Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

لهستان با وجود مخالفت‌ها قانون جنجال‌ برانگیز «نفوذ روسیه» را تصویب می‌کند

قانونگذاران لهستانی در پارلمان ورشو در حال رای دادن.
قانونگذاران لهستانی در پارلمان ورشو در حال رای دادن. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانونگذاران لهستان روز جمعه به قانون جنجال برانگیز «نفوذ روسیه» رای مثبت دادند. این در حالی است که ایالات متحده و اتحادیه اروپا پیش‌تر از به اجرا درآمدن این قانون به شدت انتقاد کرده بودند.

آگهی

این نگرانی وجود دارد که دولت با توسل به قانون «نفوذ روسیه» مخالفان را هدف قرار دهد.

براساس این قانون هیئت کارشناسی قدرتمندی تشکیل و پرونده مقامات را از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۲ میلادی بررسی خواهد کرد. آن‌ها اجازه دارند افرادی که تحت نفوذ روسیه اقداماتی انجام داده باشند را به مدت ۱۰ سال از داشتن مشاغل دولتی محروم و از آنان سلب صلاحیت کنند.

با این حال، منتقدان براین باورند که هدف اصلی از این اقدام، برخورد با دونالد توسک، نخست وزیر سابق این کشور است که انتظار می‌رود در انتخابات پارلمانی آینده شرکت کند.

قانون «نفوذ روسیه» در ماه مه توسط حزب راستگرای حاکم لهستان «پی‌آی‌اس» پیشنهاد شد. حزب راستگرای حاکم لهستان ادعا می‌کند آقای توسک، نخست‌وزیر سابق کشور به واسطه دوستی نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ قراردادهای گازی را به نفع مسکو منعقد کرده است.

آقای توسک و یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب «پی‌آی‌اس»، از دیرباز رقبای سیاسی هستند.

در پی انتقادات، آندژی دودا رئیس جمهور لهستان اصلاحات فوری قانون را پیشنهاد کرد. مجلس لهستان با ۲۳۵ رای موافق در مقابل ۲۱۴ رای مخالف و چهار رای ممتنع، حق وتوی سنا را برای پیش نویس اصلاح شده رد کرد. این قانون برای به اجرا درآمدن باید به امضای رئیس جمهور لهستان برسد.

آقای دودا مدعی است به اجرا درآمدن این قانون به خاطر شفافیت و جلوگیری از به خطر انداختن ثبات آینده لهستان توسط روسیه لازم است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

وزارت امور خارجه ایالات متحده و مقامات اتحادیه اروپا در همان روز‌های اول به شدت از این قانون انتقاد و در مورد پیامدهای آن هشدار دادند.

دولت ملی‌گرای لهستان طی سال‌های گذشته بارها با نهادهای اتحادیه اروپا بر سر استقلال دستگاه قضایی، آزادی بیان و حقوق دگرباشان جنسی تنش داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مزدوران واگنر به همراه نیروهای بلاروس در نزدیکی مرز لهستان تمرین نظامی برگزار می‌کنند

پارلمان سوئد پیمان دفاعی با آمریکا را تصویب کرد

نخستین سفر پوتین به کره شمالی پس از ۲۴ سال؛ رهبران وعده جهان چند قطبی جدید دادند