اتهامات جدید ترامپ؛ دادستان‌ها از قصد او بر از بین بردن شواهد می‌گویند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا Copyright AP/AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا روز پنجشنبه در پرونده نگهداری از اسناد طبقه‌بندی شده در عمارت شخصیش با اتهامات جدیدی روبرو شد. براساس این اتهامات دادستان‌ها مدعی شدند که او از یکی از کارکنان عمارت مارالگوی خود خواسته‌ تا با حذف فیلم دوربین‌های مداربسته این عمارت، تحقیقات فدرال را مختل کند.

آگهی

کیفرخواست به روز شده توسط جان اسمیت، سرپرست شورای تحقیقات ویژه وزارت دادگستری آمریکا صادر شد، بر ویدئوی دوربین‌های مدار بسته عمارت مارالگوی دونالد ترامپ در پالم بیچ فلوریدا متمرکز است. این ویدئوها برای مدت‌ها شواهدی حیاتی برای پرونده مزبور بودند. بازرسان اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری در پی بازدید از این عمارت در ژوئن ۲۰۲۲ اسناد طبقه‌بندی شده‌ای را که آقای ترامپ پس از دوران ریاست جمهوری خود از کاخ سفید به عمارت شخصی‌اش منتقل کرده بود، کشف کردند. دونالد ترامپ متهم است که پس از بازدید آن‌ها از کارکنانش خواسته تا ویدئوهای این دوربین‌ها را پاک کنند. در کیفرخواست جدید آقای ترامپ همچنین به نگهداری از سندی جدید نیز متهم شده است. 

دادستان‌ها آقای ترامپ را متهم می‌کنند که در پی درخواست بازرسان برای دیدن فیلم دوربین‌های مداربسته عمارت مارالگو با همکاری والت ناوتا، خدمتکارش و کارلوس دی‌اولیویرا، یکی از مدیران این عمارت  برای پنهان کردن فیلم این دوربین‌از دید بازرسان فدرال برنامه‌ریزی کرده است. 

براساس این کیفرخواست ناوتا و دی‌اولیویرا در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲ با هم به محل صفحه‌نمایش‌های دوربین‌های نظارتی و سپس برای شناسایی دوربین‌ها با چراغ‌قوه به تونی که درآن حافظه ذخیره‌سازی دوربین‌ها قرار داشته، رفته‌اند. دو روز بعد آقای دی اولیویرا با یکی از کارکنان ترامپ ملاقات کرده و به او گفته است که «رئیس می‌خواهد ویدئو دوربین‌ها پاک شود.» 

Jon Elswick/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
کیفرخواست جدید مبنی بر درخواست ترامپ برای پاک شدن تصاویر دوربین‌های مداربستهJon Elswick/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

دادستان‌ها می‌گویند آقای دی اولیویرا در ژانویه ۲۰۲۳ طی گفتگویی داوطلبانه با اف‌بی‌آی در مورد عدم اطلاع خود درباره جعبه‌های درون عمارت مارالگو دروغ گفته است. در نتیجه کارلوس دی اولیویرا هم به  ایجاد موانع برای تحقیقات و هم‌چنین اقرار نادرست متهم شد.  

این کیفرخواست جدید همچنین ترامپ را به به نگهداری میزان بیشتری از اسناد دفاع ملی آمریکا متهم می‌کند. براساس آن، این اسناد در ۱۵ جعبه  در ۱۷ ژانویه نزد دولت فدرال بازگشته است. به گفته دادستان‌ها این اسناد یک طرح حمله بوده است. مارک میدوز، رئیس ستاد ترامپ در آن زمان کشور هدف را ایران عنوان کرده است. 

آقای ترامپ و ناوتا هر دو در تاکنون در مورد ۳۸ فقره اتهامی خود اظهار بی‌گناهی کرده‌اند و آقای دی اولیویرا قرار است روز دوشنبه در فلوریدا محاکمه شود. دادگاه بعدی ترامپ و ناوتا نیز درحال حاضر بری ۲۰ مه ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است.

دونالد ترامپ در واکنش به اتهامات جدید شب پنجشنبه در گفتگو با فاکس نیوز، آن‌ها را «مداخله در انتخابات در بالاترین سطح» و «سوء رفتار دادستانی» دانست و مدعی شد که موقعیتش «پیشتازش» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ او را هدف وزارت دادگستری قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ پس از ۲۰ دقیقه حضور در زندان، با سپردن وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری آزاد شد

اگر ترامپ رییس جمهور بود، جنگ اوکراین چه می‌شد؟

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