روسیه مدعی شد رخنه افراد مسلح از مرز اوکراین به خاک خود را سرکوب کرده است

حمل تجهیزات توسط یک نظامی اوکراینی
حمل تجهیزات توسط یک نظامی اوکراینی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو روز سه‌شنبه ۲۳ مه اعلام کرد که نیروهای نظامی روسیه پس از دو روز درگیری با افراد مسلح که از طریق مرز اوکراین به داخل این کشور رخنه کرده بودند، این عملیات را سرکوب کردند.

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که در جریان این عملیات، بیش از ۷۰ «تروریست اوکراینی» را کشته و بقیه آن‌ها را به داخل خاک اوکراین عقب راندند؛ خبری که منابع مستقل هنوز آن را تائيد نکرده‌اند.

آگهی

مسکو روز دوشنبه مدعی شده بود پيکارجويانی از اوکراین وارد خاک روسیه شده‌ بودند و با پشتیبانی آتش توپخانه و پهپادها به چند منطقه در استان بلگورود حمله کردند که این حملات منجر به فرار ساکنان این مناطق شد.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور با حملات هوایی و آتش توپخانه این تهاجم را دفع کردند.

وياسلاو گلادکف، فرماندار استان بلگورود روسيه واقع در نزدیکی مرز با اوکراين اعلام کرد که در پی این تهاجم، برخی از این مناطق تخلیه شده‌اند.

ما در حال جنگ در سرزمین‌های خارجی نیستیم و آن را یک بحران داخلی روسیه می‌دانیم.
معاون وزیر دفاع اوکراین

روسیه همچنین مدعی شد که در پی رخنه افراد مسلح از طریق مرز اوکراین به داخل این کشور، یک غیرنظامی کشته و دست‌کم ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته مقام‌های روسیه، یک غیرنظامی اهل روستای کوزینکا در جریان حمله نیروهای اوکراینی کشته و یک زن هم هنگام تخلیه بر اثر نارسایی قلبی جان خود را از دست داده است.

مسکو کی‌یف را به دست داشتن در این حمله متهم کرده است، اما اوکراین هرگونه دخالت این کشور در عملیات اخیر را رد می‌کند.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین روز سه‌شنبه گفت: «ما در حال جنگ در سرزمین‌های خارجی نیستیم و آن را یک بحران داخلی روسیه می‌دانیم.»

دو گروه مسلح به نام‌های «لژیون آزادی روسیه» و «ارتش داوطلبان روس» که خود را روس‌های مخالف ولادیمیر پوتین معرفی می‌کنند، مسئولیت حمله به بلگورود را پذیرفته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

«لژيون آزادی روسيه» پیشتر هم مسئولیت حملات مشابهی در این مناطق را بر عهده گرفته بود. این گروه اعلام کرده است که نیروهای آن‌ها شهروندان روسیه طرفدار اوکراین هستند.

«ارتش داوطلبان روس» در کانال تلگرامی خود با اشاره به پایان حملات به مناطق نزدیک به مرز روسیه، نوشت: «یک روز برمی‌گردیم تا بمانیم.» این پست تقریباً هم‌زمان با ادعای وزارت دفاع روسیه مبنی بر درهم شکستن تهاجم به مناطق مرزی روسیه منتشر شده است.

آگهی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که تهاجم جدید به معنای ضرورت «تلاش فراوان» برای حفظ امنیت روسیه است. او در ادامه گفت: «این تلاش‌ها ادامه خواهد یافت و عملیات ویژه نظامی ما (در اوکراین) ادامه دارد تا این اتفاق دیگر تکرار نشود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بايدن با آموزش خلبانان اوکراینی با جت‌‌های جنگنده اف-۱۶ موافقت کرد

آیا مسکو پنهانکاری می‌کند؛ نخستین برآورد مستقل از شمار تلفات جانی ارتش روسیه در جنگ اوکراین

آمریکا مدعی شد «۱۰۰ هزار» نیروی روسیه در جنگ اوکراین کشته و زخمی شده‌اند