اسرائیل: تهران برای ۵ بمب اورانیوم کافی دارد؛ ایران اتمی از هر شهر آمریکا که بخواهد باج خواهد ستاند

Israeli Defense Minister Yoav Gallant
Israeli Defense Minister Yoav Gallant Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز پنج‌شنبه در جریان سفرش به یونان اعلام کرد که ایران در حال حاضر اورانیوم غنی شدۀ کافی برای ساخت پنج بمب هسته‌ای را دارد.

آگهی

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ایران به یک بمب هسته‌ای بسنده نمی‌کند. این کشور به اندازه کافی اورانیوم غنی شده در سطوح ۲۰ و ۶۰ درصد برای ساخت پنج بمب هسته‌ای انباشته کرده است. غنی سازی اورانیوم توسط ایران تا سطح ۹۰ درصد، خطای بزرگی است و پیامدهایی در پی خواهد داشت که می‌تواند خاورمیانه را به آتش بکشد.»

او افزود از آن رو در جریان سفرش به یونان درباره تهدیدات هسته‌ای جمهوری اسلامی صحبت می‌کند که به تازگی تلاش‌هایی از سوی سپاه پاسداران ایران برای انجام حملات تروریستی علیه یهودیان در یونان انجام شده است و گفت: «تنها همکاری اطلاعاتی در سطح بالا توسط کشورها از بروز فاجعه جلوگیری می‌کند.»

پیش از این یکی از مقامات ارشد دفاعی آمریکا نیز گفته بود که ایران می‌تواند اورانیوم را در کمتر از دو هفته به تسلیحات نظامی تبدیل کند.

با این حال کارشناسان بر این باورند که اقدام ایران برای سپری کردن مراحل دشوار استفاده از اورانیوم غنی شده برای ساخت یک سلاح هسته‌ای و سپس انفجار، دست‌کم ۶ ماه تا ۲ سال زمان خواهد برد.

بخش قابل توجهی از اطلاعات اسرائیل درباره میزان پیشرفت‌های ایران در موضوع ساخت بمب هسته‌ای، به کمک اسنادی فراهم شد که موساد توانست در سال ۲۰۱۸ میلادی از ایران خارج کند.

بر اساس اسناد به دست آمده در جریان این ماموریت و بنا بر ادعای اسرائیل، هدف ایران از همان ابتدا ساخت دست‌کم ۵ بمب هسته‌ای بوده که اکنون بیش از هر زمان دیگری به تحقق آن نزدیک شده است.

نتانیاهو: ایران هسته‌ای تهدیدی برای هر شهر آمریکاست که تهران بخواهد

همزمان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در جمع هیئتی از کنگره آمریکا گفت که ایران در صورت دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌تواند از هر شهر آمریکا «باج‌ بستاند».

نتانیاهو گفت: اینکه ایران بتواند تمام شهرهای آمریکا را با باج خواهی هسته‌ای خود تهدید کند، تغییر تاریخ خواهد بود. او افزود:«ایران [معادل] ۵۰ کره شمالی است و این فقط بمانند قلدر محله‌ای همانند سلسله‌ای که بر کره شمالی حکومت می‌کند، نیست.»

نخست‌وزیر اسرائیل در دیدارش با مایکل ترنر، رئیس کمیته اطلاعاتی منتخب دائمی مجلس نمایندگان که جمهوریخواهی از اوهایو است، گفت: «ایران نیروی ایدئولوژیکی است که ما اسرائیل را شیطان کوچک می‌بیند و شما را شیطان بزرگ.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش داده است

مشاور امنیت ملی آمریکا: اسرائیل در برابر تهدید هسته‌ای ایران آزادی عمل دارد

چگونه اسرائیل و متحدانش بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد ایرانی را رهگیری کردند؟