Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«تهدیدی برای ایران»؛ ارتش اسرائیل و آمریکا رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

مانور نیروی هوایی اسرائیل
مانور نیروی هوایی اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور و آمریکا رزمایش مشترک دیگری را آغاز کرده‌اند که تهدیدی نه چندان پنهان علیه ایران خواهد بود.

آگهی

در بیانیه ارتش اسرائیل به طور مشخص نامی از ایران آورده نشده است، اما این رزمایش به موقعیت‌هایی اشاره دارد که امکان درگیری «از راه دور» در آن می‌رود. اصطلاح «از راه دور» اصولا به عنوان عبارت رمزی برای ایران استفاده می‌شود که در آن اسرائیل باید از هواپیمای سوخت رسان «کی‌سی-۴۶» استفاده کند. 

سوخت‌گیری در هوا برای حمله ارتش اسرائیل به غزه، کرانه باختری، لبنان یا سوریه ضروری نیست، اما برای هرگونه حمله احتمالی به تهران لازم است. 

علاوه بر این، این بیانیه رزمایش مشترک فعلی را با «رزمایش درخت بلوط» (the Juniper Oak) که ماه ژانویه برگزار شد مرتبط می‌کند. آن رزمایش به وضوح پیامی به ایران بود و نشان ‌می‌داد در صورت بروز درگیری یا عبور از سطح برنامه‌ هسته‌ای، آمریکا و اسرائیل چگونه می‌توانند عملیات تهاجمی داشته باشند. 

الکسوس گرینکویچ، فرمانده نیروی هوایی سنتکام هفته گذشته گفته بود که شرکت در چنین مانورهای مشترکی، پیامی روشن به ایران است و «به این صورت به تهران پیام خواهد رسید که با وجود عقب نشینی نیروها از منطقه، اما ایالات متحده همچنان می‌تواند تعداد نیروی قابل توجهی را در خاوریانه به کار گیرد. 

اسرائیل قرار است سال ۲۰۲۵، ۴ فروند هواپیمای کی‌سی-۴۶ را زودتر از تاریخ تحویل اولیه‌اش از آمریکا دریافت کند. اگر اسرائیل بخواهد به طور بالقوه به برنامه هسته‌ای ایران حمله و در بین راه سوختگیری کند، به کمک هواپیمای کی‌سی-۴۶ آمریکا نیاز دارد. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ماه گذشته، روزنامه پست با یک خلبان هواپیمای آمریکایی کی‌سی-۴۶ مصاحبه کرد. به گفته این خلبان این هواپیما «یک مخزن گاز متحرک» است که می‌تواند ۲۰۷ هزار پوند سوخت را حمل کند. 

در بیانیه ارتش اسرائیل همچنین به دستیابی «برتری هوایی و دفاع سایبری در برابر انواع تهدیدها» اشاره شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تانک دزدیده شده از پایگاه نظامی اسرائیل در محله اسقاطی‌ها پیدا شد

جدال هوایی شبانه میان دمشق و تل‌آویو؛ انفجار مهیبی جنوب اسرائیل را لرزاند

سفیر بریتانیا: ارتباط ایران و روسیه تهدیدی امنیتی و کمک به اوکراین با منافع اسرائیل هم‌سو است