Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مشاهده کشتی‌های روسیه در اطراف آب‌های ایرلند؛ اتحادیه اروپا و بریتانیا ابراز نگرانی کردند

عکس آرشیوی از ناوچه روسی آدمیرال گریگوروویچ
عکس آرشیوی از ناوچه روسی آدمیرال گریگوروویچ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های دولتی جمهوری ایرلند روز یکشنبه در گزارش‌هایی از حضور چندین کشتی‌ روسیه در نزدیکی آب‌‌های این کشور خبر دادند.

آگهی

در این گزارش‌‌ها آمده است که نیروهای دفاعی ایرلند و نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا حضور کشتی‌های روسی را در اطراف آب‌های جمهوری ایرلند مشاهده و تایید کرده‌‌اند.

جروزالم پست نیز با انعکاس این موضوع در گزارشی آورده است که نه تنها کشتی‌های روسی از نزدیک شدن به بنادر کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده‌اند بلکه مقامات ایرلندی پیش‌تر نیز نسبت به اقدام‌های خرابکارانه در کابل‌های زیردریایی این کشور مشکوک شده بودند.

ورود کشتی های روسی به بنادر اتحادیه اروپا و بریتانیا ممنوع است؛ حال آنکه مشاهده دست کم چهار کشتی روسی از جمله یک کشتی جنگی باعث نگرانی مقامات ایرلند شده است.

به گزارش جروزالم پست، دست کم چهار کشتی روسی، از جمله یک کشتی جنگی و سه کشتی‌ تجاری با شماره ثبت روسیه توسط نیروهای دفاعی ایرلند در سواحل این کشور مشاهده شده است.

در میان کشتی‌های روس شناسایی شده در نزدیکی منطقه اقتصادی انحصاری ایرلند، یک ناوچه سنگین کلاس ادمیرال گریگوروویچ نیز مشاهده شده است.

منطقه اقتصادی انحصاری ایرلند در فاصله ۲۰۰ مایلی از خط ساحلی این کشور قرار دارد. به گزارش رسانه‌های ایرلندی، نیروی دریایی این کشور عکس‌هایی از یک کشتی نفتکش دیگر نیز در حال سوخت‌رسانی به ناوچه روسی برداشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی کشتی‌ها در نزدیکی کابل‌های زیردریایی دیده شده‌اند که تهدیدی فوری برای امنیت ایرلند محسوب می‌شوند.

در صورت خرابی این کابل‌ها اختلافات جدی در شبکه اینترنت روی خواهد داد و نیز ممکن است آسیب‌های جدی به بخش‌های مرتبط با امور ملی، بین‌المللی و یا تجاری ایرلند وارد شود.

اگرچه کشتی‌های یاد شده اکنون به آب‌های روسیه بازگشته‌اند، اما این یک حادثه منحصر به فرد محسوب نمی‌شود. جروزالم پست در ادامه گزارش خود آورده است که دست کم سه کشتی روسی دیگر ماه آوریل گذشته در نزدیکی خط ساحلی ایرلند و اطراف آب‌های بنادر کری و گالوی دیده شده بودند.

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید: «ما به همین دلیل گشت زنی‌های نیروی دریایی سلطنتی را پس از حادثه نورد استریم افزایش دادیم و ۶۵ میلیون پوند در یکی از دو کشتی نظارتی چند منظوره خود در اقیانوس سرمایه گذاری کردیم.»

دکلن پاور، تحلیلگر دفاعی و امنیتی در ساندی تایمز معتقد است که ورود دوباره کشتی‌های روسی به منطقه اقتصادی انحصاری ایرلند، نشان‌دهنده تشدید تلاش‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای ایجاد رعب در این کشور و بر هم زدن توازن در اروپای غربی است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ اتحادیه اروپا با یک تیر دو نشان می‌زند

هلند روسیه را به تلاش برای خرابکاری در تاسیسات انرژی دریای شمال متهم کرد

توقیف کشتی حامل کوکائین با سرنشینانی از ایران؛ کلمبیا: اتحادیه اروپا از تقاضای مصرف کوکائین بکاهد