پوتین: به واگنری‌ها پیشنهاد کردم همچنان به عنوان یک مجموعه واحد فعالیت کنند

رئیس‌جمهوری روسیه
رئیس‌جمهوری روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید به مزدوران گروه واگنر پیشنهاد کرده بود که همچنان به عنوان یک مجموعه واحد به فعالیت خود ادامه دهند.

آگهی

او افزود که این پیشنهاد را پنج روز پس از تمرد شبه‌نظامیان واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین در جریان دیدار با آنها مطرح کرد. شورش مسلحانه مزدوران واگنر که در نهایت با میانجیگری رئیس‌جمهوری بلاروس به پایان رسید جدی‌ترین تهدید علیه حکومت ولادیمیر پوتین طی بیش از دو دهه حضور وی در قدرت بود.  

به گفته ولادیمیر پوتین در جریان دیدار او با فرماندهان واگنر در روز ۲۹ ژوئن که یوگنی پریگوژین نیز حضور داشت وی گزینه‌های مختلفی را به اعضای واگنر پیشنهاد کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه افزود که هرچند فرماندهان واگنر با پیشنهاد تداوم فعالیت به عنوان یک مجموعه واحد با رهبری نظامی پیشین موافق بودند اما یوگنی پریگوژین این پیشنهاد را به سرعت رد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین با این حال درباره توافق احتمالی با فرماندهان واگنر درباره آینده این گروه اشاره‌ای نکرد.

سخنان جدید او در حالی مطرح می‌شود که رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این سه گزینه انتقال به بلاروس، ادغام در ارتش روسیه و بازگشت نزد خانواده را پیش‌روی اعضای واگنر گذاشته بود. 

ولادیمیر پوتین از زمان تمرد ماه گذشته شبه‌نظامیان واگنر از یک سو به دنبال حفظ این مجموعه و تداوم فعالیت‌های آن به ویژه در قاره آفریقا است و از سوی دیگر تلاش می‌کند تا با تضعیف یوگنی پریگوژین و پاکسازی واگنر از احتمال تکرار آنچه پایه‌های قدرتش را به لرزه درآورد جلوگیری کند. 

رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این گفته بود که گروه واگنر میلیاردها دلار از منابع دولتی دریافت کرده بود. وی افزوده بود که باید درباره احتمال حیف و میل این منابع مالی تحقیق شود. این اظهارات از نظر تحلیلگران تهدیدی علیه یوگنی پریگوژین به حساب آمد چراکه ممکن است اتهام‌هایی در زمینه تخلف مالی علیه او مطرح شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از دختران و زنان اوکراینی به هنگام آموزش نظامی

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم