Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عمران خان: مطمئنم با تشکیل دادگاهی نظامی مرا به زندان میاندازند

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان
عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، ارتش و سازمان اطلاعات این کشور را متهم کرد که در حال نابودی حزب سیاسی او است.

آگهی

آقای خان در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در خانه خود در لاهور همچنین تاکید کرد که تردیدی ندارد که دادگاه نظامی او را محکوم کرده و به زندان خواهد انداخت. 

او همچنین با اشاره به سرنگونی دولتش تاکید کرد که «تشکیلات نظامی پاکستان پشت این سرکوب هستند و دیگر چیز پنهانی وجود ندارد و همه چیز آشکار است.»

تنش‌ها بین عمران خان که در دوران حضور خود در قدرت به رهبری محبوب برای این کشور تبدیل شده بود و ارتش زمانی به اوج رسید که هواداران نخست وزیر به ساختمان‌های متعلق به نظامیان حمله و بسیاری از آنها را غارت کردند. 

ناآرامی‌های سیاسی در این کشور ۲۲۰ میلیونی که به سلاح هسته‌ای هم مسلح است باعث شد تا آشفتگی مالی هم در پاکستان شدت گیرد. 

پس از آن عمران خان از کار برکنار و حالا باید در دادگاه پاسخگوی اتهاماتی باشد که او آنها را سیاسی و پاپوش خوانده است. 

در روزهای اخیر گمانه‌هایی در خصوص اینکه یک دادگاه نظامی پرونده اتهامات مربوط به عمران خان را بررسی می‌کند شدت گرفته است. 

نخست وزیر سابق پاکستان می‌گوید اطمینان دارد که نظامیان دادگاه نظامی را برای او در نظر گرفته‌اند تا بتوانند او را به زندان بیندازند.

 دادگاه نظامی در پاکستان معمولا مختص نیروهای نظامی و یا کسانی است که به عنوان دشمنان دولت شناخته می‌شوند. 

عمران خان که در حال حاضر به قید وثیقه آزاد است همچنین افزود: «آنها تمام تلاش خود را می‌کنند که من را زندانی کنند. حدود ۱۵۰ پرونده جنایی علیه من تشکیل شده که همه آنها بی‌مورد است و در هر دادگاه غیرنظامی رد می‌شود. به همین دلیل من شک ندارم که آنها پرونده من را به یک دادگاه نظامی ارجاع می‌دهند تا بتوانند من را زندانی کنند» 

عفو بین‌الملل می‌گوید دادگاه‌های نظامی پاکستان عموما در رویه‌هایی غیرقانونی، بدون شفافیت و برپایه اعترافات اجباری شکل می‌گیرند. 

عمران خان در بخش دیگری از این گفتگو مدعی شد که سازمان ISI یا سازمان جاسوسی و اطلاعاتی پاکستان عمیقا در جریان سرکوب‌ها نقش داشته است. 

او در این خصوص می‌گوید: «دو نفر از اعضای ارشد حزب من به نهادهای اطلاعاتی فراخوانده شدند اما آنجا از سوی مقام‌ها به این دو نفر گفته شده تا زمانی که از حزب «تحریک انصاف پاکستان» خارج نشوید، اجازه خروج از اینجا را پیدا نخواهید کرد.»

خان گفت که تلاش کرده است برای گفت و گو با فرماندهان ارتش تماس بگیرد تا راهی برای خروج از بحران کنونی بیابد، اما پاسخی دریافت نکرده است. 

او همچنین اضافه کرد که نمی‌داند چرا  ژنرال عاصم منیر، فرمانده ارتش او را به حاشیه رانده است. منیر قبل از اینکه در نوامبر ۲۰۲۲ رئیس ارتش شود، رئیس آی‌اس‌آی بود. اما در سال ۲۰۱۹ و زمانی که خان نخست وزیر بود، ناگهان از آن سمت برکنار شد. 

هیچ دلیلی برای برکناری زودهنگام منیر اعلام نشد اما خان در این خصوص می‌گوید: «شاید او از من کینه دارد چرا که من از او خواسته بودم از این سمت استعفا دهد چرا که احساس کردم آی‌اس‌آی به صورت صحیحی اداره نمی‌شود و با روش کار آنها مشکل داشتم.»

منیر بعدا توسط شهباز شریف، رقیب و جانشین عمران خان، بعنوان فرمانده ارتش پاکستان انتخاب شد. 

خان با اشاره به برکناری منیر از سمت ریاست آی‌اس‌آی گفت: «او امروز رئيس ارتش است پس دیگر نباید با آن برکناری مشکلی داشته باشد. چرا او از من کینه دارد؟»

خود خان سال گذشته در یک رای‌گیری پارلمانی که به گفته او توسط ژنرال‌های ارشد پاکستان سازماندهی شده بود، از سمت خود برکنار شد. 

آگهی

ارتش البته همواره این اتهام را رد کرده اما ناظران در پاکستان بر این باورند ارتش، قدرت و نفوذ بسیار زیادی در روندهای سیاسی پاکستان دارد و انجام چنین کاری بدون نگاه مثبت ارتش و نظامیان غیرممکن به نظر می‌رسد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عمران خان که یک بازیکن پیشین کریکت محبوب در پاکستان است در بخش دیگری از این گفتگو مدعی شد که از کارزار علیه خودش متحیر شده است. 

او در ادامه افزود: «من ۵۰ سال در این کشور شناخته شده بوده‌ام و احتمالا همه جوایز در این کشور را برده‌ام و یکی از شناخته‌شده‌ترین افراد پاکستانی هستم، اما ناگهان با من به عنوان یک بیگانه و یک دشمن دولت برخورد می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد

ارتش و مقام‌های غیرنظامی پاکستان به طور مشترک درباره بمبگذاری‌ علیه اتباع چین تحقیق می‌کنند

حمله به پادگان ارتش پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان چندین کشته بر جای گذاشت