Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ده‌‌ها تن از پیروان عمران خان از حزب تحت رهبری او خارج شدند

عمران خان و بشرا بی‌بی، همسرش در دادگاه عالی لاهور
عمران خان و بشرا بی‌بی، همسرش در دادگاه عالی لاهور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از پیروان و نزدیکان عمران خان، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون پاکستان روز دوشنبه در اقدامی که از آن به عنوان یک «ضربه بزرگ» یاد شده، حزب تحت رهبری وی را ترک کردند.

آگهی

شماری از پیروان عمران خان، نخست وزیر سابق و رهبر اپوزیسیون پاکستان روز دوشنبه در اقدامی که از آن به عنوان یک «ضربه بزرگ» یاد شده، حزب تحت رهبری وی را ترک کردند.

این گروه از حامیان سابق عمران خان پس از خروج از حزب تحریک انصاف اعلام کردند که در پی راه‌اندازی حزبی مستقل برای شرکت در انتخابات پارلمانی اواخر سال جاری در پاکستان هستند.

اقدام این عده از پیروان نخست وزیر سابق پاکستان که شمار آنها ده‌ها نفر عنوان شده تحولی چشمگیر و نوعی «شورش سیاسی» در درون حزب تحریک انصاف قلمداد می‌شود.

این تحول غیرقابل انتظار دو ماه پس از اوج‌گیری اعتراضات خشونت آمیز حامیان عمران خان که از دستگیری وی در ارتباط با یک پرونده اختلاص خشمگین بودند، روی می‌دهد.

هواداران عمران خان پیش‌تر در اعتراض به برخورد قهرآمیز دولت با رهبر سیاسی محبوب خود طی روز‌های متوالی در شهرهای مختلف پاکستان دست به تجمع و راه‌پیمایی زده و به تاسیسات عمومی و نظامی در این کشور نیز حمله کرده بودند.

این خشونت‌های مرگبار تنها چند روز پس از آزادی عمران خان که با حکم دیوان عالی پاکستان زمینه آن فراهم شد، فروکش کرد.

با این حال، طی هفته‌های پس از آزادی عمران خان، چند تن از اعضای ارشد حلقه خان در مخالفت با کارزاری که نخست وزیر سابق علیه دولت جدید به رهبری شهباز شریف به راه انداخته، او را ترک کردند.

اما در اقدامی بی‌سابقه که روز دوشنبه رقم خورد، ۵۷ نفر از اعضای ارشد حزب عمران خان که بیشتر آنها را قانون‌گذاران سابق و چهره‌های شناخته شده سیاسی تشکیل می‌دادند با خروج از این حزب اعلام کردند که حزب مستقل خود را تحت نام «نمایندگان پارلمانی تحریک انصاف» تشکیل می‌دهند.

خوارج تحریک انصاف سپس عمران خان را به دنبال کردن «سیاست نفرت و تقابل» در جریان خشونت‌های ماه مه متهم کردند.

گفتنی است که اکثر افراد جدا شده اصالتا به مناطق هم مرز افغانستان در شمال غرب پاکستان تعلق دارند که همانند استان شرقی پنجاب و لاهور، زادگاه عمران خان، از دیر باز پایگاه و قلمرو نفوذ او بوده است.

در میان برجسته‌ترین جداشدگان، می‌توان به پرویز ختاک اشاره کرد که تا پیش از تبدیل شدن عمران خان به یک سیاستمدار اسلام‌گرا و برکناری از دولت با رای عدم اعتماد پارلمان در آوریل سال ۲۰۲۲ وزیر دفاع کابینه او بود.

آقای ختاک روز دوشنبه در گردهمایی قانونگذاران و سیاستمداران سابق پاکستان که در شهر پیشاور واقع در شمال غرب این کشور برگزار شد، تاکید کرد که عمران خان شرایط سختی را در انتخابات اکتبر یا نوامبر آینده خواهد داشت.

حزب عمران خان، جداشدگان و حزب سیاسی جدید را به «علف‌های هرزی» تشبیه کرده که پس از فصل باران در مزرعه‌ای از چمن جوانه می‌زنند؛ انتظار می‌رود که عمران خان نیز طی ساعت‌های آینده بیانیه‌ای در این خصوص منتشر کند.

شهباز شریف هفته گذشته تاکید کرد که ماه آینده پس از اتمام دوره پنج ساله نخست وزیری خود از این سمت کناره‌گیری خواهد کرد.

عمران خان پس از خشونت‌های ماه مه هوادارانش که طی آن حملاتی نیز به دفاتر سرویس اطلاعاتی و نیروی هوایی پاکستان صورت گرفت، با انتقاداتی گسترده هم از سوی دولت و هم از جانب بسیاری از مردم عادی پاکستان مواجه شد.

نخست وزیر پیشین پاکستان دست کم ۱۰۰ پرونده قضایی دارد که توسط سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف دولتی علیه او تشکیل شده است.

عمران خان ۷۰ ساله تاکنون بارها کلیه اتهام‌های مطرح علیه خود از جمله اتهام دریافت رشوه از طریق یک موسسه خیریه رفاهی تحت تملک وی و همسرش را رد کرده است.

وی همچنین خود را قربانی «بازی سیاسی» شهباز شریف می‌داند و بارها تاکید کرده است که اگر انتخابات بعدی به شیوه ای آزاد و منصفانه برگزار شود، به قدرت بازخواهد گشت.

آگهی

عمران خان که روز دوشنبه به همراه همسرش، بشرا بی بی، برای امضای اسناد لازم و ثبت وثیقه‌ در ارتباط با یک پرونده دیگر فساد در دادگاه عالی لاهور حاضر شده بود به خبرنگاران گفت که تلاش‌هایی برای رد صلاحیت وی به منظور ممانعت از نامزدی برای کرسی پارلمان پیش از پایان دوره نخست‌وزیری شریف در ماه آینده در جریان است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده فساد عمران خان؛ «قادر تراست» چیست و چه اتهامی متوجه بشری‌ بی‌بی است؟

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد

پاکستانی‌ها برای نشان دادن همبستگی با فلسطینیان در کراچی تظاهرات کردند