Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا هوای گرم باعث افزایش جرایم خشونت‌آمیز می‌شود؟

دقایق آغازین تیراندازی در فلوریدای آمریکا که چندین کشته و زخمی برجا گذاشت
دقایق آغازین تیراندازی در فلوریدای آمریکا که چندین کشته و زخمی برجا گذاشت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمارها در آمریکا نشان می‌دهد از شروع تابستان بدین سو تقریبا ۹۰ تیراندازی جمعی رخ داده است. کارشناسان معتقدند ازدیاد این جرم، ریشه در ارتباط میان هوای گرم و پرخاشگری دارد.

آگهی

داده‌های آماری مرکز «آرشیو خشونت مسلحانه» نشان می‌دهد از روز ۱ ژوئن تا ۵ ژوئیه امسال، ۸۶ مورد تیراندازی جمعی در ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاده است که ۳۵ مورد از آن‌ها از ۲۱ ژوئن (اولین روز تابستان) بدین سو رخ داده‌اند.

تنها در آخر هفته چهارم ژوئیه، ۱۷ مورد تیراندازی جمعی در ایالت هایی مانند لوئیزیانا، تگزاس، مریلند، کالیفرنیا و نیویورک رخ داد که منجر به کشته شدن ۱۸ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به افزایش خشونت مسلحانه از قانونگذاران خواست «به اپیدمی خشونت با اسلحه که جوامع ما را متلاشی می‌کند» رسیدگی کرده و سلاح‌های تهاجمی و خشاب‌های با ظرفیت بالا را ممنوع کنند.

بر اساس داده‌های پایگاه آرشیو خشونت مسلحانه، تعداد تیراندازی‌های جمعی در سه ماه تابستان سال ۲۰۲۲، ۸۶ درصد کل موارد تیراندازی سالانه را تشکیل می‌دهد.

یک مطالعه در خصوص تیراندازی‌های دسته سال‌های بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، که در سال ۲۰۱۶ در مجله سلامت عمومی آمریکا منتشر شد، به طرز مشابهی نشان می‌داد که این تیراندازی‌ها در طول ماه‌های تابستان افزایش می‌یابد. وزارت دادگستری آمریکا نیز در سال ۲۰۱۴ گفته بود که جرایم خشونت‌آمیز (مانند قتل، آزار و تجاوز جنسی) بیشتر از هر فصل دیگری در تابستان اتفاق می‌افتد.

محققان معتقدند این افزایش در آمار جرایم خشونت‌بار، نشان‌دهنده «تأثیر فصلی» است. در واقع اعتقاد بر این است که گرما، پرخاشگری را افزایش می‌دهد.

محققان در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده در گزارش سال ۲۰۲۱ خود از ۳۶ مرکز اصلاح و تربیت گفته بودند در روزهایی که گرمای هوا زیاد است، خشونت در میان زندانیان ۱۸ درصد افزایش می‌یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان معتقدند هوای گرم دمای بدن را افزایش می‌دهد، امری که به نوبه خود بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون را در پی دارد. افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی شود. امری که محققان آن را به همبستگی بین گرمای زیاد و افزایش خشم و خشونت نسبت می‌دهند.

از سوی دیگر و بنابر اعلام مرکز حقوقی گیفورد، وقت آزاد بیشتر برای گذراندن در بیرون از خانه در طول تابستان یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ جرم و جنایت است.

بنابر گزارش این مرکز، برای جوانان فرصت بیشتری برای اعمال خشونت در تابستان وجود دارد چرا که مدارس در این فصل از سال تعطیل است. 

بر اساس داده‌های آنلاین سازمان تحقیقات اپیدمیولوژیک وابسته به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، در طول هر ماه تابستان در آمریکا ۲۰ قتل با اسلحه توسط کودکان و نوجوانان صورت می‌گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در یک مرکز خرید در تگزاس آمریکا دست‌کم ۹ کشته برجای گذاشت

شلیک مرد آمریکایی به دختر ۶ ساله‌ای که توپش در حیاط خانه افتاده بود

تیراندازی در دانشگاه میشیگان در آمریکا چند کشته و مجروح بر جای گذاشت