Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: نابرابری‌های جنسیتی در جهان در طول ۱۰ سال گذشته تداوم داشته است

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که با وجود تلاش‌ها نابرابری‌های جنسیتی در جهان در طول ۱۰ سال گذشته تداوم داشته است.

آگهی

بنا به این گزارش که روز دوشنبه ۱۲ ژوئن منتشر شده، «تعصبات جنسیتی و فشارهای فرهنگی» مانع اصلی توانمندسازی زنان در این دوران بوده است.

سازمان ملل در گزارش خود تصریح کرده است که رسیدن جهان به برابری جنسیتی تا سال ۲۰۳۰ با وجود تداوم نابرابری‌های جنسیتی در طول دهه گذشته، بعید به نظر می‌رسد.

با وجود افزایش گروه‌های مدافع حقوق زنان و جنبش‌های اجتماعی مانند «تایمزآپ» و «می‌تو» در آمریکا، هنجارهای اجتماعی مغرضانه و افزایش بحران توسعه انسانی ناشی از همه‌گیری کرونا که موجب بیکاری بسیاری از زنان شد، مانع پیشرفت در رفع نابرابری‌های جنسیتی شده است.

برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد برای بررسی پدیده نابرابری جنسیتی از شاخص‌های هنجارهای اجتماعی جنسیتی استفاده کرده که بر اساس داده‌های طرح پژوهشی «پیمایش ارزش‌های جهانی» تنظیم شده‌اند.

گزارش سازمان ملل متحد بر پایه اطلاعات به‌دست آمده از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۴ و همچنین از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۲ از کشورهایی تنظیم شده است که ۸۵ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

بنا به این گزارش، تقریباً از هر ۱۰ مرد و زن، ۹ نفر دارای تعصب جنسیتی علیه زنان هستند و سهم افراد با دست‌کم یک سوگیری جنسیتی در طول دهه گذشته به سختی تغییر کرده است. در ۳۸ کشور مورد بررسی، سهم افراد با دست‌کم یک سوگیری جنسیتی از ۸۶.۹ درصد به ۸۴.۶ درصد کاهش یافته است.

هریبرتو تاپیا، مشاور تحقیق در برنامه مشارکت و توسعه سازمان ملل و یکی از نویسندگان این گزارش، گفت که میزان بهبود نابرابری جنسیتی در طول زمان «ناامیدکننده» بوده است.

نظرسنجی این نهاد بین‌المللی همچنین نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از مردم جهان فکر می‌کنند مردان، رهبران سیاسی بهتری هستند و ۴۳ درصد هم مردان را مدیران تجاری بهتری می‌دانند.

آروآ سانتیاگو، متخصص جنسیت در اقتصادهای فراگیر در برنامه توسعه سازمان ملل به رویترز گفت: «ما باید تعصبات جنسیتی و هنجارهای اجتماعی را تغییر دهیم، اما هدف نهایی تغییر روابط قدرت بین زنان و مردان، بین مردم است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اگرچه از آموزش به عنوان عاملی برای بهبود وضعیت اقتصادی زنان نام می‌برند، اما این گزارش ارتباط متزلزلی  را بین تحصیل و درآمد نشان می‌دهد. بنا به گزارش برنامه توسعه سازمان ملل، میانگین شکاف جنسیتی دستمزد در ۵۷ کشوری که زنان بزرگسال در آن‌ها تحصیلات بالاتری نسبت به مردان دارند، ۳۹ درصد است.

برنامه توسعه سازمان ملل در گزارش خود در مورد توجیه خشونت‌های فیزیکی علیه زنان، اعلام کرده است که از هر چهار نفر، بیش از یک نفر بر این نظر است که کتک زدن همسر توسط مرد موجه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

متا با هدف پایان دادن به تبعیض جنسیتی و نژادی شیوه عرضه آگهی‌ در فیسبوک را تغییر می‌دهد

محرومیت ورزشکاران مرد از «شنای موزون» در المپیک پاریس؛ آیا ناسازگار با وعده برابری جنسیتی نیست؟

ده‌ها چهره هنری «موج نفرت» شکل گرفته علیه ژرار دوپاردیو را محکوم کردند