تحولات ایران و جهان؛ رئیس جمهوری چین با هنری کیسینجر ۱۰۰ ساله دیدار کرد

اخبار کوتاه ایران و جهان
اخبار کوتاه ایران و جهان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات و رویدادهای ایران و جهان در روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳ میلادی در قالب خبرهای کوتاه را در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

عناوین مهمترین خبرها:

20.07.2023
16:51

بلیت فروخته شده در کالیفرنیا برنده جایزه ۱.۰۸ میلیارد دلاری پاوربال شد
 

در قرعه کشی چهارشنبه شب بلیت بخت‌آزمایی پاوربال در آمریکا، صاحب یک برگه بخت‌آزمایی برنده ۱.۰۸ میلیارد دلار شد؛ این فرد خوش‌شانس بلیت خود را از یک فروشگاه خواروبارفروشی در لس‌آنجلس تهیه کرده بود.

اعداد برگه برنده به ترتیب ۷، ۱۳، ۱۰، ۲۴، ۱۱ و عدد پاوربال ۲۴ است. به گفته پاوربال، دارنده این بلیت این انتخاب را دارد که جایزه خود به مبلغ ۱.۰۸ میلیارد دلار را به صورت مقرری سالیانه طی ۳۰ سال دریافت کند یا اینکه به صورت یکجا مبلغی در حدود ۵۵۸ میلیون دلار به او داده شود، که در هر دو صورت مالیات آن را باید بپردازد.

این جایزه، ششمین جکپات (جایزه انباشتی) بزرگ بخت‌آزمایی در ایالات متحده و سومین جایزه بزرگ پاوربال است که پیشتر رکورد جهانی ۲.۰۴ میلیارد دلاری را در سال گذشته ثبت کرده است.

فروشگاه خواروبارفروشی نیز از فروش این بلیت برنده، نزدیک به ۱ میلیون دلار دریافت خواهد کرد.

نمونه برگه بلیت پاوربال - آسوشیتدپرس
20.07.2023
16:10

رئیس سابق سازمان ضداطلاعات ونزوئلا به اتهام قاچاق مواد مخدر از اسپانیا به آمریکا مسترد شد

ژنرال هوگو کارواخال، فرمانده پیشین ضداطلاعات ارتش ونزوئلا در دوران ریاست جمهوری هوگو چاوز، روز چهارشنبه از اسپانیا به نیویورک تحویل داده شد تا با اتهامات قاچاق مواد مخدر روبرو شود. او از نزدیکترین مشاوران به هوگو چاوز بوده است.

او پیشتر به دلیل شکست در مقابل نیکولاس مادورو، جانشین چاوز و رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا، از مخالفان حکومت حمایت کرده بود. اما با تقویت قدرت مادورو از ترس دستگیری به اسپانیا رفت.

خورخه رودریگز، رئیس مجلس ملی ونزوئلا و از متحدان نزدیک مادورو روز چهارشنبه از ایالات متحده خواست تا این رئیس سابق سازمان ضداطلاعات را برای محاکمه در چندین اتهام جنایی در کشور خود به ونزوئلا  بازگرداند.

دادستان‌های نیویورک در سال ۲۰۱۱ ادعا کرده بودند که کارواخال در سال ۲۰۰۶ از قدرت خود برای قاچاق تقریبا ۵۶۰۰ کیلوگرم کوکائین و جاسازی در هواپیمایی از ونزوئلا به مکزیک استفاده کرده است.

به گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، کارواخال همچنین با دادن تسلیحات به چریک‌های مسلح فارک در کلمبیا و با تسهیل ارسال مقادیر زیادی کوکائین به مقصد ایالات متحده از طریق ونزوئلا، به شورشیان کمک مالی می‌کرده است.

اتهامات وارده به او در سال ۲۰۲۰ توسط  دادستان‌های مادورو برای او حداقل ۲۰ سال حبس اجباری و حداکثر مجازات حبس ابد در پی دارد.

او همچنین درخواست پناهندگی خود را به اسپانیا ارائه کرده بود که اما مقامات این کشور آن را رد کردند.

ژنرال هوگو کارواخال، فرمانده پیشین ضداطلاعات ارتش ونزوئلا، آسوشیتدپرس
20.07.2023
15:30

مسکو برای دیپلمات‌های بریتانیایی در روسیه محدودیت سفر اعمال کرد


مسکو روز پنجشنبه در اعلامیه ای بنا به آنچه « پاسخ به اقدامات خصمانه» بریتانیا در حمایت مالی و نظامی سرسخت از اوکراین خوانده است،  محدودیت‌هایی را برای سفر دیپلمات‌های انگلیسی در روسیه اعمال کرد.


روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای تام داد کاردار بریتانیا در روسیه، روز پنجشنبه به وزارت امور خارجه در مسکو فراخوانده شد و از «ساز و کار و چگونگی جابجایی کارمندان نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا» به روسیه «اطلاع» یافت. 


