Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فایننشال تایمز: دولت بریتانیا در موضوع قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی دوپاره شده است

نیروهای سپاه پاسداران در یک مانور نظامی
نیروهای سپاه پاسداران در یک مانور نظامی Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت که تنش‌ها بین سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا و جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه این کشور بر سر قرار دادن یا قرار ندان سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی بالا گرفته است.

آگهی

طبق گزارش این رسانه، خانم براورمن به‌طور فزاینده‌ای نگران است که عوامل حکومتی ایران در حال نقشه کشیدن برای کشتن شهروندان بریتانیایی از جمله شخصیت‌های برجسته یهودی یا افراد مستقر در بریتانیا باشند. یکی از منابع داخلی وزارت کشور بریتانیا به فایننشال تایمز گفت: «این موضوعی است که باعث ناآرامی نیروهای امنیتی می‌شود.»

اما کلورلی و دیپلمات‌های وزارت خارجه بریتانیا در برابر قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی به‌دلیل ترس از نتیجه معکوس مقاومت می‌کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران برای محافظت از جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات داخلی و خارجی تاسیس شد.

طبق گزارش این رسانه و به نقل از مقاماتی که در جریان گفت‌وگوهای داخلی قرار گرفته‌اند، ممنوعیت و قرار دادن نیروهای مسلح کشور دیگر در فهرست تروریستی برای بریتانیا بسیار غیرعادی خواهد بود و این نگرانی وجود دارد که این اقدام به انتقام‌گیری از سوی تهران علیه شهروندان دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی در این کشور منجر شود. طبق این گزارش، این موضوع همچنین هرگونه امیدهای آینده برای احیای تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات توافق هسته را پیچیده‌تر خواهد کرد.

طبق گزارش فایننشال تایمز و نقل از افراد داخل دولت، کلورلی از افزایش فشار عمومی اعمال شده توسط براورمن در این موضوع عصبانی است.

آخرین مداخله زمانی انجام شد که منابع نزدیک به براورمن به ساندی تایمز گفتند که «تهدید ایران چیزی است که ما را بیش از همه نگران می‌کند. آن‌ها بسیار تهاجمی‌تر می‌شوند و اشتهایشان در حال افزایش است.»

تام توگندات، وزیر امنیت بریتانیا در ماه فوریه گفته بود که دولت ایران پشت ۱۵ تهدید برای کشتن یا ربودن شهروندان بریتانیایی یا افراد مستقر در بریتانیا در مدت بیش از یک سال بوده است.

هر تصمیمی برای قرار دادن یک نهاد به‌عنوان سازمان تروریستی بر عهده وزیر کشور است اما مقاومت وزارت خارجه تاکنون این موضوع را بی‌اثر کرده است.

یکی از منابع داخلی وزارت کشور بریتانیا به فایننشال تایمز گفت: «هر بخش توصیه‌های خود را ارائه می‌دهد اما ما به وضوح معتقدیم قرار دادن در فهرست تروریستی کار درستی است.»

یک منبع دیگر به این رسانه گفت که وزیر کشور تهدید ایران را بزرگترین خطر برای امنیت ملی بریتانیا می‌داند.

کلورلی ماه گذشته از قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی خودداری اما به جای آن تحریم‌های جدیدی را اعلام کرد که به بریتانیا قدرت بیشتری برای هدف قرار دادن تصمیم گیرندگان کلیدی ایران را می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موساد می‌گوید یکی از نیروهای سپاه پاسداران را در خاک ایران ربوده و از او بازجویی کرده است

روایت آمریکا از ایجاد «مزاحمت» برای یک کشتی تجاری در تنگه هرمز از سوی سپاه پاسداران

تلگراف: حزب کارگر بریتانیا درصورت پیروزی در انتخابات سپاه پاسداران را تروریستی اعلام می‌کند