Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح «اسکان مجدد» آمریکا برای پذیرش پناهجویان غیرمکزیکی

گروهی از پناهجویان آمریکای لاتین که در مرز مکزیک منتظر ورود به آمریکا هستند
گروهی از پناهجویان آمریکای لاتین که در مرز مکزیک منتظر ورود به آمریکا هستند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا و مکزیک برنامه جدیدی را برای سامان دادن به درخواست‌های پناهندگی آندسته از پناهجویان غیرمکزیکی که پشت مرزهای مشترک دو کشور منتظر ورود به خاک آمریکا هستند در دست بررسی دارند.

آگهی

به گزارش رویترز، این برنامه بخشی از تلاش‌های جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای ایجاد تسهیلات قانونی بیشتر به منظور ساماندهی موضوع مهاجرت و اعطای پناهندگی به افراد واجد شرایط تلقی می‌شود.

منابع آگاه در دو کشور به رویترز گفتند که این برنامه احتمالا بخشی از پناهجویان کوبایی، هائیتیایی، نیکاراگوئه‌ای و ونزوئلایی را که در مکزیک مستقر هستند، شامل می‌شود.

یکی از منابع یاد شده گفت که پناهجویان کشورهای نام برده شده باید ثابت کنند که قبل از ۶ ژوئن در مکزیک بوده‌اند تا واجد شرایط به حساب آیند.

این منابع متشکل از یک مسئول آمریکایی، یک مسئول مکزیکی و دو فرد دیگر مطلع نسبت به این موضوع که همگی به شرط ناشناس ماندن با رویترز گفتگو کردند در ادامه یادآور شدند که برنامه مهاجرتی یاد شده همچنان در دست بررسی است و هنوزهیچ تصمیم نهایی در باره آن گرفته نشده است.

بنا به این گزارش، هنوز مشخص نیست که چه تعداد از پناهجویان غیرمکزیکی ممکن است که بتوانند از این برنامه جدید مهاجرتی بهره‌مند شوند.

صدها هزار پناهجو از چهار کشور کوبا، هائیتی، نیکاراگوئه و ونزوئلا در پی تحولات سیاسی و اقتصادی سال‌های اخیر تلاش کردند از طریق مکزیک خود را به ایالات متحده آمریکا برسانند و در آنجا پناهنده شوند.

شمار زیادی از این افراد همچنان در خاک مکزیک به سر می‌برند و منتظر گشایش مرزها به روی خود هستند تا بدین ترتیب سفر پرمخاطره خود را به انتها برسانند.

حضور این افراد پشت مرزهای آمریکا در خاک مکزیک مقام‌های دو کشور را تحت فشار قرار داده و این فشار همانگونه انتظار می‌رود در سمت آمریکا بیشتر احساس می‌شود.

جو بایدن که به عنوان رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده و به نمایندگی از حزب دموکرات به دنبال نامزدی مجدد در انتخابات سال ۲۰۲۴ آمریکا است فشار سیاسی بیشتری را به دلیل موضوعات مهاجرتی حل نشده تحمل می‌کند.

برنامه مورد نظر که در مرحله رسیدگی قرار دارد به پناهجویان واجد شرایطی که وضعیت آنها برای دریافت پناهندگی مورد تایید قرار بگیرد اجازه می دهد تا از طریق برنامه اسکان مجدد پناهندگی وارد آمریکا شوند.

به گفته منابع آگاه مورد استناد توسط خبرگزاری رویترز، این برنامه تنها برای متقاضیان خارج از کشور در دسترس است.

این دسته از پناهجویان مستقر در خارج از مرزهای آمریکا برخلاف اکثر مهاجرانی که پس از ورود به آمریکا درخواست پناهندگی می کنند، در صورت تایید نهایی پرونده‌شان و نیز دریافت وضعیت پناهندگی، مجوز کار فوری و مزایای دولتی مانند مسکن و کمک های شغلی دریافت می کنند.

پناهندگانی که از برنامه اسکان مجدد آمریکا بهره می‌برند، می‌توانند ظرف یک سال برای اقامت دائم درخواست دهند؛ این دسته از پناهجویان از مزایای بیشتری نسبت به دیگر گزینه‌های ارائه درخواست پناهندگی بهره‌مند می‌شوند.

پناهجویان غیرمکزیکیِ مشمول این برنامه برای دریافت وضعیت پناهندگی باید ثابت کنند که به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی تحت آزار و اذیت قرار می گیرند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش جدید پلیس مکزیک؛ استفاده قاچاقچیان انسان از تیک‌تاک برای جذب مشتری

جو بایدن در مسیر مکزیک برای مشاهده گشت‌های مرزی در تگزاس توقف می‌کند

اخراج مهاجران هائیتی از آمریکا؛ بایدن زیر تیغ انتقادهای شدید داخلی و بین المللی