Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنها ۲۴ کیلومتر تا مرز؛ وزیر خارجه اسرائیل نزدیکترین سفارت کشورش به خاک ایران را افتتاح می‌کند

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل
الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فاصله سفارتخانه اسرائیل در عشق‌آباد با برخی از شهرهای استان خراسان شمالی ایران مانند شیروان، کمتر از یکصد کیلومتر خواهد بود.

آگهی

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل چهارشنبه‌شب پس از پایان سفرش به جمهوری آذربایجان وارد ترکمنستان، یکی دیگر از همسایه‌های شمالی ایران خواهد شد. 

الی کوهن «اولین وزیر خارجه اسرائیل» خواهد بود که طی نزدیک به سه دهه اخیر به این کشور سفر می‌کند. او قرار است سفارتخانه اسرائيل در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان را افتتاح کند. این سفارتخانه تنها ۲۴ کیلومتر با مرز ایران فاصله دارد و نزدیکترین سفارت اسرائیل به مرز ایران محسوب می‌شود. 

فاصله سفارتخانه اسرائیل در عشق‌آباد با برخی از شهرهای استان خراسان شمالی ایران مانند شیروان، کمتر از یکصد کیلومتر خواهد بود. ایران و ترکمنستان ۱۱۴۸ کیلومتر مرز مشترک دارند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه اسرائیل قرار است در جریان سفر به ترکمنستان، علاوه بر دیدار با همتای خود با سردار بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار و گفتگو کند. الی کوهن در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان نیز با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرد. 

وزیر خارجه دولت بنیامین نتانیاهو گفته که موقعیت جغرافیایی جمهوری آذربایجان و همسایگی آن با ایران باعث شده است تا روابط کشورش با باکو «بسیار مهم و دارای پتانسیل‌های بالا» باشد. 

برخی گزارش‌های خارجی حاکی از آن است که جمهوری آذربایجان احتمالا به اسرائیل اجازه خواهد داد تا از خاک این کشور برای انجام پروازهای شناسایی بر فراز ایران همچنین اعزام نیروهای اطلاعاتی به داخل خاک ایران برای مختل کردن برنامه هسته‌ای این کشور استفاده کند. 

روابط اسرائیل با جمهوری آذربایجان در پی جنگ سال ۲۰۲۰ میلادی این کشور با ارمنستان گرم‌تر شد. اسرائیل در جریان این جنگ شش هفته‌ای، روند ارسال سلاح به جمهوری آذربایجان را تسریع کرد. در مقابل روابط ایران با جمهوری آذربایجان طی سال‌های اخیر پرتنش بوده است.

شیمون پرز، وزیر خارجه وقت اسرائیل در سال ۱۹۹۴ تنها سه سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق به ترکمنستان سفر کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳۲ نماینده اسرائیل درباره تمامیت ارضی ایران چه گفتند؟

وزیر خارجه اسرائیل از «گزینه حمله نظامی» علیه برنامه هسته‌ای ایران سخن گفت

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد