برخورد کاوشگر ناسا با یک سیارک منجر به پخش تخته سنگ‌هایی در فضا شد

تصاویر ناسا از برخورد «دارت» با سیارک دیمورفوس
تصاویر ناسا از برخورد «دارت» با سیارک دیمورفوس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عکس‌هایی که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است نشان می‌دهد که برخورد کاوشگر فضایی «دارت» با یک سیارک باعث پخش تعداد زیادی تخته سنگ در فضا شد.

آگهی

کاوشگر فضایی «دارت» متعلق به اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) ماه سپتامبر گذشته در ماموریتی انتحاری به سیارک دیمورفوس (Dimorphos) برخورد کرد. این برخورد در فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری از زمین صورت گرفت و سیارک دیمورفوس را از مسیرش منحرف کرد.

این ماموریت اولین تلاش دانشمندان برای منحرف کردن سیارک‌ها از مسیر خود و جلوگیری از برخورد احتمالی آنها با زمین محسوب می‌شد.

عکس‌های تلسکوپ فضایی هابل که روز پنجشنبه منتشر شد از پخش ۳۷ تخته سنگ در فضا در پی برخورد «دارت» با سیارک دیمورفوس حکایت دارد. طول این تخته سنگ‌ها بین یک تا هفت متر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که هدف‌گیری سیارک‌های خطرناک برای زمین در آینده ممکن است منجر به پخش تخته سنگ‌هایی در فضا و حرکت آنها به سمت زمین شود. هرچند به گفته محققان این تخته سنگ‌ها هیچ خطری برای کره زمین نخواهند داشت.

پخش تخته سنگ‌هایی در فضا بر اثر برخورد «دارت» با سیارک دیمورفوس همچنین از ایجاد چاله‌ای حدودا ۵۰ متری بر روی سطح این سیارک حکایت دارد. طول سیارک دیمورفوس  حدود ۱۷۰ متر است.

آژانس فضایی اروپا با ماموریت «هرا» قرار است تاثیر برخورد «دارت» با سیارک دیمورفوس را بررسی کند. این ماموریت سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد و سفینه «هرا» اواخر سال ۲۰۲۶ به سیارک دیمورفوس خواهد رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باز شدن کپسول سیارکی پس از ۷ سال انتظار؛ ناسا «غبار سیاه‌رنگ» را از درون محفظه خارج کرد

اولین در نوع خود؛ اقدام آژانس فضایی اروپا در بازگردان یک ماهواره‌ بازنشسته به زمین

بوم! فضاپیمای ناسا به یک سیارک «برخورد» کرد