دومین تلاش هند برای فرود بر سطح کره ماه؛ چندرایان-۳ به فضا پرتاب شد

مردم هند در حال تماشای پرتاب چندرایان-۳
مردم هند در حال تماشای پرتاب چندرایان-۳ Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چندرایان» که در زبان سانسکریت به معنای سفینه ماه است، روز جمعه در ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی از مرکز فضایی «ساتیش دهاوان» در جنوب ایالت «آندرا پرادش» پرتاب شد.

آگهی

این موشک بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر را طی خواهد کرد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، حدود ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر وارد مدار ماه می‌شود. میلیون‌ها هندی این پرتاب را به صورت زنده از یوتیوب تماشا کردند و بسیاری دیگر هم از دور آن را نظاره‌گر بودند.

سفینه چندرایان-۳ توسط سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) ساخته شده و هدف آن فرود ایمن بر سطح ماه، جمع‌آوری داده‌ها و انجام یک سری آزمایش‌های علمی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب ماه است.

در صورتی که این عملیات موفقیت آمیز باشد هندوستان پس از روسیه، آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که توانایی رسیدن به ماه را به دست خواهد آورد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در توییتی نوشت که این ماموریت حامل «آرزوها و رویاهای ملت» هند بوده و در توئیتی دیگر آن را «فصل جدیدی در کاوش‌های فضایی هند» خواند.

توئیت نارندا مودی، نخست‌وزیر هند

پیش از این تنها سه کشور ایالات متحده، روسیه و چین به پروسه پیچیده فرود نرم یک فضاپیما بر روی سطح ماه دست یافته‌‌اند.

مهندسان هندی سال‌ها برای پرتاب این سفینه تلاش کردند. این مهندسان قصد فرود چندرایان-۳ در نزدیکی مناطق ناشناخته در قطب جنوبی ماه را دارند.

این دومین تلاش هند برای فرود نرم بر سطح ماه است، تلاش قبلی هند برای فرستادن چندرایان-۲ در سال ۲۰۱۹ و فرود نرم بر سطح ماه با شکست مواجه شد. هند اولین بار نیز کاوشگر ماه خود تحت عنوان چندرایان-۱ را در سال ۲۰۰۸ با موفقیت در مدار ماه قرار داد.

هند از آن زمان تاکنون حدود ۷۵ میلیون دلار برای ماموریت چندرایان-۳ هزینه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروژه‌ای جدید پس از فرود موفق بر ماه؛ هند موشکی را برای مطالعه خورشید به فضا فرستاد

آخرین یافته‌های کاوشگر هند در کره ماه؛ چاندرایان-۳ گوگرد یافت اما بدنبال یخ است

کاوشگر هندی با موفقیت در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد