رهبران ناتو در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند تا ارسال پهپاد به روسیه را متوقف کند

نشست سران ناتو در لیتوانی
نشست سران ناتو در لیتوانی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران ناتو در اجلاس سالانه خود روز سه شنبه در پایتخت لیتوانی گردهم آمدند؛ نشستی که با تغییر ناگهانی موضع ترکیه در مورد پیوستن سوئد به این ائتلاف نظامی حال و هوای دیگری به خود گرفت.

آگهی

در حالی که رهبران کشورهای عضو ناتو روز سه شنبه در نشستی مهم در لیتوانی گرد هم آمدند، دبیر کل این ائتلاف اعلام کرد که یک گام از الزامات پیوستن احتمالی اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی حذف خواهد شد.

مدت کوتاهی پس از اعلام این خبر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: «ناتو امنیت اوکراین را تامین خواهد کرد» و در مقابل، «اوکراین ناتو را قوی‌تر می‌کند». این در حالی است که ابتدای روز سه‌شنبه، آقای زلنسکی به شدت از ادبیات مورد استفاده توسط رهبران ناتو در مورد پیوستن احتمالی کشورش به این پیمان انتقاد کرده بود.

پیش‌تر مسکو اعلام کرده بود که این نشست «ضدروسی» را به‌دقت زیرنظر دارد و هشدار داد که در صورت تشدید جنگ اوکراین «عواقب فاجعه‌باری» در انتظار اروپا خواهد بود.

همزمان اعضای ناتو در بیانیه مشترک خود در مورد ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه در جهت استفاده علیه زیرساخت‌های اوکراین و همچنین فعالیت‌های منطقه‌ای و هسته‌ای ایران نیز اظهار نطر کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با جمع‌آوری کمک‌های مالی برای ده هزار پهپاد انتحاری، کی‌یف مدعی دستاوردهای تازه در باهموت شد

امیدهای سوئد و اوکراین در آستانه نشست سران ناتو؛ دستور کار اجلاس ناتو در لیتوانی چیست؟

نشست سران ناتو در لیتوانی؛ چرا عضویت اوکراین در ائتلاف نظامی غرب این‌قدر حساس است؟