Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شوک راست‌های افراطی ایتالیا به بورس‌های اروپا؛ رُم از سود بانک‌ها ۴۰ درصد مالیات می‌گیرد

بورس فرانکفورت
بورس فرانکفورت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرح دوباره ایده اخذ مالیات ۴۰ درصدی از سود ناشی از افزایش نرخ بهره بانک‌ها توسط دولت راست‌گرای ایتالیا بازارهای مالی در اروپا را طی مبادلات روز سه‌شنبه با شوک تازه‌ای مواجه کرد.

آگهی

دولت جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، ایده مالیات بر «سود بادآورده» بانک‌ها را اوایل سال میلادی جاری مطرح کرده بود ولی با حکمفرما شدن سکوتی خبری، به نظر می‌رسید اجرای این طرح متوقف شده است.

اما ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا که دارای گرایش راست افراطی است، روز دوشنبه و در جریان کنفرانسی خبری گفت: «اگر [در پی افزایش نرخ‌های بهره] بار ناشی از هزینه پول برای خانوارها و مشاغل دو برابر شده است، قطعاً آنچه دارندگان حساب جاری دریافت می‌کنند دو برابر نشده است.»

او افزود: «در چنین شرایطی، فقط باید به سود نیمه اول امسالِ بانک‌ها نگاه کنید تا متوجه شوید که ما در مورد چند میلیون، بلکه میلیاردها [یورو] صحبت می‌کنیم.»

در پی انتشار این اظهارات، برخی منابع نزدیک به دولت ایتالیا به خبرگزاری رویترز گفتند که دولت خانم ملونی جیبی ۲ میلیارد یورویی برای درآمد حاصل از مالیات بر سود بانک‌ها دوخته است. 

بر پایه این طرح که به طور غیررسمی منتشر شده، دولت راستگرای ایتالیا قصد دارد از بخشی از عایدی خالص بانک‌ها از محل اخذ نرخ بهره که نسبت به سال مالی ۲۰۲۱ بیش از ۳ درصد افزایش یافته باشد، مالیات ۴۰ درصدی اخذ کند. 

در این طرح، تصریح شده که برای سود حاصل از دریافت نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، آستانه اخذ مالیات به ۶ درصد می‌رسد.

سیاستمداران ایتالیایی گفته‌اند که درآمد حاصل از این طرح برای کمک به دریافت‌کنندگان وام‌های گران شده مسکن استفاده خواهد شد.

پیشتر، مالیات مشابهی در کشورهای اسپانیا و مجارستان برای بخش بانکی وضع شده بود. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

بازارهای سهام در اروپا صبح سه‌شنبه و تحت تاثیر افزایش احتمال اجرای طرح مالیات بر سود ناشی از افزایش نرخ بهره بانکی در ایتالیا شاهد افت شاخص‌ها بودند. 

شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو ۶۱ واحد و شاخص بورس آلمان (داکس) که شامل متوسط وزنی قیمت سهام ۴۰ شرکت منتخب بورس فرانکفورت است، ۲۱۴ واحد افت کرد. همچنین، شاخص ۴۰ شرکت برتر یورونکست پاریس ۷۴ واحد و شاخص ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن هم ۴۳ واحد کاهش یافت. شاخص بورس مادرید نیز در جریان معاملات روز سه‌شنبه کاهش ۸۰ واحدی را تجربه کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمایه گذاران بزرگ پس از ۳۰ سال دوباره عاشق بازار سهام ژاپن شده‌اند، چرا؟

صندوق بین‌المللی پول نسبت به اصلاحات «نامنظم» قیمت مسکن با افزایش نرخ بهره در اروپا هشدار داد

افزایش نرخ بهره و تقویت یورو؛ سناریوهای پیشِ‌روی پول واحد اروپایی چیست؟