وزیر خارجه فرانسه از آذربایجان خواست اجازه تردد در گذرگاه لاچین را صادر کنند

گذرگاه لاچین
گذرگاه لاچین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در ایروان، پایتخت ارمنستان، تنها راه برون رفت از بحران کنونی بین آذربایجان و ارمنستان را «نشستن پای میز مذاکره» خواند.

آگهی

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در ایروان از دولت آذربایجان خواست تا هرچه سریعتر اجازه عبور و مرور شهروندان و محصولات و مایحتاج اولیه در گذرگاه لاچین را صادر کند.

گذرگاه لاچین، که بخشی از خاک آذربایجان به حساب می آید، تنها منطقه عبور و مرور بین «ناگورنو قره باغ» و کشور ارمنستان است.

این گذرگاه هرچند بخشی از آذربایجان است اما توسط سربازان حافظ صلح روسیه نیز کنترل می شود. دیروز هم دولت ارمنستان از مسکو خواست «کنترل بر این جاده حیاتی را حفظ کند.»

دولت آذربایجان به تازگی در این گذرگاه یک ایست بازرسی گذاشته و عبور و مرور شهروندان و توزیع محصولات و مایحتاج اولیه را با مشکل روبرو کرده است.

به گفته خانم کولونا، آذربایجان موظف است که به دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری درباره گذرگاه لاچین احترام بگذارد. وزیر خارجه فرانسه این سخنان را در یک کنفرانس خبری با آرارات میرزویان، همتای ارمنستانی خود، بیان کرد.

میرزویان هم در این نشست تاکید کرد که باکو، هرچه سریعتر باید مجوز عبور و مرور در این منطقه را صادر کند.

وزیر خارجه فرانسه در این نشست خبری با انتقاد از باکو گفت که «دولت آذربایجان نمی‌ تمامیت ارضی ارمنستان را زیرپا بگذارد.»

خانم کولونا با حضور در ارمنستان حمایت قاطع فرانسه از این کشور را اعلام کرد. او در این دیدار تاکید کرد که «تنها راه پایان دادن به تنش ها، حضور در پای میز مذاکره است.»

اتحادیه اروپا در ماه های اخیر با پشتیبانی آلمان و فرانسه، نقش میانجی را برای مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان ایفا کرده است.

خانم کولونا در این نشست خبری اعلام کرد که «هر دو طرف درگیر، آذربایجان و ارمنستان، تنها با اقدامات بشردوستانه است که می توانند به تنش ها» پایان بدهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌ زدن پرچم آذربایجان در مسابقات وزنه‌برداری ارمنستان؛ باکو اقدام «وحشیانه» در ایروان را محکوم کرد

درگیری‌های مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد