دومین تلاش هند برای فرود بر سطح کره ماه؛ چندرایان-۳ به فضا پرتاب شد

مردم هند در حال تماشای پرتاب چندرایان-۳
مردم هند در حال تماشای پرتاب چندرایان-۳ Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«چندرایان» که در زبان سانسکریت به معنای سفینه ماه است، روز جمعه در ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی از مرکز فضایی «ساتیش دهاوان» در جنوب ایالت «آندرا پرادش» پرتاب شد.

آگهی

این موشک بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر را طی خواهد کرد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، حدود ۱۵ تا ۲۰ روز دیگر وارد مدار ماه می‌شود. میلیون‌ها هندی این پرتاب را به صورت زنده از یوتیوب تماشا کردند و بسیاری دیگر هم از دور آن را نظاره‌گر بودند.

سفینه چندرایان-۳ توسط سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) ساخته شده و هدف آن فرود ایمن بر سطح ماه، جمع‌آوری داده‌ها و انجام یک سری آزمایش‌های علمی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترکیب ماه است.

در صورتی که این عملیات موفقیت آمیز باشد هندوستان پس از روسیه، آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که توانایی رسیدن به ماه را به دست خواهد آورد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در توییتی نوشت که این ماموریت حامل «آرزوها و رویاهای ملت» هند بوده و در توئیتی دیگر آن را «فصل جدیدی در کاوش‌های فضایی هند» خواند.

توئیت نارندا مودی، نخست‌وزیر هند

پیش از این تنها سه کشور ایالات متحده، روسیه و چین به پروسه پیچیده فرود نرم یک فضاپیما بر روی سطح ماه دست یافته‌‌اند.

مهندسان هندی سال‌ها برای پرتاب این سفینه تلاش کردند. این مهندسان قصد فرود چندرایان-۳ در نزدیکی مناطق ناشناخته در قطب جنوبی ماه را دارند.

این دومین تلاش هند برای فرود نرم بر سطح ماه است، تلاش قبلی هند برای فرستادن چندرایان-۲ در سال ۲۰۱۹ و فرود نرم بر سطح ماه با شکست مواجه شد. هند اولین بار نیز کاوشگر ماه خود تحت عنوان چندرایان-۱ را در سال ۲۰۰۸ با موفقیت در مدار ماه قرار داد.

هند از آن زمان تاکنون حدود ۷۵ میلیون دلار برای ماموریت چندرایان-۳ هزینه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از تلویزیون تا لپ‌تاپ و رایانه؛ هند برای تشویق تولید داخل به جنگ واردات لوازم الکترونیکی رفت

آخرین یافته‌های کاوشگر هند در کره ماه؛ چاندرایان-۳ گوگرد یافت اما بدنبال یخ است

جشن‌ تاریخ‌سازی فضایی هندی‌ها؛ کاوشگر «چاندرایان-۳» بر روی ماه به حرکت در آمد