انتخاب مقام پیشین دولت آمریکا در کمیسیون اروپا جنجال‌آفرین شد

مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتصاب یکی از مقام‌های پیشین دولت آمریکا به عنوان یکی از مسئولان جدید کمیسیون اتحادیه اروپا واکنش‌هایی منفی را در فرانسه برانگیخت.

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که فیونا اسکات مورتون، استاد اقتصاد در دانشگاه ییل به عنوان مسئول رسیدگی به رقابت‌های تجاری در این کمیسیون انتخاب شده است. 

فیونا اسکات مورتون بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا مسئول واحد مبارزه با انحصارگرایی تجاری در وزارت دادگستری این کشور بود. 

او در مقام جدیدش در کمیسیون اتحادیه اروپا مسئول نظارت بر فعالیت شرکت‌های بزرگ تجاری آمریکا و وضع مقررات برای آنها خواهد بود. وی در همین راستا وظیفه خواهد داشت تا درباره نقض مقررات اتحادیه اروپا از سوی شرکت‌های آمریکایی تحقیق کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا سابقه وضع جریمه‌های سنگین برای شرکت‌های بزرگ آمریکایی را دارد.

منتقدان انتصاب فیونا اسکات مورتون در میان سیاستمداران فرانسوی از انتخاب او به عنوان فردی که سابقه فعالیت به عنوان مشاور شرکت‌های اپل و مایکروسافت را دارد انتقاد کرده‌اند. مخالفان معرفی فیونا اسکات مورتون به عنوان مسئول رسیدگی به رقابت‌های تجاری در کمیسیون اتحادیه اروپا او را یک «لابی‌گر» شرکت های آمریکایی خوانده‌اند.

در میان منتقدان فیونا اسکات مورتون نام سیاستمدارانی از همه طیف‌های سیاسی فرانسه (راست افراطی، چپگرایان، هواداران امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و هواداران محیط زیست) دیده می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به آخرین تلاش‌های زیست محیطی اورزولا فن‌ درلاین در آستانه آخرین سخنرانی سالانه او

پروژه مشترک اپل، گوگل و مایکروسافت برای حذف پسورد؛ فناوری انقلابی Passkey چیست؟

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا جریمه ۴ میلیارد یورویی کمیسیون اروپا علیه گوگل را تایید کرد