Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش هاآرتص: پیشرفت‌های عمده‌ای در جریان تماس‌های ایران و آمریکا حاصل شده است

غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای ایران
غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشریه اسرائیلی هاآرتص در مورد مفاد توافق احتمالی بین ایران و آمریکا گزارش داده است که تهران روند غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا را متوقف خواهد کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران کاهش خواهد یافت.

آگهی

این رسانه به نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت که دو طرف طی روزهای گذشته به پیشرفت‌های عمده‌ای دست یافته‌اند و گفتگوها از آنچه تصور می‌شد سریعتر پیش می‌رود. 

«هاآرتص» در مورد مفاد توافق احتمالی بین ایران و آمریکا گزارش داده است که تهران روند غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا را متوقف خواهد کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران کاهش خواهد یافت. 

در همین راستا پیش‌بینی می‌شود ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف‌شده ایران در حساب‌های بانکی در کره‌جنوبی، عراق و نزد صندوق بین‌المللی پول آزاد شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسرائیل پیش از این هشدار داده بود که توافق‌های موقت و محدود مانند توقف غنی‌سازی اورانیوم در ازای رفع توقیف دارایی‌های ایران برای نظارت بر برنامه هسته‌ای کافی نخواهد بود. 

این در حالی است که «هاآرتص» در گزارش خود نوشته است که برخی مقام‌های اسرائیلی دستیابی به چنین توافقی «بهترین حالت» خواهد بود زیرا چنین دستاوردی بر وضعیت کنونی یعنی حرکت ایران به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای ارجحیت دارد. 

ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا این است که ایران از زمانی که روند ساخت بمب هسته‌ای را آغاز کند به ۱۲ روز زمان برای غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد نیاز دارد. 

از سوی دیگر ارزیابی اطلاعاتی اسرائیل نشان می‌دهد که حتی پس از این مرحله نیز ایران به دو سال زمان برای تطبیق بمب ساخته شده با کلاهک موشک‌های بالستیک احتیاج خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش رویترز از مذاکرات هسته‌ای آمریکا و ایران؛ تفاهمی برای آزادی زندانیان و دارایی‌ مسدودشده

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا؛ مایک پنس اولین معاون رئیس جمهوری معاصر که مافوق خود را به چالش می‌کشد

اکسیوس: شش کارگروه امنیتی و اطلاعاتی اسرائيل بر اقدامات جمهوری اسلامی متمرکز شدند