 

20.07.2023
13:20

نامه چهار انجمن علمی به اژه‌ای: سوء استفاده از روانپزشکی و روان‌شناسی توسط قضات را متوقف کنید

چهار انجمن علمی فعال در زمینه‌های روانپزشکی و روان‌درمانی در ایران با نگارش نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه کشور از او خواستند تا ضمن متوقف کردن سوء استفاده از روانپزشکی و راون‌درمانی توسط قضات، دستورِ اصلاح احکام صادر شده علیه برخی هنرمندان ایرانی را به اتهام «بی‌حجابی در انظار عمومی»  صادر کند. 

در بخشی از این نامه آمده است: «آنچه در متن حکم به عنوان تشخیص یک بیماری به نام شخصیت ضداجتماعی بیان شده، متناسب، منطقی و قانع کننده نیست. همچنین عنوان تشخیصی «بیماری روحی و شخصیت ضد خانواده، عنوانی غیرعلمی و غریب و به کارگیری آن برای اهل فن ناباورانه است.» روسای چهار انجمن علمی  فعال در زمینه‌های روانپزشکی و روان‌درمانی در ادامه این نامه تاکید کرده‌اند: «تشخیص اختلال روانی  در صلاحیت پزشک است نه قاضی.»

نامه چهار انجمن علمی به غلامحسین محسنی اژه‌ای

اخیرا در احکام صادر شده برای برخی هنرمندان زن ایرانی از جمله آزاده صمدی و افسانه بایگان که با حجاب اختیاری در جامعه حاضر شده‌اند، ادعا شده که یکی از آنها دچار «بیماری شخصیت ضداجتماعی» است و برای درمان و دریافت گواهی سلامت مراجعه کند. همچنین در حکم دیگری نیز ادعا شده که بازیگر مشهور ایرانی به «بیماری روحی و شخصیت ضدخانواده» دچار است و باید نسبت به درمان آن اقدام کند. 

20.07.2023
12:47

رادان: طرح هوشمند حجاب بدون بازگشت است

 احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی ایران صبح روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ‌اقدامات مقتدرانه و هوشمندانه پلیس در موضوع حجاب و عفاف خواست مردم و وظیفه قانونی و شرعی است، گفت: «این مسیر و این ماموریت راه بی‌بازگشت است و تا آخر آن ادامه می‌دهیم.»

آقای رادان از نیروهای پلیس که به تعبیر او «مقتدرانه و هوشمندانه در موضوع حجاب و عفاف که خواست مردم و وظیفه قانونی و تکلیف شرعی است عمل کردند»، تشکر کرد و افزود: «از مردم هم تشکر می‌کنیم که همراهی، همکاری و حمایت کردند.»

فرمانده کل انتظامی ایران همچنین دیگر برنامه نهاد تحت امر خود را «رصد کویرهای کشور» اعلام کرد و گفت: « به زودی و با مانوری که توسط یگان‌های تکاوری و با استفاده از تجهیزات بالگردی، پهبادی و رصد‌ و پایش برگزار می‌شود به صورت نوبه‌ای سیستم کویر مورد ‌رصد قرار می‌گیرد.»

احمدرضا رادان؛ عکس از خبرگزاری مهر


 

20.07.2023
11:29

نیوزیلند فاتح بازی افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۳ زنان شد

رقابت‌های جام جهانی زنان در سال ۲۰۲۳ با حضور ۳۲ تیم به میزبانی مشترک استرالیا و نیوزیلند روز پنجشنبه (۲۰ ژوئیه/۲۹ تیر) آغاز شد. 

در نخستین بازی این رقابت‌ها دو تیم نیوزیلند و نروژ از گروه A به مصاف هم رفتند که این بازی با پیروزی یک بر صفر میزبان به پایان رسید. حناه ویلکینسون، مهاجم نیوزیلند در دقیقه ۴۸ تک گل این مسابقه را به ثمر رساند. پرسیوال هم در دقیقه ۹۰ بازی یک پنالتی گرفته شده به نفع نیوزیلند را هدر داد. 

نیوزیلند با این پیروزی با سه امتیاز صدرنشین گروه A شد. از قاره آسیا تیم‌های ملی زنان فیلیپین، ژاپن، چین، ویتنام و کره جنوبی در جام جهانی ۲۰۲۳ شرکت دارند. 

تک گل نیوزیلند؛ عکس از خبرگزاری فرانسه

مراسم افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۳ زنان نیز ساعت ۱۹ به وقت محلی در بزرگ‌ترین استادیوم نیوزیلند، ورزشگاه ادن پارک اوکلند برگزار شد. این مراسم حدود ۱۰ دقیقه طول کشید که شامل اجرای نمایش‌های محلی  استرالیا و نیوزیلند بود. مالرات، خواننده استرالیایی با همراهی بنی، خواننده نیوزیلندی آهنگ رسمی این دوره از مسابقات (Do It Again) را برای حدود ۴۰ هزار تماشاگر حاضر در استادیوم و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی اجرا کردند.

استرالیا و ایرلند هم دومین مسابقه این رقابت‌ها را برگزار می‌کنند. 

