Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکایت از عوارض جانبی واکسن کووید در آلمان: شاکیان درخواست غرامت کردند

عکس تزئینی از تزریق واکسن کووید
عکس تزئینی از تزریق واکسن کووید Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین جلسه استماع دادگاه رسیدگی به پرونده شکایت از عوارض جانبی واکسن کووید۱۹ روز دوشنبه در آلمان، یکی از کشورهای تولید کننده عمده این واکسن برگزار شد.

آگهی

شرکت داروسازی آلمانی بیون‌تک با مشارکت شرکت فایزر در ایالات متحده از پیشگامان تولید و عرضه نخستین واکسن‌های کرونا در طول همه‌گیری بیماری کووید۱۹ بود.

طبق گزارش آژانس دارویی اروپا و بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، واکسن‌های کرونا در طول نخستین سال همه‌گیری بیماری کووید۱۹ جان دست کم ۲۰ میلیون نفر را در سراسر جهان نجات داد.

این در حالیست که با گذشت دوره یاد شده، شماری از افراد ادعا می‌کنند که دریافت واکسن سبب وخیم‌تر شدن وضعیت سلامت جسمانی آنها شده است.

به گزارش فرانس‌پرس، علاوه بر آلمان که روز دوشنبه نخستین جلسه استماع شاکیان این پرونده را برگزار کرد، اقدامات قانونی مشابه در چندین کشور دیگر اروپایی مانند فرانسه و بریتانیا نیز آغاز شده است.

چند صد شکایت در آلمان به‌دنبال شناسایی رابطه علت و معلولی بین واکسیناسیون و عوارض جانبی نگران کننده برای سلامت افراد پس از دریافت واکسن تسلیم دستگاه قضایی شده است.

دادگاه هامبورگ نخستین محکمه‌ای در آلمان محسوب می‌‌شود که در جلسه علنی روز دوشنبه رسیدگی به شکایت‌های مطرح شده، ادعای دریافت غرامت از سوی شاکیان را بررسی می‌کند.

به گفته منابع مطلع در دادگاه هامبورگ، یکی از شاکیان مدعی است که پس از دریافت واکسن تولید مشترک شرکت‌های فایزر و بیون‌تک از عوارضی مانند «درد در قسمت بالایی بدن، تورم اندام‌ها، خستگی و اختلالات خواب» رنج می‌برد.

وکیل این فرد شاکی که یک دکتر زن شاغل در بیمارستان‌های آلمان است به خبرگزاری فرانسه می گوید که مشکلات جسمانی به وجود آمده برای موکلش شغل او را تحت تاثیر قرار داده و او دیگر نمی تواند به همان تعداد ساعت کار گذشته فعالیت کند.

دادگاه هامبورگ در خصوص پرونده شکایت این فرد اعلام کرد که است که وی دست کم ۱۵۰ هزار یورو غرامت درخواست کرده است.

از سکته مغزی تا ترومبوز

جلسات بیشتری قرار است طی ماه‌های آینده برای رسیدگی به این شکایت‌ها برگزار می شود؛ به گفته وکیل یکی از افراد واکسینه شده که پرونده وکالت ۲۵۰ شاکی دیگر را نیز در دست دارد، موکلانش پیش‌تر در سلامت کامل قرار داشتند وهمگی عوارض جسمانی پدیدار شده را به واکسیناسیون نسبت می‌دهند.

یواخیم سزار پرلر، وکیل آلمانی شمار دیگری از شاکیان که دعاوی مشابهی را مطرح کرده‌‌اند، می‌گوید که موکلانش به دلیل عوارض جانبی واکسن از علائم بسیار متفاوتی از بیماری‌های قلبی و عروقی، از سکته مغزی گرفته تا ترومبوز رنج می‌برند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت بالای انرژی شرکت‌های آلمانی را مجبور به ترک کشور خواهد کرد

رقابت کشورهای ثروتمند برای خرید واکسن آبله میمون؛ داستان واکسن کرونا تکرار می‌شود

نتیجه پژوهش علمی: عادت ماهیانه زنان پس از تزریق واکسن کرونا اندکی عقب می‌افتد