دبیرکل سازمان ملل «شکست جامعه جهانی» در جلوگیری از جنگ سودان را «تاسف‌بار» خواند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به بحران جاری در سودان از به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای جلوگیری از جنگ داخلی در این کشور ابراز تاسف کرد.

آگهی

آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در این خصوص گفت: «باید بگوییم که نتوانستیم از جنگ در سودان که سازمان ملل را غافلگیر کرد، جلوگیری کنیم.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که به رغم توافق تمدید آتش بس درگیری‌ها در سودان همچنان ادامه دارد.

دبیر کل سازمان ملل متحد با این سخنان اذعان کرد که جهان در ممانعت از بروز و گسترش جنگ در سودان که ثبات و امنیت را در این کشور برهم زده «شکست» خورده است.

سازمان ملل متحد وضعیت انسانی در سودان را بسیار بحرانی توصیف کرده و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور خواهان تضمین‌های امنیتی است.

وضعیت بحرانی ناشی از درگیری‌های شدید میان نیروهای وفادار به دو فرمانده نظامی حاکم بر سودان که این کشور را به سوی یک جنگ داخلی سوق داده پیش‌تر سازمان ملل متحد را بر آن داشت تا مارتین گریفیتس، مسئول امور بشردوستانه خود را برای بررسی اوضاع از نزدیک عازم منطقه کند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از برخی شهروندان سودانی آورده است که به رغم اعلام «توافق اصولی» برای تمدید آتش بس تا روز ۱۱ مه، «درگیری‌ها و انفجارها» روز چهارشنبه نیز در خارطوم ادامه یافت و هواپیماهای نظامی بر فراز پایتخت پرواز کردند.

درگیری‌های شدید میان نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری ژنرال محمد حمدان دقلو و نظامیان تحت امر دولت نظامی برآمده از کودتای اکتبر ۲۰۲۱ در سودان که ژنرال عبدالفتاح البرهان فرماندهی آنها را برعهده دارد از پانزده آوریل آغاز شد و بر اساس آخرین‌ آمار رسمی منتشر شده تاکنون ۵۵۰ کشته و حدود ۵ هزار مجروح به جا گذاشته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد که در جریان سفر به نایروبی به سخن می‌گفت با اشاره به این بحران یادآور شد: «می‌توانیم بگوییم که نتوانستیم از جنگی که سازمان ملل را غافلگیر کرد جلوگیری کنیم.»

وی افزود: «کشوری مانند سودان...که در چنین وضعیت ناامیدکننده‌ای از نظر اقتصادی و انسانی قرار دارد تحمل جنگ قدرت بین دو نفر را ندارد.

مارتین گریفیث، مسئول امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل که به محل سفر کرده از شهر ساحلی پورت واقع در ۸۵۰ کیلومتری شرق خارطوم که از خشونت‌ها در امان مانده، خواستار تضمین امنیتی توسط دو طرف درگیر در این مناقشه شد.

وی با اعلام این که با دو ژنرال سودانی به عنوان فرمانده نیروهای درگیر در این کشور به صورت تلفنی گفتگو کرده خواستار تبدیل «تضمین‌های کلی به تعهدات ویژه» از سوی دو طرف شد.

مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل یادآور شد که شش کامیون تحت ماموریت این سازمان روز چهارشنبه هنگام حرکت به سمت دارفور در غرب سودان «غارت» شدند.

این در حالیست که پیش‌تر نیز گزارش‌هایی دال بر سرقت بخشی از ۸۰ هزار تن ذخایر مواد غذایی پیش از جنگِ موجود در سودان به سرقت رفته بود.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که منتظر دریافت مجوز گمرک برای انتقال «۸۰ تن تجهیزات لازم در زمینه فوریت‌های پزشکین به این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنج میلیون نفر از ساکنان پایتخت سودان در گرمای سوزان این کشور به آب یا برق دسترسی ندارند و و با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

بر اساس این گزارش اکنون تنها ۱۶ درصد از بیمارستان‌های خارطوم، پایتخت سودان قادر به ارائه خدمات پزشکی هستند.

سودان پیش از جنگ نیز کشوری بحران زده در شاخ آفریقا به شمار می‌رفت، به گونه‌ای که از هر سه شهروند این کشور یک نفر برای ادامه زندگی به کمک های بشردوستانه محتاج بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟

همزمان با مذاکرات صلح، سودان بار دیگر هدف بمباران هوایی قرار گرفت

خارطوم شهر ارواح؛ سازمان جهانی بهداشت نسبت به خطر حمله بیولوژیکی در سودان هشدار داد