آذربایجان، روسیه را متهم کرد که به تعهداتش به‌عنوان میانجی بحران قره‌باغ عمل نکرده است

ایست‌بازرسی نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه ناگورنو قره‌باغ
ایست‌بازرسی نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه ناگورنو قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه آذربایجان روز یکشنبه روسیه را متهم کرد که به تعهدات خود به عنوان میانجی برای پایان دادن به بحران قره‌باغ عمل نکرده است. به گفته باکو، روسیه «نتوانسته‌ است در منطقه قره‌باغ از نقل و انتقال سلاح و مهمات توسط ارمنستان جلوگیری کند.»

آگهی

جمهوری آذربایجان و ارمنستان دور جدیدی از مذاکرات صلح را با میانجی‌گری اتحادیه اروپا روز شنبه ۱۵ ژوئیه در بروکسل آغاز کردند. این درحالی است که روسیه با تاکید بر نقش محوری خود در فرآیند عادی‌سازی روابط میان این دو جمهوری منطقه قفقاز پیشنهاد برگزاری نشستی را در مسکو داده است. 

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان با هدف حل مناقشات طولانی‌شان بر سر کنترل منطقه قره‌باغ در بروکسل دیدار کردند.  

شارل میشل، رئیس شورای اروپا که میانجی‌گری این مذاکرات را بر عهده داشت با «صریح، صادقانه و اساسی» عنوان کردن این گفتگو، تصریح کرد: «من هر دو طرف را به برداشتن قدم‌هایی شجاعانه برای اطمینان از پیشرفت رو به جلو و برگشت‌ناپذیر در مسیر عادی‌سازی تشویق کردم.»

او همچنین از قصد خود مبنی بر برگزاری نشست‌های دیگری در بروکسل و اسپانیا با حضور اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خبر داد.   

آذربایجان روز سه‌شنبه کوریدور لاچین، تنها گذرگاه زمینی میان ارمنستان و قره‌باغ را مسدود کرد. همین امر سبب ازسرگیری تنش‌ها شد. مذاکرات اخیر در بحبوحه همین تنش‌ها انجام می شود. 

باکو و ایروان با کمک اتحادیه اروپا وآمریکا و با هدف دست‌یابی به تفاهم‌نامه صلح مذاکرات خود را از سرگرفته‌اند. افزایش نفوذ بروکسل و واشنگتن در منطقه قفقاز، روسیه را به عنوان واسطه سنتی قدرت در منطقه خشمگین کرده است.

«روسیه آماده برگزاری نشست سه‌جانبه است»

مسکو روز شنبه پیشنهاد داد تا نشستی با حضور وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان برگزار شود و تاکید کرد که معاهده صلح بعدی می‌تواند در مسکو امضا شود. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای آمادگی خود را برای برگزاری این نشست اعلام کرد.  

در همین حال وزارت دفاع آذربایجان نیروهای جدایی‌طلب ارمنی مستقر در قره‌باغ را متهم کرد که فعالیت‌هایشان «به شدت وضعیت نیروهای حافظ صلح روسیه را در منطقه تغییر خواهد داد.» این وزارت‌خانه همچنین اضافه کرد: «تحت چنین شرایطی مسئولیت سرنوشت قره‌باغ ارمنی نشین نباید به کشور سومی سپرده شود.» 

احتمال می‌رود که دلیل اظهارات وزارت خارجه آذربایجان درخواست نیروهای جدائی‌طلب ارمنی قره‌باغ از روسیه برای اطمینان از باز نگه‌داشتن تنها محور مواصلاتی با ارمنستان باشد.

وزارت دفاع آذربایجان همچنین جدایی‌طلبان را متهم کرد که «پرواز هواپیماهای مسافربری بر فراز آسمان آذربایجان را با ایجاد تداخل در فرکانس امواج رادیویی» با اختلال روبرو کرده است. 

در مقابل رهبران شورشیان قره‌باغ این ادعاها را «کذب محض» خواندند.

حدود شش‌هزار نفر از مردم منطقه روز جمعه با هدف بازگشایی مجدد کریدور پنج‌کیلومتری لاچین دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاص با رئیس شورای اروپا؛ «روسیه با بی‌تفاوتی در بحران قره‌باغ به ارمنی‌ها خیانت کرد»

چرا درگیری‌های تازه در قره‌باغ ممکن است به سومین جنگ تمام عیار در منطقه تبدیل شود؟

روسیه از جمهوری آذربایجان خواست به انسداد کریدور لاچین پایان دهد