20.07.2023
09:53

قراردادهای ۵۰.۷ میلیارد دلاری ترکیه با امارات

در پایان سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به سه کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس، مهمت شیمشک وزیر دارایی ترکیه از امضای قراردادهایی به ارزش ۵۰.۷ میلیارد دلار میان ترکیه و امارات عربی متحده خبر داد.

این قراردادها در موضوعات مختلفی از جمله تامین مالی صادرات، انرژی ودفاع وضع شده است.

اردوغان در این هفته به عربستان سعودی، قطر و امارات سفر کرد و در جریان گفتگو با مقامات این کشور ، به دنبال فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری برای اقتصاد در حال فروپاشی ترکیه بود.

این سفرها در حالی انجام شده که ماه گذشته نرخ تورم در ترکیه به ۳۸ درصد رسید و کسری بودجه این کشور در ماه ژوئن نیز به ۸.۳۷ میلیارد دلار افزایش یافت که هفت برابر سطح سال قبل است.

AP
20.07.2023
07:47

رئیس جمهوری چین با هنری کیسینجر دیدار کرد


تلویزیون دولتی چین بدون اشاره به جزییات اعلام کرد که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه در پکن با هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا دیدار کرد. 
هنری کیسینجر ۱۰۰ ساله معمار اصلی نزدیکی تاریخی چین و ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰ بود.
این دیدار در حالی صورت گرفت که علیرغم سلسله سفرهای دیپلماتیک اخیر از سوی ایالات متحده، روابط دو کشور در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.
هنری کیسینجر روز گذشته با بالاترین مقام دیپلماسی چین یعنی آقای وانگ یی دیدار داشت. 

20.07.2023
06:17

برنامه لغو ویزا؛ اسرائیل به دو تابعیتی‌های فلسطینی-آمریکایی اجازه ورود به کشورش را می‌دهد


اسرائیل اعلام کرد که به همه شهروندان آمریکایی، از جمله فلسطینی‌های دو تابعیتی اجازه می‌دهد تا به‌عنوان بخشی از توافق برای برنامه لغو ویزا با آمریکا وارد این کشور شوند.

اسرائیل سال‌ها برای ورود بدون روادید شهروندانش به ایالات متحده تلاش کرده است، امتیازی که تنها ۴۰ کشور در جهان از آن برخوردار هستند. اما این درخواست به دلیل درخواست دولت آمریکا مبنی بر اینکه اسرائیل نیز در مقابل باید در مرزهای خود با همه شهروندان آمریکایی از جمله آمریکایی‌های فلسطینی‌تبار که اغلب از ورود به اسرائیل [ورود به فرودگاه بن گوریون اسرائیل] منع می‌شوند رفتار برابر داشته باشد ناکام مانده است. 

سایر آمریکایی‌های عرب تبار یا مسلمان نیز می‌گویند که با محدودیت‌های مشابهی روبرو شده‌اند. 
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن «نه تنها اجرای این سیاست‌ها بلکه انطباق آن‌ها با این سیاست‌ها و سایر جنبه‌های برنامه لغو روادید» را زیر نظر خواهد داشت و در ۳۰ سپتامبر تصمیم می‌گیرد اسرائیل را بپذیرد یا خیر. 
مشاور امنیت ملی اسرائیل در مقابل گفت که این مقررات از روز پنجشنبه اجرایی می‌شود و ما را به شرایط کامل دولت آمریکا برای برنامه لغو روادید نزدیک‌تر می‌کند. 

20.07.2023
06:02

حمله روسیه به دو شهر بندری اوکراین «۱۱ زخمی» برجای گذاشت


مقامات محلی گزارش دادند که روسیه بامداد پنجشنبه شهرهای بندری میکولایف و اودسا در جنوب اوکراین را هدف قرار داد که در نتیجه آن دست کم ۱۱ نفر زخمی شدند. 

ویتالی کیم، فرماندار منطقه میکولایف در تلگرام گفت: «روس‌ها به مرکز شهر حمله کردند. یک گاراژ و یک ساختمان مسکونی سه طبقه در آتش سوختند. آتش‌نشانان به محل حادثه رفتند.»

وی افزود: «چهار بزرگسال و پنج کودک مجروح شدند.»
فرماندار محلی اودسا، شهر بندری اصلی اوکراین در دریای سیاه که در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی میکولایف قرار دارد، نیز گفت که این شهر مورد حمله روس‌ها قرار گرفت که منجر به بستری شدن دو نفر شد. 
این سومین شب حملات متوالی روس‌ها به اودسا است. 


 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شانس اختلال در ترافیک هوایی بریتانیا یک در ۱۵ میلیون بود اما اتفاق افتاد

«پنج ایرانی-آمریکایی زندانی از اوین خارج شدند»؛ نیویورک تایمز: تهران و واشنگتن به توافق رسیدند

انفجار در کارخانه نظامی در نزدیکی مسکو؛ رسانه‌های روسی از حمله پهپادی اوکراین خبر دادند