذراندن زمان بیشتر با نامزد و دخترش تأکید دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین، ایران و روسیه به فعالیت اطلاعاتی در نیوزیلند متهم شدند

نیوزیلند پس از سیل بی‌سابقه، برای طوفان شدید گابریل آماده می‌شود

زن نیوزیلندی از شریک زندگی خود به دلیل نبردن او به فرودگاه شکایت کرد