Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«قره‌باغ ناتوان در تامین مایحتاج»؛ باکو رد می‌کند،‌ ایروان نسبت به وقوع بحران انسانی هشدار می‌دهد

تجمع فعالان منطقه قره‌باغ کوهستانی برای بازگشایی کوریدور لاچین (بردزور) به تاریخ هجدهم ژوئیه ۲۰۲۳
تجمع فعالان منطقه قره‌باغ کوهستانی برای بازگشایی کوریدور لاچین (بردزور) به تاریخ هجدهم ژوئیه ۲۰۲۳ Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریدور اصلی اتصال زمینی ارمنستان با منطقه قر‌ه‌باغ کوهستانی از ماه دسامبر گذشته یا با محدودیت تردد همراه بوده و یا کلا مسدود بوده است. از زمان تشدید محاصره منطقه قره‌باغ کوهستانی در اواسط ماه ژوئن توسط آذربایجان، مقامات ارمنستان کماکان نسبت به امکان وقوع یک بحران انسانی هشدار می‌دهند.

آگهی

جمهوری آذربایجان از ماه دسامبر گذشته تردد در امتداد کریدور لاچین را محدود یا مسدود کرده است و فقط کمک‌های محدود بشردوستانه از این مسیر اجازه عبور دارند. با این حال و بنا بر گزارش‌ها، محاصره منطقه قره‌باغ از اواسط ماه ژوئن تشدید شده است.

نیروهای آذربایجان در اوایل سال جاری میلادی نزدیک مرز ارمنستان و در امتداد کریدور لاچین (بردزور) به عنوان تنها جاده ارتباطی این منطقه با ارمنستان، یک ایست بازرسی ایجاد کرده‌اند و ایروان را متهم کردند که از این جاده برای انتقال تجهیزات نظامی به ارمنی‌تبارهای قره‌باغ استفاده می‌کند.

خبرگزاری آذربایجانی «آذری‌پرس» در شانزدهم ژوئن گزارش داد که مقامات آذربایجان در پاسخ به آنچه حملات ارمنی‌ها خوانده شد، کریدور لاچین را به طور کامل بسته‌اند و از عبور مردم و کالاها جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آذری‌پرس، آذربایجان تنها زمانی راه را باز می‌کند که «ایروان مسئولیت اقدام تحریک‌آمیز اخیر را به عهده بگیرد».

حال با گذشت بیش از یک ماه، محاصره همچنان ادامه دارد و بنا به گزارش‌ها، سوپرمارکت‌ها تقریبا خالی هستند، و اقلام دارویی و سوخت نیز دچار کمبود شده است. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که قطعی برق این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. این محاصره جدیدترین اقدام از مجموعه اقداماتی است که به نظر می‌رسد مقامات آذربایجان در راستای ایجاد اختلال یا انسداد ورود و خروج کالا و افراد در طول کریدور لاچین انجام داده‌اند.

بنا بر گزارش روزنامه‌نگاران و مقامات محلی، این منطقه به دلیل عدم دسترسی زنان باردار به مواد غذایی، دارو و مراقبت‌های بهداشتی ضروری، شاهد چندین مورد سقط جنین غیرعمدی بوده است.

وضعیت انسانی بحرانی است

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «در قره باغ کوهستانی به معنای واقعی کلمه، یک منطقه ایزوله و حاشیه‌نشین ایجاد کرده‌اند».

پاشینیان افزود: «به وضعیتی که اکنون در قره‌باغ کوهستانی داریم نگاه کنید. در آنجا با یک بحران انسانی روبرو هستیم. وقتی می‌گوییم بحران انسانی، برای بسیاری از مردم ممکن است یک اصطلاح سیاسی یا یک عنوان خبری به نظر برسد، اما اجازه دهید در اصل آن کاوش کنیم. این بدان معنی است که به عنوان مثال، کالاهای اساسی، روغن نباتی، شکر، مواد بهداشتی، مواد سوختی، کره و غیر ذلک در قره باغ یافت نمی‌شود. مردم قره‌باغ کوهستانی مردمانی سخت‌کوش هستند و در این فصل کشاورزی، محصولاتی را تولید می‌کنند که به دلیل نبود سوخت، تحویل آن‌ها به مصرف‌کنندگان بالقوه تقریبا غیرممکن است.»

