بروز اختلاف در میان نظامیان روسیه؛ رئیس واگنر: هفته آینده از باهموت عقب‌نشینی می‌کنیم

نیروهای نظامی در باهموت
نیروهای نظامی در باهموت Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه شبه‌نظامی روسی واگنر روز جمعه اعلام کرد که به‌دلیل کمبود مهمات مجبور به عقب نشینی از شهر باهموت در شرق اوکراین در تاریخ ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) است.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگر گروه واگنر از باهموت جایی که در خط مقدم جنگ قرار دارد عقب‌نشینی کند، ارتش روسیه را در موقعیت حساسی قرار می‌دهد. این در حالی است که اوکراین می‌گوید که در حال آماده‌سازی خود برای یک حمله بزرگ قریب‌الوقوع است.

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر ماه‌ها است که ستاد کل روسیه را متهم کرده که مهمات کافی را در اختیار گروه تحت کنترلش قرار نمی‌دهد تا او را از پیروزی در باهموت که به گفته او اقدامات ارتش را تحت الشعاع قرار می‌دهد محروم کند.

آقای پریگوژین روز جمعه دو ویدئو منتشر کرد که در آن‌ها تنش‌های حاد موجود در نیروهای روسیه آشکار می‌شود.

رئیس گروه واگنر در یکی از این ویدئوها گفت: «ما قرار بود قبل از ۹ مه شهر باهموت را در کنترل خود بگیرم.» ۹ مه روزی است که مسکو پیروزی بر آلمان نازی در سال ۱۹۴۵ را جشن می‌گیرد.

آقای پریگوژین افزود: «وقتی آن‌ها این موضوع را مشاهده کردند، ماموران نظامی، تحویل مهمات را متوقف کردند بنابراین ما در تاریخ ۱۰ مه از باهموت عقب‌نشینی می‌کنیم.»

او تاکید کرد که به نیروهایش از روز دوشنبه به اندازه کافی مهمات نرسیده است.

رئیس واگنر با سخنان جنجالی‌اش شناخته می‌شود و پیش از این نیز ادعاهای غیرقابل تایید و تهدیدهایی کرده بود که آن‌ها را اجرایی نکرده است. 

وی افزود: «ما منتظر دستور ترک باهموت هستیم. تا ۹ مه در باهموت خواهیم بود. پس از آن به اردوگاه‌های عقب برمی‌گردیم.» وی تصریح کرد که مواضع واگنر به ارتش واگذار می‌شود.

با این حال هنوز مشخص نشده است که این اظهارات بیانگر یک تصمیم قاطع است یا یک اولتیماتوم محسوب می‌شود.

تحلیلگران بر این باورند که حملات علنی وی به ارتش با هدف تحت فشار قراردادن ولادیمیر پوتین برای مداخله انجام می‌شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوال مطبوعات گفت که «این اظهارات را در رسانه‌ها دیده است» اما از اظهار نظر درباره آن‌ها خودداری کرد.

ساعاتی قبل از انتشار بیانیه پریگوژین سخنگوی وی ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد رئیس واگنر با عصبانیت از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه مهمات می‌خواد.

در این ویدئو پریگوژین در مقابل حدود ۳۰ جسد روی زمین ایستاده بود. او می‌گفت که این‌ها اجساد نیروهای واگنر هستند که تنها در روز پنجشنبه جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه واگنر بر ارتش روسیه؛ از دیگر گروه‌های مزدور روس چه می‌دانیم؟

رئیس گروه واگنر: فرماندهان ارشد نظامی روسیه پوتین را فریب می‌دهند

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد