Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ناتو: چهار هزار نیرو در کوزوو مستقر هستند، در صورت لزوم گردان دیگری هم اضافه می‌کنیم

نیروهای حافظ صلح ناتو در کوزوو
نیروهای حافظ صلح ناتو در کوزوو Copyright Marjan Vucetic/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Marjan Vucetic/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با بالاگرفتن تنش‌ها در کوزوو در پی بازداشت سه مامور پلیس توسط مقامات صربستان، ناتو به تعهد «تزلزل ناپذیر» نیروهای حافظ صلح خود موسوم به KFOR در این منطقه تاکید کرد.

آگهی

 اوانا لونجسکو، سخنگوی ناتو در توئیتی نوشت: «ناتو رویدادهای منطقه شمال کوزوو را بسیار جدی قلمداد می‌کند. نیروهای KFOR ناتو بر اساس قطعنامه ۱۲۴۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از امنیت این منطقه و آزادی آمد و شد برای تمامی جوامع کوزوو انجام می‌دهد.»

وی تاکید کرد: «نیروهای حافظ صلح ناتو در کوزوو اخیرا با استقرار ۵۰۰ نیروی اضافه نشان دادند که تعهدشان به  انجام ماموریتشان در منطقه تزلزل ناپذیر است. ما بار دیگر به تمام طرف‌های درگیر تعهدات خود را ذیل توافق‌نامه فنی نظامی از جمله احترام به خط مرزی رسمی، رویه‌های پلیس کوزوو و همچینین توافق‌نامه استقرار نیروهای امنیتی کوزوو در شمال این منطقه یادآور می‌شویم. این تعهدات برای اطمینان از اقدام هماهنگ، اجتناب از افزایش تنش‌ها و همچنین تضمین امنیت منطقه در نظر گرفته شده‌اند.»   

پس از بالاگرفتن تنش‌ها و تظاهرات گسترده صرب‌ها در شمال کوزوو در اواخر مه که منجر به زخمی شدن ۳۰ تن از سربازان نیروهای حافظ صلح ناتو شد، با اصافه شدن ۵۰۰ سرباز از ترکیه شمار این نیروها به چهارهزار نفر رسید. همچنین یک گردان دیگر هم در حال حاضر در آماده‌‌باش به سر می‌برند تا در صورت لزوم در منطقه مستقر شوند.

صربستان روز چهارشنبه سه افسر پلیس را در شمال کوزوو دستگیر کرد. کوزوو این اقدام نیروهای صرب را «آدم‌ربايی» توصیف کرد اما بلگراد مدعی است این افسران به عنوان یک «گروه تروریستی» وارد خاک صربستان شده بودند. 

دولت در پی بالاگرفتن تنش‌ها کوزوو ورود کامیون‌ها با پلاک صربستان به این منطقه را ممنوع و واردات کالا از صربستان را تحریم کرد.

واشنگتن روز شنبه از صربستان خواست سه افسر پلیس را «به صورت فوری» و «بدون قید و شرط» آزاد کند و بازداشت ‌آن‌ها را دلیل افزایش تنش‌ها در منطقه عنوان کرد.

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا از الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان و آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو دعوت کرد تا طی چند روز آینده برای یافتن راه‌هایی در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه در بروکسل، پایتخت بلژیک دیدار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجدیدنظر کوزوو؛ تحت شرایطی حاضریم در چهار شهر دوباره انتخابات برگزار کنیم

ناآرامی‌ در بالکان؛ نیروهای‌ کمکی ناتو وارد کوزوو شدند

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد