Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه پس از ۳۵ سال برای کمک به زلزله‌زدگان بازگشایی شد

عبور کامیون‌های حاوی کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه
عبور کامیون‌های حاوی کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه مرزی ارمنستان و ترکیه Copyright برگرفته از توئیت فرستاده ویژه ترکیه در امور ارمنستان
Copyright برگرفته از توئیت فرستاده ویژه ترکیه در امور ارمنستان
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ترکیه‌ای شنبه اعلام کرد که برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته، کامیون‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه برای کمک به قربانیان زمین لرزه ترکیه، از گذرگاه مرزی بین ارمنستان و ترکیه عبور کردند. دو کشور مدت‌هاست با بستن مرزهای مشترک زمینی و بدون داشتن روابط دیپلماتیک، روابط تیره‌ای داشته‌اند.

آگهی

یک مقام ترکیه‌ای روز شنبه اعلام کرد که برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته، کامیون‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه برای کمک به قربانیان زمین لرزه ترکیه، از گذرگاه مرزی بین ارمنستان و ترکیه عبور کردند. این دو کشور مدت‌هاست با بستن مرزهای مشترک زمینی و بدون داشتن ارتباط دیپلماتیک، روابط تیره‌ای را پشت سر گذاشته‌اند.

سردار قیلیچ فرستاده ویژه ترکیه در امور ارمنستان، عکس‌هایی از عبور پنج کامیون‌ حاوی مواد غذایی و آب آشامیدنی از ایست بازرسی علیجان در مرز بین دو کشور منتشر کرد. آقای قیلیچ با تشکر از مقامات ارمنستان گفت: «برای همیشه کمک‌های سخاوتمندانه ارسال شده توسط مردم ارمنستان برای کمک به کاهش آلام مردم در منطقه زلزله‌زده ترکیه را به یاد خواهم داشت.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این گذرگاه آخرین بار برای ارسال کمک‌های هلال احمر ترکیه به مناطق زلزله‌زده ارمنستان در سال ۱۹۸۸ مورد استفاده قرار گرفت. در هفتم دسامبر ۱۹۸۸ زمین‌لرزه ویرانگری به بزرگی ۶.۸ مقیاس ریشتر در شمال ارمنستان ۲۵ هزار کشته برجای گذاشت و صدها هزار نفر را در این جمهوری دوران شوروی سابق بی‌خانمان کرد.

وضعیت فعلی روابط دیپلماتیک بین ایروان و آنکارا

سال گذشته میلادی، رهبران ترکیه و ارمنستان در حاشیه یک اجلاس اروپایی و پس از دیدار وزرای امور خارجه دو کشور، در تلاش برای ترمیم خصومت‌های چندین دهه‌ای فی‌مابین، به طور غیررسمی با یکدیگر دیدار کردند. آنکارا از دهه ۱۹۹۰ با ارمنستان روابط دیپلماتیک و تجاری ندارد.

اختلاف ایروان و آنکارا عمدتا بر سر موضوع قتل‌عام ۱.۵ میلیون ارمنی در سال ۱۹۱۵ توسط امپراتوری عثمانی است. ارمنستان معتقد است که این کشتار باید به عنوان «نسل‌کشی» تلقی گردد. ترکیه پذیرفته است که بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در درگیری با نیروهای عثمانی در طول جنگ جهانی اول کشته شدند، اما آمار نسبت‌داده شده به آن و همچنین سیستماتیک بودن آن را رد می‌کند.

دو کشور ترکیه و ارمنستان در دسامبر ۲۰۲۱ فرستادگان ویژه‌ای را برای کمک به عادی‌سازی روابط بین ایروان و آنکارا منصوب کردند.

در فوریه ۲۰۲۲ نیز ترکیه و ارمنستان پروازهای تجاری خود را بعد از دو سال گذشته وقفه از سر گرفتند، اما وسایط نقلیه زمینی همچنان مجبور بودند برای رسیدن به آن طرف مرز و کشور، از کشورهای گرجستان یا ایران گذرکنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«قره‌باغ ناتوان در تامین مایحتاج»؛ باکو رد می‌کند،‌ ایروان نسبت به وقوع بحران انسانی هشدار می‌دهد

عبور شمار جانباختگان زلزله ترکیه و سوریه از ۳۶ هزار نفر؛ شورای امنیت برای سوریه تشکیل جلسه می‌دهد

افزایش آمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه به ۳۴ هزار نفر؛ شماری از پیمانکاران ساختمانی بازداشت شدند