مدیر سابق سامسونگ متهم به سرقت اطلاعات محرمانه این شرکت برای یک کارخانه چینی شد

سامسونگ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تراشه در جهان است و کارخانه های نیمه هادی بزرگی در چین دارد.
سامسونگ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تراشه در جهان است و کارخانه های نیمه هادی بزرگی در چین دارد. Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره جنوبی یکی از مدیران سابق سامسونگ را متهم به سرقت اطلاعات محرمانه شرکت برای راه‌اندازی یک کارخانه تولید تراشه‌ در چین کرده است.

آگهی

به گفته مقامات این مرد که کارمند سابق سامسونگ بوده است اطلاعات محرمانه شرکت را بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به سرقت برده است.

دفتر دادستان‌های منطقه سوون در بیانیه‌ای اعلام کردند این مرد ۶۵ ساله قصد داشت یک کارخانه ساخت تراشه در چند کیلومتری کارخانه سامسونگ در شهر شی‌آن چین راه اندازی کند.

این مرد که در بازداشت به سر می‌برد اطلاعاتی را سرقت کرده که در کشور کره جنوبی به عنوان «فناوری ملی» طبقه بندی شده است و اگر به خارج از کشور درز پیدا کنند، می‌تواند به امنیت ملی و اقتصادی این کشور آسیب برساند.

مقامات تا کنون هویت این مرد را فاش نکره‌اند اما دادستان‌های پرونده او را «متخصص برتر در تولید نیمه‌هادی» توصیف کردند که ده‌ها سال در این صنعت کار کرده است. به گفته آن‌ها این مرد مدتی در بازداشت بوده و امروز به طور رسمی به سرقت این اطلاعات متهم شده است.

گفته می‌شود اطلاعات مورد ادعا حداقل ۳۰۰ میلیارد وون (۲۳۶ میلیون دلار) برای سامسونگ ارزش داشته است.

دادستانی کره‌جنوبی روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این یک جرم جدی است که می‌تواند باعث متزلزل کردن پایه‌های صنعت نیمه‌رساناها در کشور شود و تأثیر بسیار منفی بر امنیت اقتصادی ما بگذارد، آن هم در شرایطی که رقابت برای تولید تراشه هر روز بیشتر می‌شود».

صنعت نیمه‌هادی ۱۶.۵ درصد از کل صادرات کره جنوبی در سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده است و یک دارایی ملی برای این کشور محسوب می‌شود.

دادستان‌های کره جنوبی در ارتباط با این پرونده شش نفر دیگر را هم به سرقت اطلاعات متهم کرده‌اند.

جنگ تراشه‌ها

سامسونگ الکترونیک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تراشه و گوشی‌های هوشمند در جهان است و گردش مالی گروه مادر آن معادل حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی کره جنوبی است.

بخش بزرگی از تولید این شرکت نیز مانند بسیاری از بزرگترین سازندگان تراشه جهان، در چین است.

تراشه‌ها شریان حیات اقتصاد جهانی مدرن هستند و چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان برای صنعت عظیم تولید الکترونیک خود به عرضه تراشه‌های ساخته شده شرکت‌های خارجی متکی است.

صنعت نیمه‌هادی‌ها به یک مسئله مهم بین ایالات متحده و چین تبدیل شده و مدتی است که این دو کشور درگیر نبردی شدید بر سر دسترسی به فناوری و منابع تولید تراشه هستند.

ایالات متحده سال گذشته مجموعه‌ای از کنترل‌های صادراتی برای جلوگیری از دستیابی چین به پیشرفته‌ترین تراشه‌های قابل استفاده در سلاح‌های پیشرفته و فناوری‌های هوش مصنوعی اعمال کرد.

در همین راستا کشورهای هلند و ژاپن در سال جاری میلادی بدون نام بردن از چین، محدودیت‌هایی را در این زمینه اعمال کردند. این محدودیت‌ها خشم پکن را برانگیخت و واشنگتن را به «تروریسم فناوری» متهم کرد.

چین ماه گذشته اعلام کرد که غول تراشه های آمریکایی Micron در بررسی امنیت ملی شکست خورده است و به اپراتورهای «زیرساخت اطلاعات حیاتی» دستور داد که خرید محصولاتش را متوقف کنند.

اما تحلیلگران این اقدام کاری تلافی جویانه برای محدودیت‌های نیمه‌هادی ایالات متحده عنوان کردند.

کیم دائه جونگ، کارشناس و استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه سجونگ، می‌گوید در میان تشدید رقابت نیمه‌رساناها بین ایالات متحده و چین، کره جنوبی در شرایط دشواری قرار دارد زیرا باید در کنار متحد امنیتی خود ایالات متحده قرار گیرد در حالی که آشکارا نمی‌تواند پکن و نفوذ آن را نادیده بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامسونگ از نسل جدید گوشی‌های هوشمند تاشو رونمایی کرد

طراحی ریزتراشه زیرپوستی برای ثبت گواهی واکسیناسیون کرونا در سوئد

ایتالیا از طرح «ابتکار کمربند و جاده» چین خارج شد