سومین شب اعتراض‌های فرانسه؛ ۴۰ هزار افسر پلیس در سراسر کشور به حالت آماده‌باش درآمدند

در جریان سومین شب اعتراضات به کشته شدن نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس فرانسه، معترضان خودروها را آتش زده‌اند
در جریان سومین شب اعتراضات به کشته شدن نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس فرانسه، معترضان خودروها را آتش زده‌اند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراضات در فرانسه به تیراندازی پلیس این کشور به یک نوجوان ۱۷ ساله‌ همچنان ادامه دارد. کالبد شکافی نشان داده است که «ناهل» با یک گلوله که از بازو و قفسه سینه‌اش عبور کرده، کشته شده است.

آگهی

حوالی ظهر روز پنج‌شنبه در سومین روز اعتراضات به کشته شدن نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس فرانسه، ژرالد دارمنن، وزیر کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که امشب ۴۰ هزار افسر پلیس در سراسر فرانسه در حالت آماده باش خواهند بود. به گفته او روز گذشته تنها ۹ هزار پلیس آماده باش بودند اما با این حال وضعیت اضطراری اعلام نمی‌‌شود. 

به گفته دارمنن دست‌کم ۱۸۰ نفر پس از اعتراضات دستگیر و در این درگیری‌ها ۱۷۰ افسر نیز مجروح شده‌اند. 

اریک دوپونت مورتی، وزیر دادگستری فرانسه نیز جزئیاتی درباره خشونت‌هایی که در سراسر این کشور مشاهده شده ارائه کرد. او به خبرنگاران گفت که یک افسر پلیس «دیشب تقریبا زنده زنده در آتش سوخت. دوره حساسی است. یک کودک مرد؛ کودکان نباید بمیرند.»

او مردم را به «آرامش» دعوت کرد و گفت: «عدالت در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی اجرا نمی‌شود ... هرکسی که به پلیس و دستگاه قضایی توهین کند، شریک معنوی هر اتفاقی است که می‌افتد.»

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه هم در سخنانی «شورش‌ها» را محکوم کرد. او گفت ابراز احساسات پس از مرگ ناهل ۱۷ ساله را درک می‌کند اما شورش‌ها را محکوم می‌کند.

او افزود که «هیچ چیز خشونتی که رخ داده را توجیه نمی‌کند» و حمله به نمادهای جمهوری و تاسیسات همگانی «غیرقابل قبول» است. 

مادر ناهل در ویدئویی از مردم خواست که به راهپیمایی بعد از ظهر امروز در حومه پاریس، جایی که ناهل در آنجا کشته شد، بپیوندند. او در این ویدئو گفت: «او هنوز بچه بود... چه کنم؟ او زندگی من بود. او همه چیز من بود.»

او در راهپیمایی خواستار اجرای عدالت برای پسرش شد. 

یاسین بوزرو، وکیل ناهل نیز در مصاحبه‌ای گفت: «افسر پلیسی که ناهل را کشت، اکنون به قتل عمد متهم شده است. معافیت افسران پلیس در فرانسه بخشی از این مشکل است. سیستم قضایی به جای نژادپرستی، مقصر اتفاقی است که برای این نوجوان ۱۷ ساله رخ داده است. ما قانون و سیستم قضایی‌ داریم که از افسران پلیس محافظت می‌کند و فرهنگ مصونیت از مجازات را در فرانسه ایجاد کرده است.» 

به گفته او موارد مشابهی که طی سال‌های گذشته رخ داده، نشان می‌دهد که «سیستم قضایی برای قربانیان کار نمی‌کند».

صدها نفر به یاد ناهل راهپیمایی کردند

تصاویر منتشر شده از حومه پاریس نشان می‌دهد که صدها نفر برای اجرای عدالت برای این نوجوان ۱۷ ساله تجمع کردند. آنها شعار «عدالت برای ناهل» را سر می‌دادند. 

اولیا، زن ۳۲ ساله در این راهپیمایی می‌گوید که «همیشه داستان یکسان است». او ادامه داد: «سیستم موجود نژادپرستانه است.» او همچنین گفت که باید به پسرش «مطیع بودن» را بیاموزد تا مطمئن شود هیچ مشکلی برایش رخ نخواهد داد. اولیا تاکید کرد: «ما می‌دانیم که حضور فرزندانمان در خارج از مکان‌های عمومی خطرناک است.»

حوالی بعد از ظهر راهپیمایی کمی به خشونت کشیده شد. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که پلیس در حال پرتاب گاز اشک آور به سمت معترضان است. برخی معترضان نیز خودروها را آتش زده‌اند و به طرف پلیس سنگ پرت می‌کنند. 

طبق گزارش‌های منتشر شده بیش از ۶ هزار نفر در این راهپیمایی اعتراضی شرکت‌ کرده‌اند. 

حمل و نقل در پاریس به حالت تعلیق درآمد

در حالی که مقامات فرانسه خود را برای شب سوم ناآرامی‌ها آماده می‌کنند، شبکه خبری بی‌اف‌ام در گزارشی اعلام کرد که اتوبوس‌ها و ترامواها در حومه پاریس از ساعت ۹ به وقت محلی متوقف خواهند شد. 

به گفته این شبکه خبری، توقف وسایل نقلیه عمومی به درخواست والری پکرس، رئیس شورای منطقه‌ای ایل دوفرانس بوده است. خانم پکرس گفت که این تصمیم برای «حفظت از عوامل و استفاده کنندگان وسایل حمل و نقل عمومی» گرفته شده است. او ادامه داد: «شبکه حمل و نقل ما هدف اراذل و اوباش نخواهد بود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر توقف فعالیت اتوبوس و ترامواها، در برخی از مناطق پاریس منع رفت و آمد اعلام شده است. 

آگهی

در شهر کلمر، در جنوب غربی پاریس نیز از امشب تا دوشنبه سوم ژوئیه، از ساعت ۹ شب به وقت محلی تا ۶ بامداد منع رفت و آمد برقرار خواهد بود.

وکیل پلیس ضارب: موکلم از قانون پیروی کرده است

لوران فرانک لینارد، وکیل افسر پلیسی که به ناهل شلیک کرده در گفتگویی رادیویی گفت که موکلش «با رعایت کامل قانون» شلیک کرده است.

لینارد تاکید کرد: «او خارج از چارچوب قانونی عمل نکرده است... موکلم زندگی خود را وقف حفاظت از مردم و اطمینان از رعایت قانون کرده است. اکنون به دلیل استفاده از اسلحه گرم به عنوانی بخشی از وظیفه‌اش بازداشت شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله ماکرون به شبکه‌های اجتماعی؛ آیا پلتفرم‌ها اطلاعات کاربران را در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهند؟

برج ایفل پس از ۶ روز تعطیلی به دلیل اعتصاب کارگران بار دیگر میزبان گردشگران شد

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون