Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

میلیون‌ها کودک اروپایی از نوعی خشونت‌جنسی رنج می‌برند؛ محدودیت سنی برای تسلیم شکایت چقدر است؟

سواستفاده از کودکان
سواستفاده از کودکان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش یک گروه مدافع حقوق کودکان می‌گوید بسیاری از کشورهای اروپایی در اجرای عدالت برای قربانیان سواستفاده‌ جنسی از کودکان ناکام هستند.

آگهی

این گزارش که توسط گروه «جنبش شجاعت و کودک جهانی» Brave Movement and Child Global تهیه شده خواستار لغو قوانین محدودیت یا SOL برای مقابله با انواع خشونت‌ها و آزار جنسی کودکان است. 

بر اساس SOL مدت زمانی که قربانی پس از ارتکاب جرم برای شروع دادرسی کیفری دارد، محدود است و باعث می‌شود بسیاری از کسانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند تنها مدت زمان محدودی برای ثبت شکایت خود فرصت داشته باشند. 

بر اساس تجزیه و تحلیل این گروه مدافع حقوق کودکان در چارچوب‌های قضایی مربوطه کشورهای لوکزامبورگ، استونی، یونان، مالت، جمهوری چک، پرتغال، لیتوانی، فنلاند، اسلواکی و بلغارستان بدترین‌ها هستند. در این کشورها، همه قربانیان یا بیشتر آنها پس از رسیدن به سن ۴۰ سالگی بلحاظ قانونی قادر به تسلیم شکایت خود مبنی بر آزاری که علیه آنها صورت گرفته نیستند. 

پس از این کشورها، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، اسلوونی و لتونی در رده دوم قرار دارند، جایی که محدودیت‌ها پس از رسیدن قربانی به ۴۰ سال تمام می‌شود، حتی اگر میانگین سنی افشای سو استفاده بیش از ۵۰ سال باشد.

ایرلند، قبرس، دانمارک و بلژیک تنها کشورهای اتحادیه اروپا هستند که قربانیان می توانند تمام یا بیشتر جرایم جنسی کودکان را بدون توجه به مدت زمانی که از وقوع جرم گذشته گزارش دهند.

این گزارش می گوید سو استفاده جنسی از کودکان یک «اپیدمی» بهداشت عمومی در اروپا است. از هر پنج کودک در اروپا امروز یک کودک در زندگی خود از نوعی خشونت جنسی رنج می برد که معادل ۱۶ میلیون کودک در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا است.

این گزارش می‌گوید برداشتن محدودیت‌ها برای اعلام آزار جنسی می‌تواند آسیب‌های روحی قربانیان را التیام بخشد و به کاهش بحران سلامت عمومی کمک کند. 

میگوئل هورتادو، روانپزشک کودک و یکی از بنیانگذاران این جنبش می‌گوید: «دسترسی موثر به عدالت برای قربانیان خشونت جنسی کودکان نباید یک تجمل اختیاری که یک حق اساسی برای بشریت باشد. اما متاسفانه در سراسر اروپا به دلیل محدودیت‌های قانونی خودسرانه کیفری و مدنی ما شاهد بی‌عدالتی هستیم.»

هورتادو که خود در کودکی قربانی آزار جنسی بوده در ادامه می‌گوید: «ما از کشورهای اروپایی می‌خواهیم که از این فرصت تاریخی برای تأیید استاندارد طلایی حمایت از کودکان استفاده کنند. برای این منظور باید تمام محدودیت‌های کیفری و مدنی که اجازه گزارش سواستفاده و آزار جنسی به فرد قربانی را نمی‌دهد، برداشته شود. اقدامی که برای دفاع و حمایت از نسل‌های آینده ضروری است.» 

دکتر متیو مک واریش یکی دیگر از بنیانگذاران این جنبش است که او هم تجربه شخصی آزار جنسی داشته است. در این رابطه می‌گوید: «عمویم در طول دوران کودکی‌مان از من و سه برادرم سو استفاده جنسی کرد و پس از یک دهه درمان، بالاخره احساس کردم که می‌توانم به پلیس اسکاتلند مراجعه کنم. مجبور شدم سکوتم را بشکنم زیرا عمویم هنوز مشغول تدریس بود و با پسران بی‌شماری بدرفتاری می‌کرد.»

مک واریش در ادامه می‌افزاید: «خوشبختانه به من اجازه داده شد که اتهامات خود را مطرح کنم، اما اگر عمویم در یک کشور دیگر اروپایی از ما سو استفاده می کرد، او به سادگی دستگیر نمی شد. یک مجرم جنسی مکرر کودک، با چهار قربانی شناخته شده، رها می شد تا به کار در مدارس ادامه دهد، علیرغم اینکه مقامات کاملا آگاه بودند که او یک تهدید قطعی برای سایر کودکان است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این گزارش همچنین پیشنهاد می‌کند که «کنوانسیون لانزاروته شورای اروپا»، که هدف آن حمایت از کودکان در برابر استثمار و سوء استفاده جنسی است، اصلاح شود تا دوره‌های محدودیت کیفری در جرایم جنسی کودکان در تمام کشورهای عضو حذف شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشاگری‌های تلخ دله‌ آلی؛ از آزار جنسی در کودکی تا بازپروریِ دوران اعتیاد

پزشک پیشین تیم ژیمناستیک آمریکا و متهم به آزار جنسی در زندان با چاقو مورد حمله قرار گرفت

اتهام آزار جنسی پس از اظهارات جنجالی لو گرائت؛ رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه برکنار می‌شود؟