مقامات آذربایجان: محاصره‌ای در کار نیست

علیرغم گزارش‌های قبلی رسانه‌های آذربایجان، مقامات این کشور اخیرا تاکید کرده‌اند که هیچ محاصره‌ای در کار نبوده و مقامات ارمنی‌تبار را به جلوگیری از تردد و همچنین قاچاق کالا و اسلحه از ارمنستان متهم کرده‌اند.

سرویس مرزی دولتی آذربایجان در یازدهم ژوئیه، «کمیته بین‌المللی صلیب سرخ» را به قاچاق «انواع کالاها» از جمله تلفن همراه، سوخت و سیگار در امتداد کریدور لاچین متهم کرد.

این سرویس مرزبانی در آن زمان اعلام کرد که «بر اساس مواد مربوطه قانون جزای جمهوری آذربایجان،  یک پرونده کیفری در رابطه با موارد فوق تشکیل شده و تا انجام اقدامات تحقیقاتی لازم، تردد از پاسگاه مرزی دولتی لاچین به طور موقت متوقف شده است.»

رسانه‌های آذربایجان روز شنبه ویدئویی را منتشر کردند که براساس آن ادعا می‌شود اقلیت ارمنی‌ از ایست بازرسی کریدور لاچین در حال عبور هستند، اگرچه رسانه‌های ارمنی مدعی هستند که محاصره همچنان برقرار است.

علاوه بر این، روز شنبه، خبرگزاری رسمی «آرمن‌پرس» گزارش داد که ۱۳ بیمار ارمنی‌تبار توسط صلیب سرخ از قره‌باغ به ارمنستان منتقل شده‌اند، اگرچه ده‌ها بیمار دیگر نیز در انتظار انتقال هستند.

روزنامه‌نگاران ارمنی روز شنبه گزارش دادند که مقامات آذربایجان اصرار داشته‌اند که پزشکان آذربایجانی قبل از اجازه دادن به صلیب سرخ، خودشان بیماران را معاینه کنند.

علی‌اف: ساکنان منطقه می‌توانند مایحتاج خود را در داخل خاک آذربایجان تهیه کنند

علاوه بر این، روز شنبه در «مجمع جهانی رسانه‌ای» در شهر شوشی آذربایجان، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان مدعی شد که این مقامات ارمنی‌تبار منطقه هستند و نه مقامات آذربایجانی، که باعث سد معبر شده و تاکید کرد که ساکنان منطقه می‌توانند هر کالایی را که نیاز دارند از خاک آذربایجان تهیه کنند.

علی اف در ادامه تاکید کرد که آذربایجان از حقوق و امنیت ارامنی‌تباران مطابق با قانون اساسی خود محافظت خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین به تلاش‌های جاری برای دستیابی به توافق صلح بین آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و گفت: ارمنستان درحال حاضر به صورت زبانی قره‌باغ را به‌عنوان قلمرو آذربایجان به رسمیت شناخته است، اما برای دستیابی به توافق صلح، باید به امضای سند آن هم تمایل نشان دهد.

جنگی که در سال ۲۰۲۰ میلادی بین آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و مناطق مجاور در گرفت با پیروزی باکو و واپس گرفتن خاک آذربایجان در نهایت  پس از حدود یک ماه بعد و با ترسیم یک خط اتصال جدید و استقرار نیروهای حافظ صلح روس در امتداد آن،  پایان یافت. از زمان جنگ تاکنون درگیری‌های پراکنده در امتداد این مسیر گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در قره‌باغ؛ اردوغان و پاشینیان تلفنی گفتگو کردند

تنش در قره‌باغ کوهستانی؛ گذرگاه لاچین کجاست و چرا مهم است؟

گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه پس از ۳۵ سال برای کمک به زلزله‌زدگان بازگشایی شد