Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امید به کشف آنتی‌بیوتیک جدید؛ موی بدن تنبل‌ها ممکن است به درمان انسان کمک کند

تنبل
تنبل Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که مقاومت بدن انسان در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها تا سال ۲۰۵۰ میلادی سالانه جان ۱۰ میلیون نفر را خواهد گرفت.

آگهی

دانشمندان بر این باور هستند که نوعی باکتری در میان موهای بدن تنبل‌های کاستاریکا زندگی می‌کند که می‌تواند به بشر برای مقابله با «ابرباکتری‌ها» و کشف آنتی‌بیوتیک جدید کمک کند. 

تنبل‌ها پستاندارانی هستند که در جنگل‌های استوایی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند. به گفته پژوهشگران در میان موهای بدن تنبل‌ها تعداد زیادی از حشرات، جلبک‌ها، قارچ‌ و باکتری‌ها یافت می‌شود. با این حال تنبل‌ها به شکل شگفت‌انگیزی در برابر انواع عفونت‌ها مقاوم هستند. 

محققان با بررسی موهای بدن تنبل‌های دو انگشتی و سه انگشتی به احتمال وجود نوعی باکتری که تولیدکننده آنتی‌بیوتیک است پی بردند که فضای زندگی حشرات، جلبک‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌های موجود را کنترل می‌کند. 

به گفته دانشمندان این باکتری با قابلیت تولید نوعی آنتی‌بیوتیک مانع از گسترش انواع خاصی از حشرات، جلبک‌ها یا باکتری‌ها در میان موهای بدن تنبل می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نتیجه تحقیق پژوهشگران درباره فضای زندگی جانوارن در موهای بدن تنبل‌ها در نشریه میکروب‌شناسی محیطی منتشر شده است. به گفته آنها همچنان تا تشخیص امکان استفاده از موهای بدن تنبل‌ها برای کمک به درمان انسان راه درازی در پیش است. 

سوءاستفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث شده است تا مقاومت میکروبی در برابر این داروها افزایش یابد. به این ترتیب گروهی از بیماری‌ها که پیش از این با برخی از انواع آنتی‌بیوتیک درمان می‌شدند دیگر با این داروها قابل درمان نیستند. 

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند که مقاومت بدن انسان در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها تا سال ۲۰۵۰ میلادی سالانه جان ۱۰ میلیون نفر را خواهد گرفت. 

تنبل‌ها یکی از نمادهای کشور کاستاریکا در آمریکای مرکزی هستند. این حیوان هر سال تعداد زیادی از گردشگران را به این کشور می‌کشاند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افسانه‌ای درباره تنبلی مردمان یکی از کشورهای اروپایی مسابقات «تنبل‌ترین شهروند» را کلید زد

کشف ترکیباتی تازه برای مقابله با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک

دلیل رنگ متفاوت تخم‌مرغ‌ها چیست و آیا رابطه‌ای با طعم دارد؟